Készült: 2024.05.09.03:06:08 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

259. ülésnap (2005.11.02.), 16. felszólalás
Felszólaló Dr. Veres János (MSZP)
Beosztás pénzügyminiszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 4:52


Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VERES JÁNOS pénzügyminiszter: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Frakcióvezető Úr! Tisztelt Országgyűlés! A témát láthatóan több éve felszínen tartva az MDF képviselőcsoportja több alkalommal megfogalmazta ezt a javaslatot. Én három dologra szeretnék a frakcióvezető úr által most elmondottakból reagálni.

Elsőként: az Európai Unióban általános gyakorlat - nevezetesen, két ország kivételével valamennyi országban, mind a huszonháromban általános gyakorlat - ez, tehát az európai jogrendnek része, már csak azért is, mert Európában, pontosabban, Magyarországon 1850. augusztus 2-án került bevezetésre rendelettel, és azóta is része a magyar jogrendnek. Ha úgy tetszik, az Osztrák-Magyar Monarchiában és utódországaiban kialakult rendszerben tartósan fennálló kötelezettségről van szó.

A második, amit szeretnék megemlíteni a frakcióvezető úr által elmondottakkal kapcsolatban, a következő. Kitért arra a kérdésre, hogy ez milyen mértékű ellehetetlenülést okozhat, eredményezhet a megfizetés nehézségei miatt. Szeretném elmondani, hogy az esetek több mint kétharmadában halasztott fizetésre lehetőség nyílik, az illetékhivatalok minden olyan esetben, amikor ez szükséges, és méltányolható körülmények állnak fenn, akkor ezt a könnyítést meg szokták adni. Ebből következően általában több év alatt kell megfizetni azokban az esetekben, amikor kérik, és az örökösök körülményeit mérlegelve indokolt a halasztás megadása. Tehát minden olyan esetben, amikor ez vállalkozások ellehetetlenülését vagy más körülményt negatívan befolyásolna, akkor a törvény lehetőséget ad arra, hogy ilyen módon méltányos elbírálásra kerülhessen sor.

Az igazságosságot említette, képviselő úr. Én szeretném ezt egy másik dimenzióban megvilágítani. Magyarországon az elmúlt évtizedekben sajnos kialakult egy olyan gyakorlat, amely gyakorlatnál meglehetősen széles körben elterjedt az, hogy a jövedelemszerzéssel egy időben nem a teljes jövedelem összegére vonatkozóan kerül sor közteherviselésre.

 

(8.30)

Ebből következően minden olyan eljárásnak, minden olyan részének a magyar adó- és illetékrendszernek, amely az ilyen módon nem teljes teherrel adózott jövedelmeket megpróbálja valamilyen módon kezelni a későbbiekben, jelentősége van. Nem mondom, hogy egyedi jelentősége van, de sajnos Magyarországon az elmúlt időszak gyakorlatát figyelembe véve szükség van arra, hogy ha más módon nem, akkor ezzel az eszközzel is legyünk figyelemmel arra, hogy van egy ilyen kialakult gyakorlat, született Magyarországon az elmúlt évtizedekben egy ilyen struktúra, amelyben ha nem sikerül a jövedelemszerzés időpontjában a megfelelő közteherviselést biztosítani, akkor a későbbiek során legyen arra lehetőség, hogy még figyelembe véve mindenfajta kedvezményt is, a későbbiek során megfizetésre kerüljön valamilyen jellegű közteher a vagyon után, amelynek, még egyszer mondom, csak egy része adott esetben, amelyik a szerzéskor megfelelő közteherrel bírt.

Egyébként egyetértek képviselő úrnak azzal a megközelítésével, hogy természetesen mostanság, amikor halottainkra emlékezünk, a dolognak van aktualitása, de önmagában az a megközelítése, hogy azokat sújtaná ez a fajta eljárás, akik gondoskodnak és a jövőre is gondolnak, úgy gondolom, hogy ma már semmiképpen nem aktuális Magyarországon, hiszen a jövőért érzett felelősség, az öngondoskodás számos más olyan megoldási lehetőséget is kínál az emberek számára, amely semmiképpen nem tartozik az örökösödési illeték hatálya alá, semmiképpen nem tartozik abba a körbe, amely kör az örökhagyó halálát követően kerülne illetékezésre.

Ezért sokkal kifinomultabb, cizelláltabb módszerei vannak ma már Magyarországon annak, hogy legálisan, felelősséggel a társadalomért és felelősséggel utódainkért vagy a magunk jövője iránt is, megfelelőképpen tudjunk az öngondoskodás eszközeivel élni. Én erre biztatnám valamennyi magyar állampolgárt, hogy a magyar szabályok, a magyar adószabályok, illetékszabályok betartásával valósítsa meg ki-ki az öngondoskodást, akár nyugdíjpénztár, akár másfajta megtakarítási formák igénybevételével.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai