Készült: 2024.04.29.19:13:38 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

74. ülésnap (2011.03.16.),  43-49. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 9:02


Felszólalások:   37-42   43-49   49-55      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm. A képviselő úr elfogadta a választ. Tisztelt Országgyűlés! Egyed Zsolt, a Jobbik képviselője, interpellációt nyújtott be a belügyminiszterhez: "Mikor biztosítja a kormány végre a nyugodt élethez való jogot?" címmel.

Parancsoljon, képviselő úr!

EGYED ZSOLT (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Többször szóba került a legkülönbözőbb fórumokon a miskolci Avas-lakótelep és a fészekrakók ügye. Mint köztudott, a fészekrakók jelentős része bűncselekmény által jutott ingatlanokhoz, amelyből derekasan kivették a részüket az alvilági ingatlannepperek és a korrupt ügyvédek egyaránt. Az eljárás folyik, de sajnos azoknak az embereknek, akik lakásukat eladni nem tudják, a mai napig együtt kell élniük a fészekrakókkal, akik alkalmatlanok a civilizált életre.

Megkerestek az avasi Szilvás utca lakói a közelmúltban, hogy személyesen győződjünk meg róla, hogy mit kell átélniük nap mint nap. Belépve a lépcsőházba a látvány és a szag önmagáért beszélt, kitört ablakok, felszakított műanyagpadló, injekciós tűk, ürülék és a többi. Becsengettünk egy kilencedik emeleti 55 négyzetméteres lakásba, és az ott tartózkodó állítása szerint körülbelül negyvenen élnek ott, és a létszám mindig változik. Hihető volt a válasz, mivel a lakók megmutatták nekünk, hogy a lakáson a zár helyett egy elhajlított szeg van, tehát gyakorlatilag bárki jöhet-mehet kénye-kedve szerint.

Az engem felkereső lakók elmondták azt is, hogy előttem megkeresték a fideszes képviselőt, aki megválasztott országgyűlési képviselő, és a képviselő úr letudta annyival, hogy valószínűleg az ott lakók rasszisták, és nem tudnak, nem akarnak együtt élni a fészekrakókkal. A lakók, köztük a közös képviselő elmondta, hogy a közösköltség-tartozások miatt annak a társasháznak, amelynek 2 millió forint megtakarított pénze volt, jelenleg 3 millió forint adóssága van, és képtelenek lassan a közüzemi díjak kifizetésére. A fészekrakó családok semmilyen közüzemi díjat nem fizetnek, segélyfizetéskor napokig tart a házban a vigadalom, pihenni nem lehet, sőt tavaly télen az ötödik emeleten - hangsúlyozom, képviselőtársaim: az ötödik emeleten - sertést vágtak le.

Sajnos, az előbb említett problémák nem lokális problémák. Egyre több az önkényes lakásfoglaló, van olyan lakó, aki bűncselekmény által jut az ingatlanhoz, és amikor ezt jogos tulajdonosa szóvá teszi, akkor életveszélyesen megfenyegetik. Felhozhatnám példának itt a már elhíresült Miskolc melletti Lyukóvölgyet, ahol annak idején becsületes miskolci dolgozó családoknak voltak a víkendházai, jelenleg az ingatlanok 80 százalékában önkényes lakásfoglalók élnek.

Tisztelt Miniszter Úr! A probléma valós és sürgős megoldásért kiált. Szeretnék tudni az emberek, hogy a kormány mikor számolja fel ezeket az áldatlan állapotokat, és mikor tudnak a lakók élni a nyugodt pihenéshez és a nyugodt élethez való jogukkal.

Várom megtisztelő válaszát. Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Válaszadásra Kontrát Károly államtitkár úrnak adom meg a szót. Parancsoljon!

DR. KONTRÁT KÁROLY belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! A szocialista korszak, a Gyurcsány-korszak súlyos örökségét, egyik súlyos örökségét ismertette itt az interpellációjában. Valóban, ez egy olyan probléma, amelynek a megoldása összetett.

(14.40)

A nemzeti együttműködés kormányának programja kimondja, hogy a társadalmi bizalom létrehozása csak úgy lehetséges, ha törvény előtt mindenki egyenlő, legyen akár politikus vagy szociálisan hátrányos helyzetben élő ember.

A miskolci Avas-lakótelepen a szocialista kormány alatt kialakult helyzet kezelése érdekében már 2010 tavaszán sor került célellenőrzésekre. A rendőrség több ügyben nyomozást folytat az úgynevezett Fészekrakó-program keretében elkövetett csalás bűntett és más bűncselekmények vonatkozásában. Az eljárások során eddig több mint 100 gyanúsítottat és 300 tanút hallgattak ki; az eljárásban milliárdos nagyságrendű kárértékkel több mint 400 ingatlan érintett; 6 büntetőeljárást - 14 ingatlant és 61 gyanúsítottat érintően - már vádemelési javaslattal fejezett be a rendőrség.

Tisztelt Képviselő Úr! Az avasi rendőrőrs talán az ország egyik legnagyobb rendőrőrse, létszáma több mint 50 fő. A megemelt létszámú rendőrőrs tagjai, a hivatásos állomány tagjai ellenőrzik azt is, hogy a társasházak lakói betartják-e a Miskolc város közösségi együttélési szabályairól szóló rendeletet. A rend fenntartása érdekében a Belügyminisztérium az elharapózott, nagy zajjal járó, úgynevezett szabadulóbulik szigorúbb büntetőjogi minősítésének lehetőségét is vizsgálja.

Tisztelt Képviselő Úr! Miskolc Lyukóvölgyben a nemzeti együttműködés kormánya által hozott intézkedések hatására a közbiztonság érezhetően javult. E területre napszakonként a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Rendőr-főkapitányságtól 9 fő rendőr, valamint a Készenléti Rendőrségtől 10 fő rendőr állandó vezénylésére került sor, napi rendszerességgel, napi rendszerességgel 24 óra időtartamban fokozott ellenőrzés-sorozatot végeznek a rendőrség tagjai a területen. A miskolci rendőrség készenléti osztálya komoly, nagyobb súlyú esetek kezelésére egy 150 fős, nagy mobilitású, mozgósítható egységgel rendelkezik, valamint lovas járőrök is végeznek szolgálatot a területen. Egyébként úgy, ahogy mondja, ez a terület, a Lyukóvölgy gyönyörű adottságokkal rendelkezik a földrajzi adottságokat tekintve, de a jelenlegi helyzet, az a probléma, amire ön is rávilágított az interpellációjában, megkeseríti sok esetben az ott lakók életét.

Ennek ellenére azt mondhatom, hogy a Miskolc Lyukóvölgyben bevezetett koncentrált rendőri intézkedések eredményeképpen a bűncselekmények száma visszaesett, a területen lakók biztonságérzete javult, illetve az érezhető rendőri jelenlétnek köszönhetően az idegen területről érkező személyek bevándorlása megszűnt. Ezt támasztja alá a Miskolc Lyukóvölgy lakóközösségének köszönőlevele, amelyben a tett intézkedésekért elismerésüket fejezik ki a rendőrség felé.

Tisztelt Képviselő Úr! A rendőrség folytatni fogja a megerősített ellenőrző tevékenységet mindaddig, amíg a törvényes állapotokat Lyukóvölgyben helyre nem állítja. Bízom abban, hogy itt, a tisztelt Ház falai között is tudok tájékoztatást adni az újabb eredményekről, és be tudok számolni arról, hogy Miskolc Lyukóvölgyben, ezen az egyébként gyönyörű területen teljes mértékben helyreállt a törvényesség.

Köszönöm szépen, és bízom abban, hogy elfogadja a válaszomat. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Kérdezem a képviselő urat, hogy elfogadja-e a választ.

EGYED ZSOLT (Jobbik): Köszönöm szépen, államtitkár úr, de sajnos válaszát nem tudom elfogadni, elmondom azt is, hogy miért. Abban egyetértünk, hogy ez a fészekrakós probléma Miskolcnak, szülővárosunknak egy szocialista városvezetéstől örökölt és itt maradt problémája, de, tisztelt államtitkár úr, az önkormányzati választások óta eltelt közel fél év. Miskolcnak is kormánypárti vezetése van, és ott az embereknek, higgye el, államtitkár úr, nincsenek hónapjaik, éveik, hogy kivárják a bírósági procedúrát, mert gyakorlatilag életveszélyben járnak haza.

Elmentem megnézni, és meg is győztek róla, hogy ott tényleg valós ez a probléma. Úgy gondolom, hogy mivel itt - ahogy ön is elmondta - bűncselekmény által jutottak az ingatlanhoz azok az emberek, a bűncselekmény által szerzett vagyon nem megtartható, ezt mindannyian tudjuk, itt hathatós és sürgős intézkedésre lenne szükség addig, amíg komolyabb áldozatok nem fognak történni.

Így sajnos válaszát nem tudom elfogadni. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: A képviselő úr nem fogadta el a választ. Kérem, szavazzanak arról, hogy a Ház elfogadja-e! (Szavazás.)

Megállapítom, hogy a tisztelt Ház 214 igen szavazattal, 68 nem ellenében, tartózkodás nélkül az államtitkár úr válaszát elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Jávor Benedek, az LMP képviselője, interpellációt nyújtott be a vidékfejlesztési miniszterhez: "Ki vállalja a felelősséget?" címmel. A képviselő urat illeti a szó.




Felszólalások:   37-42   43-49   49-55      Ülésnap adatai