Készült: 2024.04.29.19:24:51 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

83. ülésnap (2011.04.11.),  139-146. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 6:36


Felszólalások:   131-138   139-146   147-154      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Szabó Timea, az LMP képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a belügyminiszternek: "Tervezi-e a kormány a fegyvertartás liberalizációját?" címmel. A miniszter úr halaszthatatlan közfeladata ellátása miatt válaszadásra Kontrát Károly államtitkár urat jelölte ki. (Szabó Timea bólint.) Igen, képviselő asszony elfogadja a válaszadó személyét. Képviselő asszony, öné a szó.

SZABÓ TIMEA (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. És természetesen elfogadom államtitkár úr válaszát. Államtitkár úrral már régóta folytatunk párbeszédet, de azért örülnék, ha egyszer most már a belügyminiszter is befáradna, és egyszer személyesen adna választ a kérdéseinkre.

Tisztelt Államtitkár Úr! Lázár János április 1-jei sajtótájékoztatóján arról beszélt, hogy a törvény nem védi kellőképpen azokat, akiknek életére, vagyonára vagy testi épségére törnek. Ezért az ön- és a tulajdonvédelem szabályozásakor szükséges eltolni az arányokat. Lázár János az ezután elhangzó újságírói kérdés kapcsán nem adott egyértelmű választ arra, hogy az ön- és tulajdonvédelem jogának alkotmányba emelése maga után vonja-e a fegyvertartás liberalizációját is. A Fidesz frakcióvezetője mindezzel azt jelentette ki - (Lázár János: Miért nem tőlem kérdezi?) mert nem tudom (Derültség.) -, hogy a kormánytöbbség immáron alkotmányba foglalja elnyomó büntetőpolitikájának elveit, amely alapvetően a szigorításokban hisz. Az alkotmánytervezet büntetőpolitikát megerősíteni kívánó pontjai vagy feleslegesek, vagy rossz irányba mutatnak. Nem valós, hanem látszatmegoldásokat kínálnak, ilyen többek között a tényleges életfogytig tartó szabadságvesztés is.

Az index.hu információi szerint a választásokat megelőzően a Fidesz felkért munkacsoportot a polgári lőfegyvertartás szabályainak kidolgozására. Ez a csoport a hírek szerint 2010 nyarán egy komplett jogszabálycsomagot nyújtott be a Belügyminisztériumnak.

Tisztelt Államtitkár Úr! A kérdésem a következő: van-e ilyen tervezet, és ha igen, az mit tartalmaz, és mi a kormány szándéka ezzel a tervezettel? S egyetért-e államtitkár úr azzal, hogy az jelenti az arányosságot, ha ezentúl könnyebb lesz fegyverhez jutni Magyarországon?

Válaszát várom, köszönöm. (Taps az LMP soraiban.)

ELNÖK: Megadom a szót Kontrát Károly államtitkár úrnak.

(17.00)

DR. KONTRÁT KÁROLY belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Asszony! Ha itt lett volna az Alaptörvény vitájánál, akkor erről a fontos kérdésről is tudtunk volna véleményt cserélni, akkor meghallgathattuk volna az ön álláspontját, és meghallgathatta volna az előterjesztők javaslatát ezzel kapcsolatban. (Lázár János: Én bármikor elmondom.) Úgy gondolom, közös érdek lett volna, ha önök részt vettek volna az Alaptörvény parlamenti vitájában.

Szeretném tájékoztatni önt arról, hogy már korábban megkezdődött a fegyvertartásról és a lőszerekről szóló törvény és a végrehajtási rendelet felülvizsgálata. Ezek a szabályok, ezek a jelenlegi szabályok nehezen áttekinthetők, bonyolultak, túlságosan nehezen végrehajthatók. Mindenképpen indokolt ezeknek a szabályoknak - mind a törvénynek, mind a végrehajtási rendeletnek - az áttekintése és felülvizsgálata. A végrehajtási rendelet, illetőleg a törvény módosítása kapcsán az érintett és érdekelt kamarákat megkeressük, széles körű társadalmi vitát folytatunk, és szívesen vesszük, ha a képviselő asszonynak vannak konkrét javaslatai a fegyvertartás szabályaira vonatkozóan, juttassa el hozzánk, és figyelembe vesszük majd a törvényjavaslat megtárgyalásánál.

Ami pedig az új törvény irányelveit, illetőleg a módosítás irányelveit illeti, szeretném elmondani azt, hogy egy olyan törvényt és olyan végrehajtási rendeletet lenne célszerű elfogadni, amely ezeket a bonyolult, rossz szabályokat - amelyek, még egyszer mondom, nehezen végrehajthatók - kiküszöbölik, és hozzájárulnak ahhoz, hogy az új szabályokkal javuljon a közbiztonság, javuljon Magyarország polgárainak biztonsága. Bízom abban, hogy sikerül ilyen törvényt elfogadnunk. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Viszonválaszra megadom a szót Szabó Timea képviselő asszonynak.

SZABÓ TIMEA (LMP): Köszönöm a szót. Hát nem kaptam igazán választ a kérdésemre, államtitkár úr. Az világos, hogy készül vagy készült valamiféle koncepció, de hogy ez milyen irányba mutat, arra egyáltalán nem kaptam egyértelmű választ. Úgy tűnik, a kormány folytatja azt az elnyomó büntetőpolitikát, amit májusban elkezdett. Kiderült, hogy ez a "két hét alatt rendet teszünk" ígéret mégsem sikerült annyira, ezért kapkodnak fűhöz-fához. Most éppen azt tervezik - információink szerint, illetve a sajtó információi szerint -, ezt úgy próbálják megoldani, hogy akkor könnyebb lesz fegyverhez jutni.

Volt már 2009-ben egy szigorítás a pécsi lövöldözés után, amit ugye, később eltöröltek. Nem látjuk igazán, hogy ez a koncepció miről szól, egyébként meg nem az volt a kérdésem, hogy az alkotmányba bekerül-e vagy nem, hanem hogy az mit von maga után.

Úgyhogy szeretném, hogyha ennél picit egyértelműbb választ tudnának adni a kérdésre. Köszönöm. (Taps az LMP soraiban.)

ELNÖK: Viszonválasz illeti meg az államtitkár urat.

DR. KONTRÁT KÁROLY belügyminisztériumi államtitkár: Tisztelt Képviselő Asszony! Bízunk abban, hogy az Alaptörvény elfogadása után lefolytatjuk... (Közbeszólások: A mikrofon!) Bocsánat. (Felhelyezi a mikrofonját.) Köszönöm szépen.

Tisztelt Képviselő Asszony! Bízunk abban, hogy az új Alaptörvény elfogadása után lefolytatjuk a szükséges társadalmi vitát, és ennek eredményeképpen sikerül egy olyan fegyvertörvényt elfogadni, amely összhangban lesz az új Alaptörvénnyel, ennek szabályaival, azokkal a szabályokkal, amelyek a törvény vitája során elhangzottak itt, a tisztelt Ház falai között.

(Az elnöki széket Lezsák Sándor, az Országgyűlés
alelnöke foglalja el.)

Bízunk abban, hogy az új kormány elkötelezettségének megfelelően - amikor is a közbiztonságot, a közrend helyreállítását alapvető nemzeti ügyként határoztuk meg - ez a törvény is hozzájárul ahhoz, hogy ilyen fegyvertörvényt fogadjunk el, még egyszer mondom: amely elősegíti ennek a célnak a megvalósítását, összhangban lesz az új Alaptörvénnyel, és szolgálja Magyarország polgárainak a biztonságát.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   131-138   139-146   147-154      Ülésnap adatai