Készült: 2024.04.29.19:27:37 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

71. ülésnap (2011.03.01.),  113-119. felszólalás
Felszólalás oka Részletes vita lefolytatása
Felszólalás ideje 9:51


Felszólalások:   105-113   113-119   119-141      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Megköszönöm az államtitkár úr válaszát. A benyújtott módosító javaslatokról várhatóan következő ülésünkön döntünk.

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik az államhatárról szóló 2007. évi LXXXIX. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat részletes vitája. Az előterjesztést T/2230. számon, a bizottsági ajánlást pedig T/2230/5. számon megkapták és megismerhették.

Tisztelt Országgyűlés! A bizottsági ajánlás összesen öt ajánláspontot tartalmaz. A szabályozás terjedelmére és a módosító javaslatok számára figyelemmel indítványozom, hogy ezeket egy szakaszban tárgyalja meg az Országgyűlés. Aki ezzel egyetért, kérem, kézfelemeléssel szavazzon! (Szavazás.) Köszönöm.

Megállapítom, hogy az Országgyűlés látható többsége az indítványt elfogadta.

Így megnyitom a részletes vitát az ajánlás valamennyi pontjára, s egyben megadom a szót elsőként Ágh Péter képviselő úrnak, Fidesz.

ÁGH PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Országgyűlés! Emlékeztetni szeretnék mindenkit arra, hogy az államhatárról szóló törvény módosításáról tárgysorozatba vett törvényjavaslat két célt szolgált. A módosítás elsődleges célja a határon átnyúló fejlesztések megvalósítását gátló akadályok megszüntetése, míg a másodlagos cél a határvízen történő közlekedés engedélyezésével kapcsolatos szabályok aktualizálása.

A törvényjavaslathoz az általános vita lezárásáig négy képviselői módosító javaslat érkezett. Az Szocialista Pártból dr. Harangozó Tamás képviselő úr azt javasolta, hogy a 3. § ne kerüljön módosításra, tekintettel arra, hogy a határon átnyúló fejlesztések kivitelezését az államhatár rendjéről szóló nemzetközi szerződésekben foglalt szabályok határozzák meg. A módosító javaslat indoklása szerint nem engedhető meg, hogy bármely határon átnyúló létesítmény a Magyar Köztársaság nemzetközi szerződésben megadott felhatalmazása nélkül épülhessen meg.

A törvényjavaslat az At. 3. § (1) bekezdés b) pontjában az építési tilalom alól olyan létesítményeket is kivesz, amit kivételként egyik államhatár rendjéről szóló nemzetközi szerződés sem nevesít. A benyújtott törvénymódosítás továbbra is fenntartja a kétoldalú nemzetközi szerződések elsődlegességét, mivel nem alakítható ki olyan helyzet, hogy a belső jog elsőbbséget élvezzen a nemzetközi joggal szemben.

A kétoldalú nemzetközi szerződések elsőbbsége továbbra is megmarad, azonban a módosítás megteremti annak a lehetőségét, hogy a határon átnyúló fejlesztések, így különösen a közforgalom számára épülő utak, a határrendészeti és vízgazdálkodási célú építmények, az energetikai és távközlési célú vezetékek építése a jövőben akadályok nélkül kivitelezhető legyen.

Volner János képviselő úr is benyújtott egy módosító indítványt. Ezen módosító javaslat alapján a határon átnyúló fejlesztések kivitelezése során folytatott munkálatokat úgy kell elvégezni, hogy a határjelek elhelyezése ne változzon meg. Ennek alapján rámutatnék arra, hogy a határvonal megjelölésére és a határjelek karbantartására nemzetközi szerződések alapján létrehozott határbizottság jogosult. Így a határjelek esetleges áthelyezése is a határbizottság hatáskörébe tartozik. Ha a határon átnyúló fejlesztések kivitelezését csak olyan formában lehet megvalósítani, hogy annak során a határjeleket nem lehet elmozdítani, akkor olyan akadályokat állítunk a kivitelezés útjába, amelyek eddig nem szerepeltek a törvényben. A fent leírtak alapján a törvényjavaslat kiegészítése a "valamint elhelyezésük ne változzon" szövegrésszel tehát nem indokolt.

Volner János a másik módosító javaslatában arra tesz javaslatot, hogy a kihirdetést követő 15. napon lépjen életbe az indítvány. Azonban fel kell hívni a figyelmet arra, hogy a törvényjavaslat nem állapít meg a rendőrség számára új feladatokat, következésképpen nincsen szükség a 15 napos felkészülési időre sem. Ennek megfelelően a törvénymódosítás kiegészítése tehát nem indokolt.

(14.10)

Volner János következő indítványa arról szól, hogy a határvízen közlekedő kétéltű járművekre is kiterjesztené a rendőrség engedélyezési jogosultságát. Tekintettel a vízi közlekedésről szóló törvény rendelkezéseire, a vízi jármű magában foglalja az összes olyan járművet, amely a vízen történő közlekedésre alkalmas, ennek megfelelően a törvénymódosítás kiegészítése a "vagy vízen közlekedő kétéltű járművek" szövegrésszel nem indokolt.

Az ötödik - mert öt módosító javaslat volt -, utolsó módosító javaslatot dr. Harangozó Tamás az MSZP-ből nyújtotta be. Ezzel kapcsolatban érdemes megjegyezni, hogy a határon átnyúló fejlesztések jogi hátterének rendezésével kapcsolatos feladatokról szóló 1023/2011. kormányhatározat alapján folyamatban van a hatályban lévő, államhatár rendjéről szóló kétoldalú nemzetközi szerződések felülvizsgálata; a módosítás megteremti annak a lehetőségét, hogy a magyar oldalról a határon átnyúló fejlesztések kivitelezését semmi ne akadályozza.

Mindezen szakmai érvek alapján a frakciónk a módosító javaslatokat nem tudja támogatni.

Köszönöm a szót, elnök úr. (Szórványos taps a Fidesz soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Megadom a szót Volner Jánosnak, a Jobbik képviselőjének.

VOLNER JÁNOS (Jobbik): Köszönöm szépen, elnök úr. Mint ahogy már az általános vita során is elmondtam, alapvetően elégedettek voltunk azzal, ahogy a Belügyminisztérium hozzányúlt ehhez a kérdéshez, és alapvetően támogathatónak tartjuk, hiszen több államközi gázvezeték és egyéb közmű épül meg, amely határon átnyúló fejlesztéseket jelent, és ezért is tartottuk indokoltnak azt, hogy ezen a területen az eddigi káoszon megpróbál úrrá lenni a kormány.

A 2. ajánlási pontban azt javasoltam, hogy a határvonalat jelölő határjelek ne változzanak, az elhelyezésük ne változzon, miután elvégezték ezeket a munkálatokat - ez egy jobbító szándékú javaslat. Tisztában vagyunk természetesen azzal, hogy a munkálatokat elvégző személy nem távolíthatja el véglegesen ezt a határjelet, vagy nem kezdeményezheti önerőből a módosítását, azonban szükségesnek tartottuk azt, hogy indítványozzuk a szabályok egyértelműsítése céljából, hiszen mondjuk, egy földmunkánál ez óhatatlanul is megtörténhet; ilyenkor, úgy gondolom, fontos lenne egy kicsit tisztábban látni, és megkötni gyakorlatilag ilyen módon a határvonalon dolgozók kezét.

A kihirdetésnél pedig a tizenötödik napot azért tartottuk indokoltnak, csakúgy, mint a korábbi, Belügyminisztérium által előterjesztett közbiztonsági csomagnál, mert a határőrizetet végzők váltásos rendszerben dolgoznak, a szakmai felkészítésükre a szolgálatba lépésük idején van lehetősége a parancsnoki állománynak; ahhoz, hogy ez megtörténhessen, megfelelő időt kell biztosítani arra, hogy ezek az oktatások lezajlódjanak. Maga a hierarchia is egyébként úgy épül föl, hogy kijön a törvény, utána lecsorog ez szépen szintenként a végrehajtó állományig, és ilyen módon kerül ismertetésre, de ez több napot is felölel a gyakorlat szerint, és ezért is tartottuk fontosnak azt, hogy megfelelő felkészülési idővel bírjon az állomány.

Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Más felszólaló nem jelentkezett, így megkérdezem Kontrát Károly államtitkár urat. (Jelzésre:) Igen, látom, válaszol az elhangzottakra. Öné a szó.

DR. KONTRÁT KÁROLY belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Szeretném tájékoztatni a tisztelt Országgyűlést, hogy a kormány a bizottsági ülések során nem támogatta a módosító javaslatokat, mivel azok nem voltak összeegyeztethetők a törvényjavaslat jogalkotói szándékával.

Az egyik módosító javaslat szerint a törvényjavaslat által bevezetni kívánt új szabályok megalkotása nem indokolt, mivel enélkül is kivitelezhetők a határon átnyúló fejlesztések, a kormány ezt a javaslatot a törvénymódosítás szükségessége miatt nem támogatta.

A kormány nem támogatta továbbá a szövegpontosító és -kiegészítő módosító javaslatokat sem, amelyek a törvényjavaslat hatálybalépésére, a határvízen történő közlekedés engedélyezésével kapcsolatos engedélyezési jogosultság kiszélesítésére és a határjelek elmozdítására vonatkoztak.

Tisztelt Országgyűlés! Kérem a tisztelt Országgyűlést, hogy a benyújtott törvényjavaslatot, amely egyébként - úgy, ahogy az expozémban elmondtam - megfelel az ország érdekeinek, támogassa.

Köszönöm a megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm az államtitkár úr válaszát. A benyújtott módosító javaslatokról várhatóan a következő ülésünkön döntünk.

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik az egyes törvényeknek a vízkárelhárítás hatékonyabbá tételével összefüggő módosításáról szóló törvényjavaslat részletes vitája. Bányai Gábor, Fidesz, képviselő önálló indítványát T/2451. számon, a bizottsági ajánlást pedig T/2451/6. számon megkapták és megismerhették.

Tisztelt Országgyűlés! A bizottsági ajánlás összesen öt ajánlási pontot tartalmaz. Indítványozom, hogy ezeket egy szakaszban tárgyalja meg az Országgyűlés. Aki ezzel egyetért, kérem, kézfelemeléssel szavazzon! (Szavazás.) Köszönöm.

Megállapítom, hogy az Országgyűlés látható többsége az indítványt elfogadta.

Így megnyitom a részletes vitát az ajánlás valamennyi pontjára. Megkérdezem, kíván-e valaki felszólalni. (Jelzésre:) Megadom a szót Harangozó Gábornak, az MSZP képviselőjének.




Felszólalások:   105-113   113-119   119-141      Ülésnap adatai