Készült: 2024.09.21.03:04:31 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

75. ülésnap (2011.03.21.),  25-31. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 11:13


Felszólalások:   24   25-31   31-36,167-168      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Kérem Móring József Attila jegyző urat, hogy aláírásra készítse elő az esküokmányokat, a tanács tagjait pedig, hogy kézjegyükkel lássák el azokat. (Megtörténik. - Az esküokmányt aláírató Móring József Attila gratulál Cinkotai János Bélának és Kocziszky Györgynek, és átadja az aláírt esküokmány egyik példányát. - Cinkotai János Bélának és Kocziszky Györgynek elsőként dr. Orbán Viktor, dr. Semjén Zsolt, Lázár János, Harrach Péter, Vona Gábor, dr. Schiffer András és Szabó Vilmos gratulál.)

Tisztelt Országgyűlés! Engedjék meg, hogy az Országgyűlés és a magam nevében a tanács új tagjainak munkájuk ellátásához sok sikert és jó egészséget kívánjak. Vendégeinknek megköszönöm részvételüket. A továbbiakban az interpellációk tárgyalásával folytatjuk munkánkat.

Tisztelt Országgyűlés! Most, 14 óra 8 perckor áttérünk az interpellációk, azonnali kérdések és kérdések megtárgyalására.

Tisztelt Országgyűlés! Harangozó Tamás, az MSZP képviselője, interpellációt nyújtott be a belügyminiszterhez: Életpályamodell helyett tömeges pályakezdés (sic!) címmel. Harangozó Tamás képviselő urat illeti a szó.

(14.10)

DR. HARANGOZÓ TAMÁS (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. "Tömeges pályaelhagyás" a címe az interpellációnak, nem "pályakezdés". (Derültség az MSZP soraiban.)

Tisztelt Államtitkár Úr! Orbán Viktor a választások után pár héttel azt ígérte: két héten belül rend lesz az országban, a közbiztonság javulni fog, növekszik a hivatásos állomány megbecsülése és fizetése. Meglepődni nagyon nincs okunk, hiszen a sok egyéb ígéret mellett nem újdonság, hogy ezekből sem lett semmi. Sőt! Kormányzati intézkedések sora hozta hátrányos helyzetbe a hivatásos állományt.

Hogy miről is van szó? Orbán Viktor megszorító csomagja, amit Széll Kálmán nevével próbálnak fogyaszthatóbbá tenni, előirányozza a szolgálati nyugdíj rendszerének teljes eltörlését. Ennek ellentételezéséül új életpályamodell kialakítását ígérik, ami figyelembe fogja venni az elvégzett munka sajátosságait. De kérdem én, milyen életpályamodellt várhat a hivatásos állomány attól a politikai erőtől, amely az egész rendőrséget lekommunistázta, a hivatásosok választójogát korlátozta, titkosszolgálati eszközök igénybevételével és bűncselekményekkel provokálja és vegzálja, a semmisségi törvénnyel hazugnak, esküszegőnek bélyegzi, porig alázza? Mit várhatnak azok a rendvédelmi szerveknél dolgozó tiszthelyettesek, kormánytisztviselők és közalkalmazottak, akik szinte kivétel nélkül kívül esnek az Orbán-kormány által bevezetett adórendszer kedvezményezettjeinek körén, és ráadásul béren kívüli juttatásaikat is lecsökkentették? Milyen életpályamodellt kínálhatnak azok a kormánypárti politikusok, akik tudatosan csúsztatva azt állítják, hogy huszonöt év szolgálati időt követően a hivatásos állomány tagjai feltétel nélkül nyugdíjba vonulhatnak? Már-már úgy tűnik, mintha a kormánypárti politikusok tudatosan hergelnék a társadalmat a rendészeti szervek állományával szemben, hogy így ellenállás nélkül vezethessék be az állományt érintő megszorító intézkedéseket.

A dörzsölt kormánypárti politikusok azt próbálják kihasználni, hogy a szolgálati nyugdíj rendszerének működésében korábban valóban voltak a társadalmat okkal irritáló anomáliák. Ezeket azonban az elmúlt években az MSZP által támogatott kormányok felismerték, és végrehajtották a szükséges jogszabály-változtatásokat. A nyugdíjba vonulás szabályainak szigorításával és a civilesítéssel biztosították, hogy a szolgálati nyugdíj rendszere valóban betöltse társadalmi rendeltetését. Ezzel szemben az Orbán-csomag csak egy új életpályamodellre vonatkozó homályos ígéretet és egy egészen konkrétan kirajzolódó jogfosztás tervét tartalmazza. A kormány téved, ha azt gondolja, hogy megfélemlítéssel, jogfosztással és kényszerrel pályán tarthatja az állományt.

Tisztelt Államtitkár Úr! Végiggondolták-e, milyen következményekkel járhat a szolgálati nyugdíj rendszerének megszüntetése? Számoltak-e a rendvédelmi szerveknél tömeges pályaelhagyással? Milyen hatással lehet mindez a közbiztonságra? A szakszervezetek már jelezték: tagjaik elfogadhatatlannak tartják ezt a lépést, amelynek hatására az eddiginél is többen fogják elhagyni a pályát.

Államtitkár Úr! Legyen kedves világossá tenni, hogy az információink szerint még a Belügyminisztérium által sem ismert Széll Kálmán-tervben tett bejelentés nem a szolgálati nyugdíj megszüntetését jelenti, és az életpályamodell sem a rendőrség és a rendvédelmi szervek jogainak megnyirbálását fogja jelenteni.

Köszönöm szépen megtisztelő figyelmüket. (Taps az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Az interpellációra Kontrát Károly államtitkár úr válaszol. Öné a szó, államtitkár úr.

DR. KONTRÁT KÁROLY belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Úgy látszik, önök, szocialisták emlékezetkiesésben szenvednek, hiszen önök voltak azok, akik 2002 májusában a kormányváltás után megszüntették a polgári kormány által bevezetett hivatásos életpályaprogramot. Megszüntették azt a rendszert, amely kiszámítható jövedelmet, stabil illetménynövekedést, lakástámogatást jelentett a hivatásosoknak. Megszüntették a központi tiszti intézményt is 2007 végén. Ez is mutatja az önök hozzáállását ehhez a kérdéshez.

Tisztelt Képviselő Úr! A szocialista kormány volt az, amely a rendőrséget az emberek védelme helyett politikai célokra használta fel. 2006. október 23-án a hatalmukért rettegő szocialisták és a Gyurcsány Ferenc által irányított rendőrség az ünneplő emberek ellen fordult. A kilőtt szemek, a csonttörések, az emberi méltóságot semmibe vevő megaláztatások több száz áldozata máig viseli a testi és lelki sebeket, amelyeket akkor okoztak. Az államba vetett bizalom és az állam tekintélye óriási mértékben sérült akkor.

A 2002-es májusi kormányváltást követő átszervezési hullám következtében a rendőrség sok szervezete jelentős veszteséget szenvedett. A tapasztalt szakemberek tömegesen a nyugállományba menekülést választották. Például a határőrség és a rendőrség összevonásának hibás végrehajtása következtében közel 6 ezer hivatásos távozott az állományból. És ha összegzést készítünk, akkor azt mondhatjuk, tisztelt képviselő úr, hogy 2002. május 27. óta mintegy 17 ezer rendőr ment korkedvezményes nyugdíjba. A szocialisták által létrehozott rendszerben ma akár a 39 éves rendőrök is nyugdíjba mehetnek. Ne állítsa azt, képviselő úr, hogy az önök döntései megerősítették a rendőrséget! A huszonöt év szolgálat után leszerelő rendőr nyugdíja jelenleg 30-40 ezer forinttal több, mint az a bér, amit szolgálatban kaphat. Ez a többletkiadás 2002 óta 220 milliárd forint, még egyszer mondom, 220 milliárd forint többletkiadást okoz az adófizetőknek.

Tisztelt Országgyűlés! Magyarország nem engedheti meg magának, hogy jó erőben lévő, tapasztalt, negyvenes éveikben járó rendőrök, tűzoltók, hivatásosok nyugdíjba menjenek. Nemzeti érdek a hivatásos szolgálat önök által megroppantott stabilitásának megteremtése, amely biztosítani képes a szakmai feladatok eredményes és magas színvonalú végrehajtását. Olyan életpályamodellt fogunk megalkotni, ami újra vonzóvá teszi ezeket a hivatásokat, jó fizetést és munkakörülményeket, társadalmi megbecsülést fog biztosítani ugyanúgy, ahogy 2002. május 27-ig volt.

A Széll Kálmán-terv alapján 2011. július 1-jéig a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium a Belügyminisztériummal együtt kidolgozza az új közszolgálati életpályamodellt. A rendőri hivatást átalakítjuk. A rendőrség helyzete, erkölcsi és anyagi megbecsülése, az állomány életszínvonala olyan lesz, hogy jó választás lesz rendőrnek, jó választás lesz hivatásosnak lenni.

Kérem képviselő urat, hogy fogadja el a válaszomat. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, államtitkár úr. Megkérdezem képviselő urat, hogy elfogadja-e a választ. Öné a szó.

DR. HARANGOZÓ TAMÁS (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Versenyezhetünk, hogy az elmúlt húsz évben melyik kormány mit csinált, de attól tartok, hogy önök nyernének, hiszen az elmúlt kilenc hónapban többet ártottak ennek a területnek, a rendvédelemnek és a rendészetnek, mint az elmúlt húsz év összes kormánya együtt, anyagi és erkölcsi értelemben egyaránt. (Moraj, közbeszólások a kormánypárti oldalon.) Államtitkár úr, ön most beismerte, hogy a rendészeti szervek nyugdíjának neki fog esni a kormány. Ez a válasz, azt hiszem, nemcsak nekünk elfogadhatatlan, hanem a teljes állománynak. Nincs más módjuk, nincs is más lehetőségük, ajánljuk is nekik és támogatjuk őket, hogy ezt a harcot a továbbiakban ők maguk is az utca frontján is vívják meg, mert úgy tűnik, hogy önökkel nem lehet máshogy érdemben beszélni.

Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! Képviselő úr a választ nem fogadta el. Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, hogy elfogadja-e a választ. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés az államtitkári választ 222 igen szavazattal, 88 nem ellenében, tartózkodás nélkül elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Kocsis Máté, a Fidesz képviselője, interpellációt nyújtott be a honvédelmi miniszterhez: "Ki sérti meg a honvédség pártpolitikától független működését?" címmel. Kocsis Máté képviselő urat illeti a szó.




Felszólalások:   24   25-31   31-36,167-168      Ülésnap adatai