Készült: 2024.04.29.19:30:43 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

70. ülésnap (2011.02.28.),  73-82. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 9:58


Felszólalások:   67-73   73-82   83-90      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Mint hallhattuk, a képviselő úr nem fogadta el az államtitkári választ.

Tisztelettel kérdezem a Házat, hogy elfogadja-e az interpellációs kérdésre adott államtitkári választ. Aki elfogadja, kérem, szavazzon! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés az interpellációra adott államtitkári választ 259 igen szavazattal, 39 nem ellenében, 12 tartózkodás mellett elfogadta.

Tisztelt Képviselőtársaim! Az interpellációk végére értünk.

Most áttérünk az azonnali kérdésekre. (Számos képviselő hagyja el a termet. - Zaj.) Kérem képviselőtársaimat, hogy akik halaszthatatlan hivatalos feladatuk ellátása miatt elhagyják az üléstermet, a lehető legnagyobb csendben igyekezzenek azt végrehajtani, hogy az azonnali kérdésekkel folytathassuk ülésünket.

Tisztelt Országgyűlés! Molnár Csaba, az MSZP képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a belügyminiszternek: "Ki és mikor mond igazat?" címmel. A miniszter úr halaszthatatlan közfeladata ellátása miatt válaszadásra Kontrát Károly államtitkár urat jelölte ki. Kérdezem a tisztelt képviselő urat, hogy elfogadja-e a válaszadó személyét, vagy a miniszter úrtól személyesen fogja kérni a választ.

DR. MOLNÁR CSABA (MSZP): Elfogadom.

ELNÖK: A képviselő úr elfogadta a válaszadó személyét. Képviselő úr, öné a szó. Parancsoljon!

DR. MOLNÁR CSABA (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! A 2006-os tévészékházostrommal kapcsolatban szeretnék önnek kérdést feltenni, hiszen tudjuk most már egy múlt héten megszűnt bizottsági jegyzőkönyv-titkosítás után, hogy az ostrom másnapján volt egy közös honvédelmi és rendészeti bizottsági és nemzetbiztonsági bizottsági ülés, két akkori ellenzéki, jelenleg kormányzati kormánypárti képviselő, Lázár János és Simicskó István vezetésével. És most, hogy ezek nyilvánosságra kerültek, néhány érdekes információval találkozhattunk.

Az első ilyen az, tisztelt államtitkár úr, hogy a tévészékház-elfoglalás akkori és későbbi fideszes minősítése jelentősen megváltozott. A jegyzőkönyv szerint akkor még Demeter Ervin képviselő úr a tüntetőket randalírozóknak minősítette. Simicskó képviselő úr csúnyán viselkedő, provokatív szándékú tüntetőkről beszélt. Karsai Péter, szintén akkori ellenzéki képviselő szerint nem tüntetők, hanem bűnözők voltak a tévészékház ostromlói. Sőt, Lázár János akkori bizottsági elnök még hosszasan és zavarosan magyarázkodott arról, hogy vajon a Fidesz a szolidaritását fejezte ki a tüntetőkkel, vagy mégsem. Akkor és ott tehát úgy tűnt, hogy a kormánypárt akkori értelmezésével egyetértenek a fideszes képviselők, csak később lett ebből rendőrattak, brutális rendőri fellépés vagy békés, jó szándékú tüntetőknek való beállítás.

Kérdezem öntől, tisztelt képviselő úr, hogy ennek tükrében, most, hogy tudjuk, hogy hogyan beszéltek erről annak idején a fideszes képviselők, támogatják-e önök a Balsai-féle semmisségi törvényjavaslatot, ami pontosan olyan emberekre vonatkozik, akiket fideszes képviselők is randalírozóknak és bűnözőknek neveztek. (Közbeszólások a Fidesz padsoraiból: Másról szól! - Félrebeszél!)

Tisztelt Képviselő Úr! Az éles lőfegyver használatával kapcsolatban Petrétei miniszter úr azt mondja a jegyzőkönyv szerint ezen a bizottsági ülésen: "az volt a parancs, hogy fegyverhasználatra ne kerüljön sor". Erre Nyitray András fideszes képviselő a következőt mondja: "Ez egy végtelenül lelkiismeretlen parancs. Ez egy képtelenség. Micsoda dolog az, hogy kvázi megtiltják a rendőröknek, hogy éles fegyvert használjanak?" Vagyis úgy tűnik, hogy ezen a bizottsági ülésen a Fidesz az éles lőfegyver használatát bizonyos esetekben szükségesnek és megengedhetőnek tartotta. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.)

Kérdezem tehát az államtitkár urat, ön egyetért-e azzal, hogy ilyen esetben a tömegbe kell-e lövetni.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP padsoraiból. - Révész Máriusz: El kellett volna jönni a bizottsági meghallgatásra. Nem ártott volna.)

ELNÖK: Válaszadásra megadom a szót Kontrát Károly államtitkár úrnak.

Parancsoljon, államtitkár úr!

DR. KONTRÁT KÁROLY belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Önök nemcsak akkor hazudtak, hanem ön most is hazudik. (Taps és közbeszólások a kormányzó pártok padsoraiból: Így van! - Közbeszólás a Jobbik padsoraiból: Kvittek vagytok.)

Képviselő úr, én ott voltam azon a 2006. szeptember 19-ei bizottsági ülésen, önnel szemben. Ott voltam a bizottsági ülésen (Közbeszólás az MSZP padsoraiból: Jegyzőkönyv!), és tudom azt, hogy a bizottsági ülés vonatkozásában Szilvásy György akkori miniszter kezdeményezte a zárt ülést. Ő kezdeményezte, arra hivatkozva, hogy olyan információkat fog elmondani, amik államtitkot képeznek.

Én, miután a miniszter tájékoztatóját meghallgattuk, szót kértem, méghozzá ügyrendiben, idézem: "Miniszter úr, mi volt minősített információ az ön tájékoztatójában? Én egy információt sem tekintettem annak, vagy éreztem annak. Kérem, emelje ki, hogy mi volt minősített, miért kellett zárt ülést elrendelni, és a válasz után majd felteszem a kérdéseimet." Tehát nyilván tudatosan, koncepcióval jött oda a miniszter, és azért kérte a zárt ülést. És amikor én ezeket a kérdéseimet feltettem, nem tudott egyetlen érvet sem mondani, hogy miért volt zárt ülés.

Ami pedig a tüntetők minőségét illeti: a jegyzőkönyvet ha elolvassa, annak a nyomait látja, hogy én megkérdeztem, hogy miért nem álltak szóba a tüntetőkkel. A békés tüntetők a tévészékház elé vonultak. Miért nem tárgyaltak? Egy petíciót akartak felolvasni. Miért nem tárgyaltak? Ki adott parancsot? Ki tiltotta meg, hogy tárgyaljanak a tüntetőkkel? Mert ha tárgyaltak volna, és a petíciót beolvashatják, akkor az ostrom elmaradt volna. (Pörzse Sándor: Így van.) Nyilván az volt a cél, hogy minél nagyobb balhé legyen. És végig békés tüntetőkről beszéltünk.

Ami pedig Nyitray képviselőtársamat illeti, meg a többi képviselőtársamat is, elmondom, azt kérdeztük, hogy miért nem védte meg a kormány a Magyar Televízió székházát. Miért baranyai kis rendőröket tett oda, kis létszámú rendőri erőket, akik kiképzetlenek voltak, akik nem voltak felszerelve, akik nem voltak megfelelően eligazítva a feladatra? (Zagyva György Gyula közbeszól.) Miért nem védték meg a tévészékházat?

Ezt kérdeztük, és azt kérdeztük, hogy ha már a tévészékházat nem védték meg, a Nádor utcában több száz, állig felfegyverzett kommandós volt (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.), miért nem vezényelték a kommandósokat a tévészékház megvédésére. Majd folytatom az egy percben.

Köszönöm szépen. (Taps a kormányzó pártok padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Viszontválaszra megadom a szót a képviselő úrnak. Parancsoljon!

DR. MOLNÁR CSABA (MSZP): Köszönöm a szót. Államtitkár úr, megvolt a lehetősége önnek, hogy négy év hazudozás után most végre az igazság talajára lépjen (Felzúdulás a kormányzó pártok padsoraiból.) - nem tette meg.

Nem mond igazat, államtitkár úr, amikor azt mondja, hogy nem az önök érdekében volt titkosítva ez a jegyzőkönyv. Szó szerint idézem Simicskó elnök urat. Azt mondja: "Támogatom, hogy az egész bizottsági ülés anyaga szigorúan titkos minősítést kapjon." Most már tudjuk, hogy miért támogatták önök ezt: most derülhetett ki, hogy akkoriban önök randalírozókról, akkoriban önök békétlenekről és bűnözőkről beszéltek, és csak sanda politikai szándékkal, néhány héttel később találták ki a rendőrattakról, illetve a békés tüntetőkről szóló mesét. (Kőszegi Zoltán közbeszól.)

Tisztelt Államtitkár Úr! Nagyon világosan látszik tehát, hogy önök akkoriban, másnap még egyetértettek a kormánnyal - olvassa csak el a jegyzőkönyvet, hogyha ott volt -, és világosan látszódik, hogy utána négy éven keresztül becsapták egész Magyarországot. Sőt, ma már odáig jutottunk, ez volt a kérdésem egyik része, hogy egy semmisségi törvénnyel utólag is mentességet akarnak adni ezeknek az embereknek. Tömegbe lövetést támogatott ezen a bizottsági ülésen a Fidesz, és most pedig semmisségi törvényt akar. (Közbeszólások a Fidesz padsoraiból. - Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.)

Tisztelt Államtitkár Úr! Arra adjon választ, hogy például Budai Gyulának milyen szerepe volt ebben, ahogy egy másik jegyzőkönyv alapján ezt olvashattuk - ezek az igazi kérdések! (Novák Előd közbeszól. - Taps az MSZP padsoraiból, közbeszólások ugyanonnan: Halljuk!)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Viszontválasz illeti meg az államtitkár urat. Parancsoljon, államtitkár úr!

DR. KONTRÁT KÁROLY belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Én sajnálom, hogy ön nem tud a hazugságtól és a gyalázkodástól elszakadni (Dr. Molnár Csaba: Olvassa el!) ebben az azonnali kérdésében sem.

És folytatom a Nyitray András képviselő úrral kapcsolatos megjegyzését, illetőleg hogy a Fidesz képviselői lövetni akartak. Ez olyan hazugság, olyan képtelenség (Közbeszólások az MSZP padsoraiból, többek között: Bele van írva!), amelyet még azóta se lehetett hallani. Én ott voltam, még egyszer mondom, azon a bizottsági ülésen, és itt van a jegyzőkönyv. Itt van a jegyzőkönyv (Felmutatja.), amelyből feketén fehéren el (Nyakó István: A szemednek higgy, drágám!) lehet olvasni, hogy képviselőtársam azt kérdezte, miért nem védte meg a kormány a tévészékházat, miért nem védte meg a kormány a rendőröket. (Zagyva György Gyula közbeszól.)

És ha nem védte meg - és erre irányult a kérdés - a tévészékházat a kormány, ha nem védte meg a rendőröket a kormány, abban az esetben, ha a rendőrök ellen életveszélyes támadás indult volna, feltételes módban mondta, akkor megvédhették volna-e magukat a rendőrök. Ez volt, és ez van ebben.

(15.10)

Azt kérem, hogy olvassa el még egyszer. (Dr. Pósán László: Nem tud olvasni.) Kérjen bocsánatot a képviselőtársaimtól, akiket hazugsággal vádol!

Ami pedig az álláspontokat illeti, azóta sem változott. A Fidesz dokumentációs központot hozott létre a rendőri brutalitás dokumentálására, és jogi segítséget nyújtott a rászoruló embereknek. Ez a véleményünk nem változott. A parlament 2010 nyarán elfogadta a kártérítési határozatot, és a kormány pedig döntött a kártalanításokról. Ez volt a Fidesz álláspontja ellenzékben, ez az álláspontunk kormányon is. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokból.)




Felszólalások:   67-73   73-82   83-90      Ülésnap adatai