Készült: 2024.04.29.18:58:31 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

68. ülésnap (2011.02.21.),  182-192. felszólalás
Felszólalás oka Általános vita lefolytatása
Felszólalás ideje 26:05


Felszólalások:   182   182-192   192      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönjük szépen, államtitkár úr. Nem látok bejelentkezőt, így lezárom az általános vitát.

Tisztelt Országgyűlés! Módosító javaslat nem érkezett, részletes vitára ezért nem kerül sor. Most a határozathozatal következik.

Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, elfogadja-e a T/1926. számú törvényjavaslatot. Kérem, szavazzanak most! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 345 igen szavazattal, ellenszavazat nélkül, 2 tartózkodás mellett a törvényjavaslatot elfogadta.

Most a T/2204. számú törvényjavaslatot a benyújtott pontosítással együtt teszem fel szavazásra. Kérem, szavazzanak most! (Szavazás.)

Az Országgyűlés 329 igen szavazattal, ellenszavazat nélkül, 2 tartózkodás mellett a törvényjavaslatot elfogadta.

Most a T/2205. számú törvényjavaslatról szavazunk. Kérem, szavazzanak most! (Szavazás.)

Az Országgyűlés 341 igen szavazattal, ellenszavazat nélkül, 2 tartózkodás mellett a törvényjavaslatot elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik az Európa Tanács terrorizmus megelőzéséről szóló, Varsóban, 2005. május 16-án kelt egyezménye kihirdetéséről szóló törvényjavaslat általános vitája és a határozathozatal. Az előterjesztést T/2206. számon megismerhették.

Először az előterjesztői expozét hallgatjuk meg. Kontrát Károly államtitkár úrnak adom meg a szót.

DR. KONTRÁT KÁROLY belügyminisztériumi államtitkár, a napirendi pont előadója: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Kérem a tisztelt Országgyűlést, hogy a Ház előtt fekvő törvényjavaslatot a fontosságára tekintettel fogadja el.

Köszönöm szépen. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönjük szépen. Megadom a szót Mihalovics Péter úrnak, a külügyi bizottság előadójának, maximálisan 5 perces időkeretben.

MIHALOVICS PÉTER, a külügyi bizottság előadója: Köszönöm a szót. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Ház! A külügyi bizottság a 2011. február 14-ei ülésén megtárgyalta az Európa Tanács terrorizmus megelőzéséről szóló, Varsóban, 2005. május 16-án kelt egyezménye kihirdetéséről szóló törvényjavaslatot. A bizottság ellenszavazat nélkül támogatta, és általános vitára alkalmasnak találta.

Köszönöm szépen. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)

ELNÖK: Most az előre bejelentett felszólalóknak adok lehetőséget, először is Volner János képviselő úrnak, Jobbik.

VOLNER JÁNOS (Jobbik): Köszönöm szépen. Mi is csak a támogatásunkat szeretnénk megismételni. (Taps a Jobbik padsoraiból.)

ELNÖK: Ezt követően Szabó Timea képviselő asszony következik, LMP.

SZABÓ TIMEA (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! A terrorizmus minden formája elfogadhatatlan mindenki számára, aki akár csak egy pillanatra is hajlandó az ártatlan áldozatok szempontjából nézni a világot.

A terrorizmus különösen visszataszító formája a politikai vagy világnézeti alapú erőszaknak, amiről századok óta tudjuk, hogy igazolásul választott célját sosem éri el, csakis újabb erőszakot szül. Minden okunk megvan tehát, hogy a törvény erejével fellépve megakadályozzuk a terror előkészítőit, még mielőtt a szándék gyilkos cselekvéssé válna. Az is nyilvánvaló, hogy nemcsak a terrorcselekményre készülők, hanem tevékeny támogatóik is megsértik a legalapvetőbb erkölcsi szabályokat: olyasmihez nyújtanak segítséget, ami szemben áll a civilizáció alapnormáival. Mindez egyértelmű és világos.

Amiért a figyelmüket kértem, az nem az Európa Tanács egyezményének a célja, hanem az eszköz, amit ehhez rendelni szándékozik. Nincsen okunk kétségbe vonni, hogy a terrorcselekményre készülőkkel szemben a törvény szigorával helyes fellépni. Van viszont okunk alaposan elgondolkodni, ha ennek részeként az egyik legfontosabb alapjogot erősen korlátozni kívánják, méghozzá aggasztóan homályos, önkényes értelmezésekre lehetőséget teremtő megfogalmazással.

Tisztelt Képviselőtársaim! Az egyezmény 5. cikkelyéről és a szólásszabadságról beszélek. Ebben a cikkben határozza meg az egyezmény a terrorcselekmény elkövetésére való nyilvános izgatás fogalmát. Eszerint minden olyan nyilvánosság elé tárt üzenetet ide kell sorolnunk, ahol feltételezhető a terrorizmus elősegítésének szándéka, méghozzá úgy - és itt engedjék meg, hogy az angol szöveget idézzem -: "whether or not directly advocating terrorist offences". A hivatalos magyar fordítás megfogalmazásától eltérően ez a kifejezés magyarul azt jelenti: akár közvetlenül szót emel terrorcselekmények mellett, akár nem.

Bármi legyen is a pontos magyar fordítás, a konvencióhoz fűzött magyarázatban az Európa Tanács terrorizmusellenes szakértői bizottsága is elismerte, hogy a terrorcselekményhez esetleg elvezető közvetett oksági kapcsolat alapján korlátozni a szólás szabadságát, hát, nem szokásos megoldás! Szerintem, tisztelt képviselőtársaim, nemcsak szokatlan, hanem elfogadhatatlan is.

Engedjenek meg két szándékosan sarkított példát. Az 5. cikk meghatározása alapján előzetes letartóztatásba helyezhetné a magyar hatóság az Európa Kiadó felelős szerkesztőjét, ha éppen újra kiadni készülne Mihail Alekszandrovics Bakunyin Gyónás című könyvét. Hasonlóképpen a spanyol kormány kiadatási kérelemmel fordulhatna a belügyminiszter úrhoz, ha valaki a blogjában Petőfit idézné: "Nincsen többé szeretett király!" Tehetné ezt már csak azért is, hiszen Petőfi egy másik nyilvános üzenetében már világos felszólítást is tett: "Akasszátok föl a királyokat!" Nem biztos, hogy I. János Károly díjazná ezt a mondatot. Az Európa Tanács az egyezményhez fűzött magyarázatában természetesen felhívja a figyelmet arra, hogy a tagállamok törvénykezésében ezt a meghatározást az Európai Emberi Jogi Bíróság gyakorlatával összhangban kell becikkelyezniük és értelmezniük. Ez azonban már eddig sem sikerült az aláíró tagállamok nagy részének.

Tisztelt Képviselőtársaim! Európa jogállami normáit nemcsak a magyar kormányon, hanem Európán is számon kérjük. A tágan értelmezhető közvetett oksági kapcsolat megítélését nem azért nem bíznánk a jogalkotókra és a jogalkalmazókra, mert azok feltétlenül visszaélnének vele, hiszen a tág értelmezés a jóhiszemű, alapjogokat tiszteletben tartó döntést is lehetővé teszi. Azért nem tudjuk elfogadni, mert túlságosan nagy a tévedés kockázata, a visszaélés lehetősége, és az érintettnek túlságosan nagy árat kellene fizetnie a tévedésért. Nem feltétlenül csak a ma kormányzó erőket tekintjük mérlegelésre alkalmatlannak, hanem mindenkit.

Tisztelt Képviselőtársaim! A terrorizmus nemcsak visszataszító, hanem félelmetes is. A félelem azonban mindig rossz tanácsadó. Mielőtt szavaznának, kérem, fontolják meg Benjamin Franklin, az amerikai Függetlenségi Nyilatkozat egyik szerzőjének gondolatát: azok, akik az ideiglenes biztonságért hajlandóak feláldozni a szabadságot, egyiket sem érdemlik meg.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps az LMP padsoraiban.)

ELNÖK: Megkérdezem Kontrát Károly államtitkár urat, hogy kíván-e reagálni az elhangzottakra. (Jelzésre:) Államtitkár úr, öné a szó.

DR. KONTRÁT KÁROLY belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Szeretném ismételten leszögezni, hogy a nemzetközi terrorizmus elleni küzdelem talán legfontosabb területe a terrorcselekmények megelőzése. Az erre vonatkozó nemzetközi kötelezettségek hazai jogba való átültetését szolgálja ez a javaslat.

Ez a javaslat világosan kitér arra, hogy azokat az alapvető emberi jogokat, szabadságjogokat, amelyeket a képviselő asszony is említett, tiszteletben tartja a törvényjavaslat. Én sajnálom, hogy a képviselő asszony nem értette meg ennek a törvényjavaslatnak a lényegét. Ennek ellenére azt kérem tisztelettel, hogy ezt a javaslatot a parlament támogassa a szavazatával.

Köszönöm szépen. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönjük szépen, államtitkár úr. Az általános vitát lezárom. Mivel nem érkezett módosító javaslat, részletes vitára nem kerül sor. Határozathozatal következik.

Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, elfogadja-e a T/2206. számú törvényjavaslatot. Kérem, szavazzanak most! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 291 igen szavazattal, 18 nem ellenében, 35 tartózkodás mellett elfogadta a törvényjavaslatot.

(18.00)

Soron következik az Európai Rendőrségi Hivatallal, a személy- és vagyonvédelmi, valamint a magánnyomozói tevékenységgel, a lőfegyverrel és a pirotechnikával kapcsolatos törvények jogharmonizációs célú módosításáról szóló törvényjavaslat módosító javaslatainak határozathozatala. Az előterjesztést T/1861. számon, az önkormányzati bizottság ajánlását pedig T/1861/19. és 23. számon kapták kézhez. Az előterjesztői zárszó már elhangzott korábban, így most a határozathozatalok következnek.

Az ajánlás 3., 5., 6., 9., 10., 12., 13., 14. és 16. pontjai nem kapták meg a szükséges bizottsági támogatást, de az MSZP az ajánlás 13. pontjáról, az LMP a 14. pontról, a Jobbik képviselőcsoportja pedig a 16. pontról kérte a határozathozatalt.

Tájékoztatom önöket, hogy az előterjesztő az ajánlás 1., 2., 4., 7., 8. és 11. pontjában, valamint a kiegészítő ajánlás 1., 2., 3., 4., 5. és 6. pontjában szereplő indítványokat támogatja. Ezek közül a Jobbik képviselőcsoportja az ajánlás 16. pontjáról történő határozathozatal érdekében külön szavazást kért a kiegészítő ajánlás 3. pontjáról.

Kérdezem önöket, elfogadják-e a támogatott módosító javaslatokat a külön szavazásra kért indítvány kivételével. Kérem, szavazzanak most! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: 331 igen szavazattal, 13 nem ellenében, tartózkodás nélkül az Országgyűlés elfogadta az indítványt.

Tisztelt Országgyűlés! Most a külön szavazásra kért indítványról és annak alternatívájáról döntünk.

A kiegészítő ajánlás 3. pontjában az európai ügyek bizottsága a 25. § (2) bekezdésében a magánnyomozói törvény 38. § (1) bekezdés d) pontjában szereplő kamarai feladat helyébe új feladatot javasol. Ez kizárja az ajánlás 16. pontját.

Először tehát a kiegészítő ajánlás 3. pontjáról döntünk, amelyről a Jobbik külön szavazást kért. Kérem, szavazzanak most! (Szavazás.)

299 igen szavazattal, 44 nem ellenében, tartózkodás nélkül az Országgyűlés elfogadta a javaslatot.

A bizottsági állásfoglalásra és frakciókérésre figyelemmel most további javaslatokról is döntenünk kell.

Az ajánlás 13. pontjában Harangozó Tamás a 13. §-ban a törvény 11. §-ában a működési engedélyre vonatkozó részletszabályokat kívánja megváltoztatni. Az MSZP kérésére szavazunk most.

Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

95 igen szavazattal, 244 nem ellenében, 1 tartózkodás mellett az Országgyűlés nem támogatta a javaslatot.

Az ajánlás 14. pontjában Szabó Timea a 22. § (2) bekezdésében a törvény 25. § (1) bekezdésében a személy- és vagyonőr feladatgyakorlására vonatkozó szabályt módosítja. Az LMP kérésére szavazunk. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

57 igen szavazattal, 286 nem ellenében, tartózkodás nélkül az Országgyűlés nem támogatta a javaslatot.

Az ajánlás 15. pontjában Bertha Szilvia a 25. § (1) bekezdésében a magánnyomozói törvény 38. § (1) bekezdés b) pontjában kamarai feladatot módosít. A bizottságok nem támogatják a javaslatot.

Kérem, szavazzanak most! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 41 igen szavazattal, 302 nem ellenében, tartózkodás nélkül nem támogatta a javaslatot.

Tisztelt Országgyűlés! Határozathozatalunk végére értünk, a zárószavazásra jövő heti ülésünkön kerül majd sor.

Soron következik a Magyar Nemzeti Bankról szóló 2001. évi LVIII. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat módosító javaslatainak határozathozatala és lehetőség szerint a zárószavazás. Az előterjesztést T/2158. számon, a bizottságok együttes ajánlását pedig T/2158/6. számon kapták kézhez.

Az előterjesztői zárszó már elhangzott, most a határozathozatalok következnek.

Az ajánlás egyetlen pontja sem kapta meg a szükséges bizottsági támogatást, de a frakciók szavazást kértek róluk. Tájékoztatom önöket, hogy az előterjesztő egyetlen módosító javaslatot sem támogat.

Az ajánlás 2. pontjában Scheiring Gábor az 1. § (1) bekezdésében a törvény 49. § (4) bekezdés c) pontjának módosításával azt kezdeményezi, hogy a tanács tagjait a köztársasági elnök nevezze ki. Az ajánlás 6., 7., 9., 10. és 11. pontjaiban az ezekkel összefüggő részletszabályokat is módosítja. A javaslat alternatívája az ajánlás 1. pontjában szereplő indítvány, továbbá a 3., valamint 5. és 8. pontokban szereplő javaslat is.

Először a 2. ponttal kezdődő javaslatsorról döntünk. Az LMP kérésére szavazunk. Kérem, szavazzanak most! (Szavazás.)

13 igen szavazattal, 331 nem ellenében, tartózkodás nélkül az Országgyűlés nem támogatta a javaslatot.

Az ajánlás 1. pontjában Volner János az 1. § (1) bekezdésében a törvény 49. § (4) bekezdés c) pontjának módosításával azt javasolja, hogy a monetáris tanács tagjait a kormányalakítást követő 3 hónapon belül 4 évre válassza meg az Országgyűlés. A Jobbik kérésére szavazunk, most! (Szavazás.)

39 igen szavazattal, 308 nem ellenében, tartózkodás nélkül az Országgyűlés nem támogatta a javaslatot.

Az ajánlás 3. pontjában Szekeres Imre azt kezdeményezi, hogy a tagok kinevezésére és felmentésére a számvevőszéki és költségvetési bizottság tegyen javaslatot. Az ajánlás 5. és 8. pontjaiban Nyikos László nem kívánja nevesíteni a javaslatot tevő bizottságot. A két indítvány alternatív tartalmú.

Először a 3. pontról döntünk, tehát Szekeres Imre javaslatáról. Az MSZP kérésére szavazunk, most! (Szavazás.)

Az Országgyűlés 62 igen szavazattal, 283 nem ellenében, tartózkodás nélkül nem támogatta a javaslatot.

Most az 5. és 8. pontokról határozunk. A Jobbik kérésére szavazunk.

Kérem, szavazzanak most! (Szavazás.)

81 igen szavazattal, 252 nem ellenében, 13 tartózkodás mellett az Országgyűlés nem támogatta a javaslatot.

Az ajánlás 4. pontjában Scheiring Gábor az 1. § (1) bekezdésében a törvény 49. § (6) bekezdésében a bizottsági meghallgatási szabályt változtatja meg. Az LMP kérésére szavazunk, most! (Szavazás.)

98 igen szavazattal, 249 nem ellenében, tartózkodás nélkül az Országgyűlés nem támogatja a javaslatot.

Tisztelt Országgyűlés! Határozathozatalunk végére értünk. Arra figyelemmel, hogy az Országgyűlés egyetlen módosító javaslatot sem fogadott el, most a Házszabály 106. § (8) bekezdése alapján a zárószavazás következik.

Kérdezem tehát az Országgyűlést, elfogadja-e a T/2158. számú törvényjavaslatot. Kérem, szavazzanak most! (Szavazás.)

Az Országgyűlés 286 igen szavazattal, 60 nem ellenében, tartózkodás nélkül a törvényjavaslatot elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Az előterjesztők indítványozták, hogy az Országgyűlés elnöke az imént elfogadott törvény sürgős kihirdetését kérje a köztársasági elnöktől. Kérdezem önöket, hozzájárulnak-e ehhez. Kérem, szavazzanak most! (Szavazás.)

287 igen szavazattal, 61 nem ellenében, tartózkodás nélkül az Országgyűlés a törvény sürgős kihirdetését kéri a köztársasági elnök úrtól.

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik a nyugdíjreform és adósságcsökkentő alappal, valamint a szabad nyugdíjpénztár-választás lebonyolításával összefüggő törvények módosításáról szóló törvényjavaslat módosító javaslatainak határozathozatala.

(18.10)

Selmeczi Gabriella és Mátrai Márta képviselő asszonyok önálló indítványát T/2250. számon, a gazdasági bizottság ajánlását pedig T/2250/3. számon kapták kézhez.

A részletes vita lezárásakor az előterjesztő jelezte, hogy nem kíván zárszót mondani, így most a határozathozatalok következnek. Tájékoztatom önöket, hogy az előterjesztők a törvényjavaslathoz benyújtott módosító javaslatokat támogatják. Kérdezem önöket, elfogadják-e ezeket az ajánlás 1., 2., 3., 4., 5., 6., 7., 8., 9., 10. és 11. pontjai szerint.

Kérem, szavazzanak most! (Szavazás.)

Az Országgyűlés 287 igen szavazattal, 60 nem szavazat ellenében, tartózkodás nélkül elfogadta a javaslatot.

A határozathozatalunk végére értünk. A zárószavazásra a következő ülésünkön kerül majd sor.

Tisztelt Országgyűlés! Most bizottsági tisztségviselők megválasztására és tagok cseréjére tett javaslatról döntünk.

Az Országgyűlés elnöke személyi javaslatot terjesztett elő H/2447. számon. Ebben azt kezdeményezi, hogy a nemzetbiztonsági bizottságba Demeter Ervin helyett Gulyás Gergely képviselő urat, a számvevőszéki és költségvetési bizottságba Hargitai János helyett Seszták Oszkár képviselő urat bizottsági alelnökké, az ifjúsági, szociális, családügyi és lakhatási bizottságba Tarnai Richárd helyett Bús Balázs képviselő urat, a nemzetbiztonsági bizottságba Rácz Róbert helyett Németh Szilárd István képviselő urat, a számvevőszéki és költségvetési bizottságba pedig Seszták Oszkár képviselő úr helyett Hoffman Pál urat bizottsági taggá válassza meg az Országgyűlés.

Kérdezem önöket, hogy elfogadják-e ezt a javaslatot. Kérem, szavazzanak most! (Szavazás.)

Megállapítom, hogy az Országgyűlés 344 igen szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül, nagyfokú bizalom mellett a képviselő urak az új tisztségeiket elfoglalhatják.

Gratulálok az Országgyűlés és a magam nevében is, és sok sikert kívánok a bizottsági tagoknak.

A határozathozatali eljárások végére értünk a mai napon. A munkánk folytatása előtt, ismerve az ilyenkor bekövetkező sűrű zajt, másfél perces szünetet rendelek el. Ezek szerint másfél plusz némi ráhagyással kettő perc múlva folytatjuk. (Rövid szünet.)

Tisztelt Országgyűlés! Folytatjuk a munkánkat. Az a tiszteletteljes kérésem van, hogy azok a képviselők, akik nem a következő napirendi pontunkhoz szeretnének hozzászólni, egymásnak való megjegyzéseiket, egyeztetéseiket kint, az üléstermen kívül folytassák le.

Kérdezem Balczó alelnök urat, hogy vajon ebben a zajban képesek vagyunk-e a következő napirendi pontnak nekikezdeni, vagy valami hatásosabb módszerhez folyamodjak. Esetleg a házbizottságot tudnám összehívni, de... (Balczó Zoltán: Tisztelt Elnök Úr! Ha megtisztelt azzal, hogy megkérdezett, láttam, ön határozott ebben a parlamentben, és ez lehetővé teszi, hogy elkezdjem. - Zaj. - Csenget.)

Tisztelt Országgyűlés! Szeretnénk áttérni a következő napirendi pontunkra. Hadd kérjem meg a kormány jelen lévő tagjait és a képviselőket is, hogy az egyes egyeztetéseket folytassák le kívül.

Soron következik a Magyar Köztársaság Országgyűlésének Házszabályáról szóló 46/1994. számú országgyűlési határozat módosításáról szóló határozati javaslat általános vitája a lezárásig. Balczó Zoltán és Farkas Gergely jobbikos képviselő urak önálló indítványát H/1661. számon megismerhették. Az előterjesztők H/1661/2. számon leírási hibát korrigáló pontosítást is benyújtottak, amely a honlapon elérhető.

Mielőtt megadom a szót a képviselő úrnak, pontosan azért, hogy az ő felszólalási időkeretét és nyugodt beszédét megkövetelhessük, még egyszer arra kérem az Országgyűlést, a kormány tagjait és a képviselőket is, hadd térjünk rá a munka folytatására. (Balczó Zoltán: Kezdjük el!) Frakcióvezető úr, segít nekem abban, hogy... - nem. Köszönöm szépen. (Derültség.) Ezt a lehetőséget nem látom.

Alelnök úr, legfeljebb beszéljen hozzám, és majd elmondjuk a kormánypárti oldalnak, hogy miről volt szó. (Balczó Zoltán: Kezdjük el!) Öné a szó, alelnök úr.




Felszólalások:   182   182-192   192      Ülésnap adatai