Készült: 2024.04.29.19:32:30 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

107. ülésnap (2011.07.04.),  204-215. felszólalás
Felszólalás oka Záróvita
Felszólalás ideje 16:17


Felszólalások:   204   204-215   216      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr.

Tisztelt Képviselőtársaim! Most a módosító javaslatokról határozunk. Arra figyelemmel, hogy az ajánlás 8. pontjában szereplő indítvány az önkormányzati törvény módosítását kezdeményezi, amelynek elfogadásához a jelen lévő országgyűlési képviselők kétharmadának igen szavazata szükséges, a támogatott indítványokról két részletben döntünk.

Kérdezem önöket, elfogadják-e az alkotmányügyi bizottság minősített többséget igénylő módosító javaslatát a 8. pont szerint. Kérem, szavazzanak a jelenlévők kétharmadával! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés a módosító javaslatot 257 igen szavazattal, 93 nem ellenében, tartózkodás nélkül elfogadta.

Most az egyszerű többséget igénylő bizottsági módosító javaslatokról döntünk az ajánlás 1-7. pontjai, valamint 9., 10. és 11. pontjai szerint.

Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés a módosító javaslatokat 256 igen szavazattal, 94 nem ellenében, tartózkodás nélkül elfogadta.

Most a zárószavazás következik. Az egységes javaslat 50. §-a az önkormányzati törvényt módosítja. Ennek elfogadásához a jelen lévő országgyűlési képviselők kétharmadának igen szavazata szükséges. Erre figyelemmel a zárószavazásra két részletben kerül sor.

Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, hogy elfogadja-e a T/3298. számú törvényjavaslat minősített többséget igénylő részét az egységes javaslat szerint. Kérem, szavazzanak a jelenlévők kétharmadával! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés a törvényjavaslat minősített többséget igénylő részét 271 igen szavazattal, 82 nem ellenében, tartózkodás nélkül elfogadta.

Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, hogy elfogadja-e a T/3298. számú törvényjavaslat egyszerű többséget igénylő részét az egységes javaslat imént módosított szövege szerint. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés a törvényjavaslat egyszerű többséget igénylő részét 314 igen szavazattal, 42 nem ellenében, tartózkodás nélkül elfogadta.

Az előterjesztő indítványozta, hogy az Országgyűlés elnöke az imént elfogadott törvény sürgős kihirdetését kérje a köztársasági elnöktől. Kérdezem önöket, hozzájárulnak-e ehhez. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés a sürgős kihirdetési kérelmet 315 igen szavazattal, 40 nem ellenében, tartózkodás nélkül elfogadta.

Soron következik az egyes fémek begyűjtésével és értékesítésével összefüggő visszaélések visszaszorításáról szóló 2009. évi LXI. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat zárószavazása. Gruber Attila fideszes képviselő önálló indítványát T/3141. számon, az egységes javaslatot pedig T/3141/5. számon kapták kézhez képviselőtársaim. Mivel az egységes javaslathoz módosító javaslat nem érkezett, a határozathozatal következik.

A határozathozatal előtt kérdezem, hogy a kormány álláspontját kívánja-e valaki ismertetni. (Nincs jelentkező.) Jelentkezőt nem látok.

Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, hogy elfogadja-e a T/3141. számú törvényjavaslatot az egységes javaslat szerint. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés a törvényjavaslatot 299 igen szavazattal, 58 nem ellenében, tartózkodás nélkül elfogadta.

Soron következik a helyi önkormányzatok adósságrendezési eljárásával összefüggő egyes törvények módosításáról szóló törvényjavaslat zárószavazása. Kósa Lajos, Kocsis Máté fideszes és Habis László kereszténydemokrata képviselők önálló indítványát T/3495. számon, az egységes javaslatot pedig T/3495/23. számon kapták kézhez képviselőtársaim.

Mivel az egységes javaslathoz módosító javaslatok érkeztek, záróvitára is sor kerül. Kezdeményezem, hogy a benyújtott indítványokat összevontan tárgyalja meg az Országgyűlés. Aki ezzel egyetért, kérem, kézfelemeléssel szavazzon! (Szavazás.) Köszönöm.

Megállapítom, hogy az Országgyűlés látható többsége a javaslatot elfogadta.

Megnyitom a záróvitát a T/3495/25. számú ajánlás 1-22. pontjaira. Kérdezem, kíván-e valaki felszólalni. (Nincs jelentkező.) Mivel jelentkezőt nem látok, a záróvitát lezárom.

Megkérdezem Kovács Zoltán urat, pontosabban most sem kérdezem meg, mert nincs mire válaszolni. (Hegedűs Lorántné jelentkezik.) Most a módosító javaslatokról... Akkor tessék időben nyomni! (Hegedűs Lorántné: Megnyomtam!) Én ránéztem a képernyőre, a képernyő üres volt. (Zaj.) Egy jegyzőnek ezt különösen illik tudni.

Megadom a szót Hegedűs Lorántné képviselő asszonynak.

Parancsoljon!

HEGEDŰS LORÁNTNÉ (Jobbik): Pedig fel is öltözködtem erre a jeles alkalomra.

Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Mielőtt a törvényjavaslattal, illetve a benyújtott módosító javaslatokkal kapcsolatban mondanék pár szót, hadd köszöntsem körünkben Meggyes Tamást, aki e törvényjavaslat kapcsán először van itt a Házban, pedig hát valljuk be... (Taps a Jobbik és az LMP soraiban.) Igen, nagy tapsot kérünk! Bizony ritkán fordul elő a Magyar Országgyűlésben, hogy valakinek a személyére szabjanak törvényt, és íme, ez most bekövetkezett, tudniillik ez a törvény, mint tudjuk, róla, illetve Esztergom városáról szól; és egy tüsszentéssel meg is lettem erősítve.

ELNÖK: Képviselő asszony, a módosító javaslatok melyikéről beszél most?

HEGEDŰS LORÁNTNÉ (Jobbik): Kérem, tisztelettel, pillanat... Az 5. és 8. javaslatról, és majd mindig fogom említeni, elnök úr, hogy éppen melyikről. Alapvetően persze a lex Meggyesről fogok beszélni.

A törvényjavaslathoz benyújtott módosító indítványaink - amelyek egy részét a zárószavazáshoz benyújtott módosító indítványok is érintik - alapvetően két csoportba oszthatók. Az egyik az adósságrendezésbe be nem vonható vagyontárgyak kategóriája. Több alkalommal említettük már, az, hogy egy adósságrendezésbe mi vonható be vagy mi nem, és ennek feltételéül csak azt szabjuk meg, hogy az állam ahhoz a vagyontárgyhoz támogatást vagy hozzájárulást biztosít, meglátásunk szerint nem elegendő, már csak azért sem, mert a törvényjavaslat 34/B. és 34/C. §-ai lehetővé teszik, hogy az adósságrendezés folyamata alatt gyakorlatilag azonnali hatállyal be lehessen zárni közoktatási intézményeket - óvodákat, iskolákat -, illetve bármilyen más költségvetési szervet meg lehessen szüntetni, szintén azonnali hatállyal. Ha pedig ezek az intézmények megszüntetésre kerülnek, akkor az állam természetesen és nyilvánvalóan már nem ad hozzá támogatást, illetve hozzájárulást, sőt adott esetben az iskolák épületeit is el lehet adni, azaz ezek is bevonhatók az adósságrendezésbe. Számunkra ez a változtatás abszolút nem fogadható el. Ez az egyik, amit mindenképpen szerettem volna még elmondani és észrevételezni.

A másik az a pont, amelyik az Ötv.-t módosítja, és ez a 9. számú módosító indítvány az egységes javaslat szerint; most ezt hirtelen nem tudom megmondani, melyik. Ennek az a lényege, hogy az önkormányzati törvény módosítása pontosan abban az értelemben történik meg, amely értelemben a kormányhivatal törvényességi észrevételek sorozatát tette meg az esztergomi képviselő-testülettel szemben, hiszen sorozatban követtek el olyan eljárásrendi durva hibákat, amelyeket már a kormányhivatal sem tudott tolerálni, sőt egy esetben bírósági feljelentést is tett, mert a helyi pénzügyi bizottság elnöke olyan dokumentumot írt alá, amire nem lett volna jogosultsága. Most pedig utólag, visszamenőleg ehhez a törvénytelenségsorozathoz igazítjuk az önkormányzati törvényt. Ezt az eljárást mi soha, semmilyen módon nem igazolhatjuk. Ez a gondolkodásmód, ez a tempó megcsúfolja a magyar törvényhozást! Saját magunk, illetve kormányzati képviselők által elkövetett hibák utólagos korrigálását, szépre maszatolását mi nem tudjuk támogatni, és kérem, hogy önök, kormányoldali képviselők se támogassák!

(19.00)

Amikor ezekről a pontokról külön fogunk szavazni, hiszen ez kétharmadot igényel, kérem, gondoljanak az esküjükre, amit tettek, amikor képviselők lettek. Az nem erről szól! A haza szolgálatáról szól, és nem arról, hogy egyes képviselőink hibáit szolgáljuk, és ahhoz próbáljuk hozzászabni a törvényt.

Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a Jobbik és az LMP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. Két percre Szilágyi Péter képviselő úrnak adok szót. Parancsoljon, képviselő úr! (Zaj.)

SZILÁGYI PÉTER (LMP): Köszönöm szépen, elnök úr. Én a zárószavazás előtti módosító javaslat 1-22. pontjához, illetve az a mögött rejlő szándékhoz szeretnék hozzászólni.

Itt, ugye, láttunk már lex Borkaitól kezdve lex Járait és a többit, itt most szembetalálkozhatunk a lex Esztergommal, aminek tulajdonképpen az egyedüli célja az, hogy volt egy város, ami nem a Fidesz szája íze szerint szavazta meg a polgármesterét. Úgy gondolom, a Fidesz nem tűrhette szó nélkül, hogy van egy polgármester, aki nem hajlandó a zsaroló fideszes kétharmadnak behódolni, ezért hozzá kellett nyúlni (Felzúdulás a kormánypártok soraiban.) az önkormányzati törvényhez, ami által a polgármester jogát, az ülés levezetéséhez való jogát megvonják a polgármestertől. Én úgy vélem, ebben a törvényben benne van minden olyan eddigi mentalitása a Fidesznek, ami, úgy gondolom, a jogállamiságot totálisan semmibe veszi.

Nem lehet egy városra törvényt írni, nem lehet egy személyre törvényt írni! Kérem önöket, gondolják meg azt, hogy ez mire fog vezetni, és kérem, szavazzanak a lelkiismeretük szerint!

Köszönöm. (Taps az LMP és a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Kétperces hozzászólások következnek. Elsőnek Vágó Sebestyén képviselő úrnak adok szót a Jobbikból. Parancsoljon, képviselő úr!

VÁGÓ SEBESTYÉN (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Én is az összes ajánlási ponthoz szeretnék hozzászólni. Én azt szeretném érzékeltetni, hogy a mai napon az Országgyűlésben bebizonyosodott, hogy tényleg lex Esztergomról van szó, ugyanis annak lehettünk a tanúi, hogy az Országgyűlés épületében az ülésterem körüli rész, a karzat, a Jobbik szakértői páholya számára Tétényi Éva persona non gratává vált, nem tartózkodhatott itt ennek a záróvitának a során, illetve a szavazás alatt. Ezzel bebizonyosodott, hogy ténylegesen lex Esztergomról van szó. A terembiztosi szolgálat név szerint kereste Tétényi Évát a Parlamentbe érkező, a Jobbik által belépővel rendelkező vendégeink között.

Még egy dolgot szeretnék elmondani. Fel szeretném hívni a tisztelt Ház figyelmét arra, hogy amennyiben ez a törvény ebben a formában elfogadásra kerül, abban az esetben a Jobbik frakciója az Alkotmánybírósághoz fog fordulni, mert véleményünk szerint ez a törvény alkotmánysértő is.

Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Lukács Zoltán képviselő úrnak adok szót két percre az MSZP-képviselőcsoportból. Parancsoljon, képviselő úr!

LUKÁCS ZOLTÁN (MSZP): Köszönöm szépen. Az 1-22. pontokhoz szeretnék szólni. Nemrégiben egy éjszakába nyúló vitán tárgyaltuk ezt a törvényjavaslatot, és azt a véleményünket mondtuk el, hogy egyébként a törvényjavaslat bizonyos pontjait nagyon nyugodtan együtt lehetett volna tárgyalni az amúgy is elénk kerülő önkormányzati törvény reformjával. Ezt azért nem lehetett megtenni, mert Esztergomban azok az események zajlanak, amely események zajlanak.

Én azt hiszem, hogy az előttem szóló képviselőtársaimmal egyet kell értenem abban, hogy tulajdonképpen ennek a törvénynek semmi más oka nincs, csak a fideszes esztergomi többség eddig törvénysértő tevékenységét szeretnék utólag törvényessé tenni, és szeretnének egy független polgármestert lehetetlenné tenni, azért, hogy az ottani fideszes ámokfutást ne lehessen megakadályozni.

Ez a törvény semmi másról nem szól; ha másról szólna, akkor nyugodtan együtt lehetett volna tárgyalni az önkormányzati törvénnyel, így viszont semmi másról nem szól, csak arról, hogy Esztergomban az legyen a rend, amit önök elképzelnek, de ettől függetlenül ez nem támogatható.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP és az LMP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Mivel többen felszólalásra nem jelentkeztek, a záróvitát lezárom.

Most viszont megkérdezem Kovács Zoltán képviselő urat, kíván-e válaszolni a vitában elhangzottakra. (Dr. Kovács Zoltán: Köszönöm, nem.) Nem kíván válaszolni. Köszönöm szépen. (Zaj, taps a Jobbik soraiban.)

Most a módosító javaslatokról határozunk, tisztelt képviselőtársaim. Arra figyelemmel, hogy a 20. pontban az önkormányzati törvény módosítása szerepel, az előterjesztő által benyújtott indítványokról két részletben döntünk.

Kérdezem önöket, elfogadják-e az előterjesztő minősített többséget igénylő módosító javaslatát a 20. pont szerint, amelyet az alkotmányügyi bizottság is támogat. Kérem, szavazzanak a jelenlévők kétharmadával! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés a módosító javaslatot 255 igen szavazattal, 103 nem ellenében, tartózkodás nélkül elfogadta.

Most az egyszerű többséget igénylő támogatott módosító javaslatokról döntünk. Kérdezem önöket, elfogadják-e ezeket. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés a módosító javaslatot 254 igen szavazattal, 102 nem ellenében, 1 tartózkodás mellett elfogadta.

Most a zárószavazás következik. A határozathozatal előtt kérdezem, a kormány álláspontját kívánja-e valaki ismertetni. (Jelzésre:) Igen, Kontrát Károly államtitkár úrnak adok szót. Parancsoljon, államtitkár úr!

DR. KONTRÁT KÁROLY belügyminisztériumi államtitkár: A kormány támogatja. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   204   204-215   216      Ülésnap adatai