Készült: 2024.04.29.19:18:50 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

74. ülésnap (2011.03.16.),  93-100. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:42


Felszólalások:   85-92   93-100   101-108      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr.

Tisztelt Országgyűlés! Szabó Timea, az LMP képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a belügyminiszternek: "Gyöngyöspatánál véget ér a magyar államhatár?" címmel. Megkérdezem a képviselő asszonyt, elfogadja-e a válaszadásra kijelölt államtitkár urat. (Szabó Timea: Igen, elfogadom.) Igen, köszönöm szépen. Öné a szó, Szabó Timea képviselő asszony.

SZABÓ TIMEA (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Tegnap az LMP képviselői és aktivistái ismét Gyöngyöspatán jártak, hogy tovább tájékozódjanak az ott kialakult helyzetről. Tapasztalataink elég megdöbbentőek és érthetetlenek voltak, azt láttuk ugyanis, hogy az állam kudarcot vallott, az ön napirend előtti válaszával ellentétben Magyarország egy pontján ugyanis az állam megszüntette saját erőszak-monopóliumát.

Abban ugyan igaza van az államtitkár úrnak, hogy a rendőrség a korábbihoz képest nagyobb számban van jelen a településen, mégis "védőrség", "csendőrség" és hasonló feliratú egyenruhát viselő férfiak egy csoportja vette át a rendfenntartó szerepet. Helyi roma gyerekek nem mernek iskolába járni, a nőket két-három egyenruhás követi minden vásárlásnál a boltokban, ezt a helyi egyenruhások is megerősítették; fokossal, ostorral és harci kutyákkal vonulnak az utcán. (Derültség a Jobbik soraiban.)

Tisztelt Államtitkár Úr! Kérdezem: Gyöngyöspata megszűnt Magyarország része lenni, vagy önök tudatosan nem irányítják a rendőrség munkáját, teljes jogbizonytalanságot okozva ezzel? A jelenlét ugyanis nem elég szerintünk.

(15.40)

A rendőrség szerint, amíg atrocitás nem történik, nem avatkozhatnak be az ügyekbe. Ön egyetért ezzel, államtitkár úr? A Btk. 174/B. §-a szerint az, aki mást valamely nemzeti, etnikai, faji, vallási csoporthoz vagy a lakosság egyes csoportjaihoz tartozása vagy vélt tartozása miatt bántalmaz, illetőleg erőszakkal vagy fenyegetéssel arra kényszerít, hogy valamit tegyen, ne tegyen vagy eltűrjön, az bűntettet követ el. Ez öt évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő, ami akár nyolc év is lehet, ha ezt a bűncselekményt fegyveresen követik el. A Btk. 170/A. § (2) bekezdése szerint zaklatás tényállását valósítja meg az, aki félelemkeltés céljából mást vagy rá tekintettel hozzátartozóját személy elleni erőszakos vagy közveszélyt okozó büntetendő cselekmény elkövetésével megfenyeget. Ez két évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő. A Btk. 271. § (1) bekezdése szerint, aki olyan kihívóan közösségellenes, erőszakos magatartást tanúsít, amely alkalmas arra, hogy másokban riadalmat keltsen, vétséget követ el, és szintén két év a büntetés.

Államtitkár úr, a jelenléten kívül kívánják-e utasítani a rendőrséget arra, hogy a fent említett szabálysértések, illetve bűncselekmények megvalósulásának alapos gyanúja esetén határozottan lépjenek fel?

Elnézést kérek az időtúllépésért, elnök úr.

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. Válaszadásra megadom a szót államtitkár úrnak. Kontrát Károly államtitkár urat illeti a szó.

DR. KONTRÁT KÁROLY belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Asszony! Gyöngyöspatánál tudomásom szerint nincs államhatár, és így nem is érhet véget a magyar államhatár Gyöngyöspatánál. De hogy a nyelvi válaszon túlmenően korrekt, precíz választ adjak önnek a felvetett kérdésére, szeretnék egy jó hírt elmondani: Gyöngyöspatán a magyar rendőrség biztosítja a rendet, a törvényes rend fennáll Gyöngyöspatán, az emberek biztonságban vannak. Gyöngyöspatán a rendőrség kellő létszámban van jelen, jelenleg 23 rendőr teljesít ott szolgálatot. Ezzel a jelenlegi szolgálatteljesítéssel, együttműködve az önkormányzattal, kikérve az emberek véleményét, teljes mértékben tudják garantálni az ott élők biztonságát.

A napirend előtti hozzászólások keretében a Jobbik frakcióvezetőjének kérdésére válaszolva is elmondtam, és érintettem az egyik MSZP-s vezér hétvégi nyilatkozatát, nevezetesen azt, hogy azt kérjük az ellenzéki pártoktól, hogy ne használják politikai haszonszerzés céljára a gyöngyöspatai helyzetet. Azt szeretnénk, ha Gyöngyöspatán békesség lenne; rend van, de békességnek is kell lennie. Azt gondoljuk, az a helyes, ha az ott élők párbeszéddel, megegyezéssel, békésen, szeretetben élnek. A magyar rendőrség Gyöngyöspatán biztosítja a rendet, de nemcsak Gyöngyöspatán - ahogy az előbbi válaszomban is elmondtam -, hanem a Gyöngyöspatával szomszédos településeken is, a dél-hevesi kistérségben. S azt is elmondtam, az a célunk, hogy a március 6-án esküt tett rendőrök jelentős része vidéki kistelepüléseken teljesítsen szolgálatot, és a jövő év közepéig felavatandó újabb 2500 rendőr szintén vidékre kerüljön, és megvalósuljon az a cél, hogy minden magyar településen legyen rendőr.

Köszönöm szépen. A későbbiekben folytatom a választ. (Taps a Fidesz soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Egyperces viszontválasz illeti meg a képviselő asszonyt.

SZABÓ TIMEA (LMP): Köszönöm a szót. Államtitkár úr, nem a létszámmal van baj - ezt már korábban is elmondtuk -, hanem azzal, hogy a rendőrség nem lép fel határozottan. Azt látjuk, hogy csak ott álldogálnak. Tegnap is beszélgettünk az ott lévő rendőrökkel, akik elmondták, eddig csupán annyi történt, hogy négy embert igazoltattak. Úgy gondoljuk, hogy ez kevés. A helyi romák nem mernek kijönni az utcájukból. Most már a másik irányból, a hegy felől közelítenek az egyenruhások, akik ott masíroznak. A sajtó tele van ezekkel a fotókkal. Egyébként ezeket is meg lehet nézni, nem csak a Jobbik által készített videókat.

Az, hogy bármilyen településen félelemben élhessenek emberek úgy, hogy a rendőrség egyébként jelen van, szerintünk elfogadhatatlan. Nem az a kérdés, hogy ott vannak-e - mi is láttuk, hogy ott vannak -, hanem az, hogy fellépjenek mind a két irányban. A rendőrségnek ugyanúgy fel kell lépnie a rablásokkal - amit mi is elítélünk - és a garázdasággal kapcsolatban, mint a megfélemlítéssel kapcsolatban is.

Köszönöm. (Taps az LMP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Viszontválasz illeti meg államtitkár urat is.

DR. KONTRÁT KÁROLY belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Képviselő Asszony! Szeretnék egy dolgot tisztázni az ön által feltett kérdésekre válaszolva, azt, hogy a rendőrség akkor léphet fel, ha bűncselekmény alapos gyanúját észleli. Ha nincs bűncselekmény, akkor nem lehet elvárni a rendőrségtől, hogy fellépjen. Nem tudom, hogy mi lenne a jó, illetőleg én tudom, csak az ön kérdéseiből nem derült ki, hogy ön is tudja - az lenne a helyes, vagy lenne a jó és kívánatos, ha súlyos bűncselekményekről tudnánk beszámolni? Azt tudom mondani, hogy a rendőrség fenntartja a rendet Gyöngyöspatán és a környező településeken, és amikor bűncselekmény gyanúját észleli, azonnal intézkedik, a szükséges intézkedéseket megteszi.

Még egyszer mondom: azt kérem a parlamenti ellenzéki pártoktól, hogy felelősen, valós tényekre, valós adatokra hivatkozva alakítsák ki álláspontjukat, s nyilatkozataikkal és parlamenti hozzászólásaikkal segítsék elő, hogy békesség legyen azon a településen és a környéken is.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz soraiban.)




Felszólalások:   85-92   93-100   101-108      Ülésnap adatai