Készült: 2024.04.29.19:14:35 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

82. ülésnap (2011.04.04.),  37-40. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:51


Felszólalások:   33-36   37-40   41-105      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr.

"Hány hónap a két hét a kétharmados naptárban?" címmel Vona Gábor képviselő úr jelentkezett napirend előtti felszólalásra. Megadom a szót a Jobbik képviselőcsoportja vezetőjének.

VONA GÁBOR (Jobbik): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Nagyon szépen köszönöm a szót. Olyan témáról fogok beszélni, amiről már többször beszéltünk és beszéltem én magam is az Országgyűlésben, de a most elhangzott felszólalások némelyike is jelzi, hogy sajnos aktuális téma egy évvel a kormányváltás után is a cigány-magyar együttélés problematikája. Gondoljunk csak Lakra, Gyöngyöspatára vagy éppen most Hejőszalontára. Hejőszalontával kapcsolatban annyival egészíteném ki Osztolykán Ágnes heti memoárját, hogy azt a hölgyet, aki tegnap a rendezvényen felszólalt, a meggyilkolt hölgy barátnőjét, szomszédnőjét a saját lakásában fej- és testsérüléseket szenvedve cigány emberek brutálisan bántalmazták. Ennyit arról a problémáról, amiről beszélünk.

De mi is a probléma? A problémát mondjuk ki azért! Én Gyöngyöspatán jártam, tehát most Gyöngyöspatából indulnék ki, ha megengedik. Gyöngyöspatán nem az volt a probléma, hogy az ott élő cigányságot a rasszista magyarok nem hagyták élni, nyugodni, hanem a probléma az volt - lassan mondom, hogy az LMP-sek is megértsék -, hogy a cigányság egy része - Balog Zoltán államtitkár úrnak is üzenem, hogy ez nem kollektív ítélet -, tehát a cigányság egy része inzultálta, zaklatta, bántotta, erőszakos cselekményekkel rettegésben tartotta a magyar lakosságot. Ez volt a probléma, és ez ellen a probléma ellen próbáltak Hejőszalontán, Gyöngyöspatán és Lakon az emberek valamifajta társadalmi figyelemfelhívással sikereket elérni, és sikerült is a figyelmet felhívni, hiszen erről beszélünk most itt egymással. Alulról ennyit lehetett elérni.

De mit tesznek önök felülről, mit tesznek a politikai szereplők? Hát a megoldás egyik legsúlyosabb akadálya a cigány kisebbségi vezetők munkája. Ma Magyarországon nagyon súlyos állapotban van a helyzet, ugyanis Horváth Aladártól Kolompár Orbánon át a Száva Vincéig vagy Daróczi Ágnesig terjedő sor még mindig a múlt embereiből áll, akik nem érdekeltek a probléma megoldásában, hanem sajnos - mondjuk ki - éppen a probléma kiélezésében érdekeltek. Mit tesz az LMP? Nem akarom a ledobott kesztyűt felvenni, mert ők is csak a probléma kiélezésében érdekeltek. Az LMP ilyen himmihummi akciókkal, flashmobokkal próbálja a saját politikai tőkéjét erősíteni, az SZDSZ újratöltött formáját próbálja felvenni. Arra kérem önöket, hogy ilyen smileys flashmobokat legközelebb Gyögyöspatán éjszaka szervezzenek, aztán lesz nagy smiley majd a rendezvényükön.

De hagyjuk is az LMP-t, és nézzük, mit tesz a kormány, mert ez a legsúlyosabb probléma. Ugyanis a kormány ahelyett, hogy erre a problémára érdemben reagálna, és azok mellé állna, akiket valóban inzultus ér, akiket valóban riogatnak, akiknek az életét valóban tönkreteszik, ehelyett mindenféle kreált félkatonai szervezetek elleni harcot hirdet. Nincsenek ilyen félkatonai szervezetek Magyarországon, hanem rettegő, félő magyar emberek vannak - őket kellene megvédenie a kormánynak, a gazdagok kormányának!

A legsúlyosabb helyzet, ami ebből az egészből következik, az, hogy a cigányság bűnöző részében - sajnos Gyöngyöspatán ezt megtapasztaltam - egy mesterséges és hamis áldozattudat alakul ki. A cigány embernek, aki tegnap még ellopta a betonkeverőt, vagy akinek a fia leköpte az idős nénit, LMP-s fiatalok egyszer csak ajándékot meg segélyeket kezdenek osztogatni, mire ő úgy érzi: hát, úgy látszik, én valójában jó úton járok. Ez egy hamis áldozatkép, amit önök kreáltak, és ez az önök politikai felelőssége. Hadd kérdezzem meg az LMP-s vagy akár a kormánypárti képviselőket, hogy járt-e lent valaki Gyöngyöspatán, odament-e a cigányokhoz, és megkérdezte-e azoktól, akikkel probléma van, hogy szabad-e így viselkedni, szabad-e a hídon vámot szedni a gyerekektől, szabad-e leköpdösni az idős néniket, szabad-e ellopni mindenüket?! Ezt megkérdezték-e tőlük, vagy csak segélyeket vittek? Ezt szeretném az önök figyelmébe ajánlani. Ami itt egy éven keresztül történt, az - nyugodtan kijelenthetjük - a kormány tévelygéseinek és tehetetlenségének az egy éve volt.

Még van egy percem, ezért engedjék meg, hogy javaslatokat is tegyek amellett, hogy csupán a problémát diagnosztizálnám. A javaslataim pedig a következők. Már látom, hogy ki fog reagálni államtitkár úr személyében a felszólalásomra, ez már egy megszokott párosítás, bizonyára sokadjára is fogom hallani majd az avatandó rendőrök gyönyörű történetét. Egyébként nagyon örülök és a Jobbik is nagyon örül az avatandó rendőröknek, ez szükséges is, de azért azt is lássuk be, hogy a hiba nem csupán a rendőrök számában van, hanem a rendszerben, tehát a rendőrségi rendszeren is kellene valamit alakítani, például a rendőrség intézkedési lehetőségeinek szélesítésével, vagy a már-már közhelyszerűen mantrázott rendőri tekintély helyreállításával, amit azzal, hogy most már - a rendőrök létszámának növelése után - minden sarkon traffipax van, még nem fognak elérni. Ezt higgyék el nekem.

Valóban fontos az, amit már miniszterelnök úr is felvetett: a magántulajdon védelmében erősíteni az állampolgári jogokat. Mi is úgy látjuk, hogy ez szükséges, be is adtunk egy Btk.-módosítást. Kérem, hogy ezt olvassák el a kormánypárti képviselők, és ezen a nyomvonalon induljanak el, nehogy csak valami látszatváltoztatás történjen, ugyanis ha valakinek betörnek a portájára, akkor ott nincs egyenrangú helyzet. A polgárőrséget tekintsék partnernek, s mi úgy érezzük, hogy a csendőrségre valóban szükség van. Számos európai országban van csendőrség, Magyarországon is elférne. A halálbüntetés visszaállításán is érdemes volna elgondolkodni a legsúlyosabb, legkirívóbb életellenes bűncselekmények esetében. És arra kérem államtitkár urat, hogy tolmácsolja Pintér Sándor miniszter úrnak a gyöngyöspatai polgárok meghívását, én szívesen végigkísérem őt Gyöngyöspatán.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a Jobbik soraiban.)

(11.30)

ELNÖK: Köszönöm szépen, frakcióvezető úr. Válaszadásra megadom a szót Kontrát Károly belügyi államtitkár úrnak. Öné a szó, államtitkár úr.

(Az elnöki széket dr. Latorcai János, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

DR. KONTRÁT KÁROLY belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Frakcióvezető Úr! Azért nézzük a tényeket! Hejőszalonta polgármestere egyértelműen és világosan elmondta, hogy a hejőszalontaiak a hátuk közepére nem kívánták a szombat esti demonstrációt. A polgármester úr azt is elmondta, hogy Hejőszalontán rend van, biztonság van; Hejőszalontán az emberek (Derültség a Jobbik padsoraiból.) békességben élnek. Hejőszalontán rend van, biztonság van, és Hejőszalontán az emberek biztonságban élnek.

Azt is elmondta Hejőszalonta polgármestere, kérte önöket, a rendezvény szervezőit, hogy ne tartsák meg a szombat esti demonstrációt Hejőszalontán, hiszen arra nincs szükség. De a szervezők azt mondták, hogy úgynevezett felsőbb utasításra, pártutasításra kénytelenek megtartani ezt a demonstrációt. (Moraj a Jobbik padsoraiból.) Tehát önöknek nem a hejőszalontaiak biztonsága, nem a hejőszalontaiak érdeke számít, hanem, tisztelt frakcióvezető úr, önöknek az számít, hogy balhé legyen, botrány legyen, hogy hétfőnként itt, a parlamentben szóba tudja hozni (Közbeszólások a Jobbik padsoraiból, többek között: Milyen balhé?) ezeket a látszatproblémákat (Taps az LMP padsoraiból.), frakcióvezető úr! (Közbeszólások a Jobbik padsoraiból, többek között: Ki szurkált meg kit? - Kit vertek meg?)

Frakcióvezető úr, szeretném elmondani önnek és a tisztelt Háznak is, hogy a rendőrség kellő erővel biztosította a hejőszalontai polgárok védelmét, a demonstráció idején is (Szilágyi György: A mindennapokat kellene biztosítani a rendőröknek!) biztosította a rendet; biztosította azt, hogy érvényesüljenek a törvények Hejőszalontán.

Frakcióvezető úr, a törvény előtti egyenlőség hívei vagyunk. A kormányunk programjában világosan lerögzítettük, hogy a törvény előtti egyenlőséget betartjuk. A törvények mindenkire kötelezőek, fajra, felekezetre, származásra tekintet nélkül. Mindenkire kötelezőek a törvények. Kötelezőek azokra a megszólalókra is egyébként, akik Hejőszalontán az önök képviseletében felszólaltak, és akik (Közbeszólás a Jobbik padsoraiból: Miről beszél?) erőszakkal akarják kicsavarni a törvényesen megválasztott kormány kezéből a hatalmat.

Frakcióvezető úr, szeretném önt tájékoztatni, és szeretném a tisztelt Háznak bejelenteni (Folyamatos közbeszólások a Jobbik padsoraiból.), hogy a rendőrség vizsgálatot indít, vizsgálatot indít az elhangzottak kivizsgálása érdekében, és a szükséges intézkedéseket meg fogja tenni. (Dr. Staudt Gábor: Még van három évetek vizsgálódni!) Frakcióvezető úr, a törvények megszegőivel szemben nincs kegyelem. Nincs kegyelem (Közbeszólás a Jobbik padsoraiból: A magyar áldozatoknak se volt kegyelem!) senkinek, aki a törvényeket megszegi Magyarországon.

Ami pedig a kormány ígéreteit illeti, tisztelt frakcióvezető úr, szeretném tájékoztatni a tisztelt Házat - úgy, ahogy többször elmondtam -, hogy egyre közelebb kerülünk ahhoz, hogy az az ígéret megvalósuljon, hogy Magyarországon minden településen legyen rendőr, minden településen megvalósuljon a közbiztonság. Ezért hivatkoztam a két héttel ezelőtti felszólalásomban is arra, hogy március 6-án a Hősök terén 1800 rendőr tette le az esküt, és ennek az 1800 rendőrnek a nagy része a vidéki kistelepüléseken fog szolgálatot teljesíteni.

Ami pedig Gyöngyöspatát illeti: engem megkeresett Gyöngyöspata polgármestere és alpolgármestere, és tájékoztattak arról, hogy milyen kéréseik vannak, mit szeretnének, hogy még nagyobb biztonság legyen a településen. Gyöngyöspata választott vezetői, a polgármester és az alpolgármester, elmondták, hogy a rendőrség tevékenységével elégedettek. (Közbeszólások a Jobbik padsoraiból.) Azt kérték, hogy még több rendőr legyen, mert a rendőrségtől várják el a rend, a közbiztonság fenntartását. (Dr. Staudt Gábor: Mi is attól várjuk!)

Hejőszalontán is az ottani polgármester világosan megfogalmazta azt a kérését, hogy ne legyen szombaton demonstráció. Önök ennek ellenére mégis megtartották a demonstrációt, de mégsem (Szilágyi György közbeszólása.) sikerült olyan helyzetet előidézni, hogy ott súlyos törvénysértésekre sor kerüljön, mert a rendőrség fenntartotta a rendet. (Közbeszólás a Jobbik padsoraiból: Közbiztonság!)

Én, tisztelt Országgyűlés, itt, a Ház falai között szeretnék köszönetet mondani a szombaton Hejőszalontán szolgálatot teljesítő rendőröknek, akik határozottan és törvényesen fenntartották Hejőszalontán a rendet, és garantálták a hejőszalontai polgárok biztonságát. (Közbeszólás a Jobbik padsoraiból: Másnapra megverték...)

Tisztelt Frakcióvezető Úr! Minden településen ezt fogjuk tenni, minden magyar településen fenntartjuk a rendet, és a rendet a magyar rendőrség fogja fenntartani. Az erőszak állami monopóliumát fenntartjuk, és a magyar rendőrséget olyan helyzetbe hozzuk, olyan feltételeket teremtünk a magyar rendőrségnek (Közbeszólás a Jobbik padsoraiból: Ezt várjuk!), hogy meglegyenek az eszközei a rend fenntartására Magyarország valamennyi településén.

És önöktől, öntől személy szerint, Vona Gábor frakcióvezető úr, azt kérem, hogyha önöknek fontos Magyarország biztonsága, hogyha önöknek fontos a magyar emberek jóléte, az, hogy közbiztonság legyen minden településen, akkor önök is tartsák be a rendet! (Közbeszólás a kormányzó pártok padsoraiból: Így van!) Önöknek se az legyen a fontos, hogy balhét, botrányt keltsenek, hanem működjenek együtt azért, hogy Magyarországon minden településen rend legyen, biztonság legyen, félelem nélkül tudjanak élni! (Közbeszólások a Jobbik padsoraiból, többek között: Másnap megverték! - Szégyelld magad!)

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormányzó pártok padsoraiból.)




Felszólalások:   33-36   37-40   41-105      Ülésnap adatai