Készült: 2024.09.21.23:12:05 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

5. ülésnap (1998.07.03.), 87. felszólalás
Felszólaló Várhegyi Attila (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:58


Felszólalások:  Előző  87  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VÁRHEGYI ATTILA (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Úgy gondolom, az emberi faj egyik sorskérdése, milyen mértékben sikerül - ha sikerül - úrrá lennie az emberi együttélést megzavaró agresszivitás ösztönén. E gondolatot Sigmund Freud fogalmazta meg évtizedekkel ezelőtt, talán maga sem tudva előrelátását.

A Fidesz vezette kormány e gondolatban rejlő igazsággal is sűríthetné kulturális programját, s erre jó, ámde mélységesen szomorú példát is adott hozzá tegnap a sors. Talán ennek kapcsán megérthetik végre ellenzéki képviselőtársaim is, hogy miért szorgalmazták a polgári erők az önálló kultuszminisztérium létrehozását, miért fogalmaztak meg önálló kulturális politikát, s miért tartják a gazdaság patikamérlegen kiszámított viszonyai mellett is érvényesnek azt a klebelsbergi gondolatot, amely szerint olyan ország még nem volt, amely azért ment volna tönkre, mert kulturális célokra áldozott. Mert tudjuk, ahol a szellem leáldozik, ott az élet felemésztése következik.

Tisztelt Országgyűlés! A polgári jövő kormányának kulturális programja fordulópontot jelent. Az ezredforduló több, minőségében is ünnepet jelentő eseményét nem célnak, hanem lehetőségnek tekinti ahhoz, hogy átlépjünk az évtizedes kulturális megosztottság ideologikus és egzisztenciális keretein, elérhetővé tegyük a polgárok számára régi és újonnan születő kulturális javainkat, értékeinket, s megmutassuk a világnak, hogy mire volt képes és mire képes ma a magyarság a kultúra tekintetében, mit adtunk és mit adunk hozzá Európa és a világ civilizációjához.

A kormány programja komplex, értékeket teremtő, etikát követelő és az emberi élet teljességéhez szükséges, hosszú távú befektetésnek tekinti a kultúrát. Valahogy úgy, ahogyan Wolfgang Kraus írja: a kultúra felöleli a játékot, művészetet, vallást, filozófiát, tudományt, de - és ez a fontos - az élő valóságnak azt a részét is, ahol az etikai értékeket valóban megélik.

A polgári kormány programja ezért terjed ki a művészetek támogatásán túl a közművelődés és a közgyűjtemények helyzetének s a benne dolgozók körülményeinek javítására, ezért gondol a könyvek elérhetőbbé tételére, ezért eleveníti fel a filmtörvény igényét, ezért gondol a nemzeti örökség megóvására, ezért mondja ki, hogy a kulturális javakhoz való hozzájutás nem lehet földrajzi kérdés. Falun, városban, határon belül és kívül a nemzet egységére, a kultúra egységére gondol. Úgy hiszem, ha a kormány képes lesz megvalósítani - reméljük, a tisztelt ellenzék támogatásával - elképzeléseit, akkor eljutunk oda, amit Kodály így fogalmazott: "Ne legyen kultúra magyarság, s magyarság kultúra nélkül."

Ez a polgári jövő kormányának célja, ehhez rendel forrásokat, ehhez ajánl megoldásokat, ehhez kéri és várja az alkotóművészek és kultúraközvetítők segítségét, mert célja, hogy minden gyermeknek s minden polgárnak legyen gyökere a nemzeti kultúra, legyen támasza a világ kihívásaira való válaszok megadásában egy olyan időben, amikor értékválsággal terhelt világunkban a mi felelősségünk az, hogy a kultúra segítségével legyőzzük az agressziót, legyőzzük az erőszakot, hogy képesek legyünk polgárokként polgári Magyarországon élni.

Ehhez azonban az szükséges, hogy olyan körülményt teremtsünk gazdaságban és kultúrában, amelyben megvalósulhatnak Márai Sándor gondolatai: "Ha csak teheted, élj mindig úgy, hogy az emberi szellem kristályba faragott remekműveinek egyikét mindennap megszemléld, s ha néhány pillanatra is, ne múljon el egyetlen napod, hogy nem olvastál néhány sort Seneca, Tolsztoj, Arisztotelész, a Szentírás vagy Marcus Aurelius könyveiből. Mindennap hallgass néhány ütem zenét, ne múljon el nap, hogy nem nézegetted néhány percen át valamilyen jó nyomat tükrében vagy Dürer, vagy Michelangelo valamelyik festményét vagy rajzát. Mindezt oly könnyű megszerezni, s oly könnyű megtalálni a fél órát, mely a remekművekhez szükséges. S oly könnyű megtölteni lelked az emberi tökéletesség boldog összhangjával. Gazdag vagy, a szellem teljessége a tiéd is. Élj vele mindennap, ahogy lélegzik az ember!"

Tisztelt Országgyűlés! A polgári jövő kormányának célja ennek megvalósítása. Köszönöm figyelmüket. (Taps a jobb oldalon.)




Felszólalások:  Előző  87  Következő    Ülésnap adatai