Készült: 2024.04.29.18:56:08 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

85. ülésnap (2011.04.26.),  15-18. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 9:34


Felszólalások:   9-14   15-18   19-22      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Szintén napirend előtt felszólalásra jelentkezett Harangozó Tamás képviselő úr, az MSZP részéről: "A 24 órán túl" címmel.

Megadom a szót a képviselő úrnak.

DR. HARANGOZÓ TAMÁS (MSZP): Köszönöm a szót. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt jelen lévő Kormánytagok! Engedjék meg, hogy emlékeztessem önöket Orbán Viktor pártelnökük egy idézetére: "Nincs mentség és nincs kifogás, ha a kormány nem tudja garantálni a magyar polgárok védelméhez való jogát. A védelem jogának biztosítása nem pénz, hanem akarat és szándék kérdése."

Lassan egy éve, hogy nagy csodavárások közepette megalakult a második Orbán-kormány. Lassan egy éve, hogy két héten belül közbiztonságot, az állampolgároknak jólétet ígértek. Mára kiderült: becsapták a választókat. A kormány egyéves tevékenysége egyértelműen kirajzolta a Fidesz társadalompolitikájának valódi arcát: a gazdagoknak ad, a szegényektől elvesz.

A társadalmi szolidaritás teljes hiányát mutatja e politika. Ahogy Lázár János fogalmazott: akinek nincs semmije, az annyit is ér.

Mi előre szóltunk, hogy e politika társadalmi katasztrófát fog okozni. Mi előre szóltunk, hogy ami ma Kelet-Magyarországon zajlik, az az önök döntéseinek egyenes következménye. Mi előre szóltunk, hogy gárdaklónok masíroznak Magyarország utcáin, a kormány mégsem tett semmit. Én tavaly júniusban írásbeli kérdést tettem föl a belügyminiszternek, hogy tegyen valamit ebben az ügyben. Akkor azt válaszolta: nincsenek jogi eszközei a kormánynak. Miért kellett megvárni Gyöngyöspatát? Miért kellett megvárni Hajdúhadházat, Tiszavasvárit, Szikszót? Mit csinált a kormány az elmúlt egy évben? Két lehetséges válasz van: vagy képtelen úrrá lenni a kialakult helyzeten, vagy maga is csendben a háttérben összekacsintott a szélsőjobboldali provokátorokkal.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Itt is el kell mondanom, hogy az, amit a Jobbik művel Kelet-Magyarországon, nem ad megoldást a problémára. Ugyan felhívja a figyelmet egy nagyon komoly társadalmi feszültségre, de nem ad megoldást, sőt, maga generálja a további problémákat ezekben a térségekben. Ami pedig a kormány rendvédelmi szerveket érintő politikáját illeti, a fent lévő orbáni idézetről, azt hiszem, egyértelműen kiderült, hogy üres frázisok, egyszerű magyar nyelven: hazugságok voltak. Önök egyszerre sodorják a működésképtelenség szélére a rendvédelmi szerveket az elvonásokkal, és egyszerre alázzák meg anyagilag és erkölcsileg magát a rendvédelmi állományt. Lex Borkai, semmisségi törvény, csökkenő jövedelmek, titkosszolgálati megfigyelések és most a szolgálati nyugdíj elvétele. Hölgyeim és uraim, erre biztos, hogy nem vezet út.

"Nem nyugszom addig, míg minden faluban nem lesz körzeti megbízott. Nem nyugszom bele abba, hogy egyesek azt mondják, nem lehet két héten belül érzékelhető változást elérni" - mondta Orbán Viktor egy éve. Igen, tisztelt Országgyűlés, remélem is, hogy nem lesz egyetlenegy nyugodt éjszakájuk sem addig, amíg az önök által előidézett társadalmi, szociális, rendészeti és lassan politikai válságot meg nem oldják. Itt az idő, hogy az Orbán-kormány két héten belül, ha nem is a rendrakást, de a saját maga által előidézett katasztrófahelyzet kármentesítését elvégezze.

Ezért felkérjük a kormányt, hogy két héten belül, azaz május 11-éig az alábbi intézkedéseket tegye meg.

1. A 33 leghátrányosabb helyzetű kistérségben a 8 órás közmunkaprogramot állítsák vissza.

2. A 33 leghátrányosabb helyzetű kistérségben a településőrséget állami támogatással állítsák vissza.

3. A Belügyminisztériumtól zárolt 35 milliárd forintot azonnal adják vissza.

4. A hivatásos állomány tekintetében a munkabékét állítsák vissza, minden további, a fegyvereseket érintő megszorítást vegyék le napirendről.

5. A polgárőrségről szóló törvényt módosítsák, amely egyszer s mindenkorra elrendezi, hogy Magyarországon a rendőrség kizárólagos joga a közbiztonság és a közrend fenntartása, és ebben csak vele együttműködve vehet részt bárki más.

Hangsúlyozom, hogy ezen intézkedések csak a nulladik lépések annak érdekében, hogy a további tragédiák elkerülhetők legyenek. Figyelmeztetjük önöket: a huszonnegyedik órán túl vagyunk. Amennyiben azonnal nem cselekednek, az beláthatatlan tragédiák sorának bekövetkezésével fog járni. (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Alig várjátok.) És akkor, hölgyeim és uraim, a kormány tagjai és az őt támogató parlamenti többség képviselőinek nemcsak itt, a parlamentben, hanem az áldozatok családtagjai előtt is számot kell adniuk felelősségükről, ahogy Orbán Viktor mondta: nem lesz mentség és nem lesz kifogás.

Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Kontrát Károly államtitkár úrnak adom meg a szót.

DR. KONTRÁT KÁROLY belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Ön úgy kezdte a hangsúlyos szavait, hogy mi előre szóltunk. Képviselő úr, önöknek nyolc esztendejük volt arra (Taps a kormánypártok soraiban.), nyolc esztendejük volt arra, hogy tegyenek. Ne szóljanak, hanem tegyenek, tudja? De nem tettek, hanem kárt okoztak.

És pont önök teszik szóvá a rendvédelmi szervek állományának állapotát?! Tisztelt Képviselő Úr! Az önök országlása, nyolcévnyi országrombolása során több mint 17 ezer úgynevezett korai nyugdíjas rendőr hagyta el a testületet. Ez tudja, mennyibe kerül? Ez 59 milliárd forintba kerül 2011-ben a magyar adófizetők zsebének. Önök 59 milliárd forintot vettek ki ezzel az intézkedéssel a magyar adófizetők zsebéből. (Közbeszólások mindkét oldalon. - Közbeszólás a Fidesz soraiból: Na, erre lépjél!) Ha az az 59 milliárd forint rendelkezésre állna, akkor most ebben a pillanatban 30 százalékkal fel tudnánk emelni a rendvédelmi szervek állományának illetményét. Ez személy szerint 80 ezer forintos havi illetményemelést jelentene minden rendőrnek. Önök minden rendőr zsebéből 80 ezer forintot vettek ki, képviselő úr. (Közbeszólások a Fidesz soraiból: Így van! Elloptátok. - Taps a kormánypártok soraiban.)

Tisztelt Képviselő Úr! Ami pedig a gyöngyöspatai esetet illeti, itt is elmondom, önnek is elmondom, önöknek, szocialistáknak is elmondom, hogy azt kérik a gyöngyöspataiak, hogy tessék őket békén hagyni, tessék őket nyugalmukban hagyni, tessék őket abban a helyzetben hagyni, hogy ők békében élhessenek, és ne próbálják meg politikai haszonszerzés érdekében a gyöngyöspataiak nehéz helyzetét kihasználni. Mert, tisztelt képviselő úr, hadd mondjak valamit! Az a Kecskekő nem 2010. május 29-e óta lett elhagyott, és úgy néz ki, mint egy dél-amerikai őserdő. Az nem 2010. május 29-e óta lett ilyen állapotban. Abban, hogy ott ilyen állapot lett, önöknek komoly szerepük van, tisztelt képviselő úr. (Taps és közbeszólások a kormánypártok soraiból: Így van. - Zaj az MSZP soraiban.)

Tisztelt Képviselő Úr! Mi azt ígértük, hogy a közrendet, közbiztonságot helyreállítjuk Magyarországon. Súlyos örökséget vettünk át, súlyosabb helyzetet örököltünk, mint amit gondoltunk. Hiszen a kormányprogram megalkotásakor azt gondoltuk, hogy jobb állapotban van az ország, jobb állapotban van a rendőrség, hogy nincs olyan adósságállománya. Hiszen az elmúlt év végén 11 milliárd forintot kellett a rendőrség adósságállománya érdekében a kormánynak finanszírozni. 11 milliárd forintot. És az elmúlt nyolc évben, 2002 és 2010 között nem telt el egyetlen esztendő, hogy a rendőrségnek vagy a határőrségnek, amely 2007. december 31-éig létezett, vagy az egyéb rendvédelmi szervezeteknek ne kellett volna állandó költségvetési hiánnyal, állandó adósságállománnyal küzdeni.

Hadd említsek meg egy 2003-as esetet, amikor a Veszprém megyei akkori rendőrfőkapitány azt mondta, hogy olyan helyzetben vannak, hogy egy eszközük van, a végvári vitézek végső eszközét tudják igénybe venni, olyan rossz a költségvetési helyzet. Tudja, mit jelent ez? Hogy térdre imához! Ezt mondta az akkori Veszprém megyei főkapitány. Akkor én szóvá tettem ezt itt a parlamentben, és kinevettek. (Közbeszólás az MSZP soraiból: És a Pest megyei rendőrfőkapitány mit csinált? - Folyamatos zaj az MSZP soraiban. - Az elnök csenget.) De sajnos olyan helyzetet idéztek elő a kormányzásukkal az elmúlt nyolc esztendőben, amely ilyen helyzetbe hozta a rendvédelmi szervek személyi állományát.

Tisztelt Képviselő Úr! Ennek ellenére 2011. március 6-án 1800 rendőr tett esküt a Hősök terén, és 2012. június 30-áig további 2500 rendőr áll szolgálatba. Minden magyar településen lesz rendőr, minden magyar településen, a legkisebb településen. Hogy mondjak egy települést Veszprém megyéből, ami kistelepülés: Németbánya, 92-en lakják, ott is lesz rendőr, minden magyar településen lesz rendőr, és a kormány biztosítani fogja a rendőrség működéséhez szükséges forrásokat.

Képviselő úr, minket nem kell felszólítani, minket nem kell figyelmeztetni arra, hogy a 35 milliárdot pótoljuk vissza. Mi végig törvényesen, rendben, megfelelő anyagi eszközökkel ellátva finanszírozzuk a magyar rendőrség munkáját. (Felzúdulás és derültség, közbeszólások az MSZP soraiból: Na ne! - Komolyan?) Tisztelt Képviselő Úr! Ezt az ígéretet betartjuk, és azt az ígéretünket is be fogjuk tartani, hogy Magyarországon a közrend, közbiztonság napról napra javul, és minden településen, minden magyar településen szolgálatot fog teljesíteni rendőr azért, pontosan azért, hogy azt az ígéretet, amit a miniszterelnök úr megtett, hogy a védelem jogát minden településen minden magyar állampolgárnak, minden törvénytisztelő állampolgárnak, így önnek is, mindenkinek biztosítani fogjuk.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   9-14   15-18   19-22      Ülésnap adatai