Készült: 2024.09.23.01:08:45 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

129. ülésnap (2008.03.10.),  97-104. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 9:22


Felszólalások:   95-96   97-104   105-112      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, jegyző úr. Az azonnali kérdések előtt két perc technikai szünetet tartunk. (Rövid szünet.)

(16.00)

Tisztelt Országgyűlés! Folytatjuk munkánkat. 16 óra, az azonnali kérdések következnek.

Mikola István képviselő úr, a Fidesz képviselője, kérdést kíván feltenni az egészségügyi miniszternek: "A miniszteri széftől a miniszteri székig I." címmel. Mikola István képviselő urat illeti a szó.

DR. MIKOLA ISTVÁN (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Parlament! Tisztelt Miniszter Asszony! Azonnali kérdésként a következőket szeretném föltenni.

Készül-e arra, hogy levonja a konzekvenciákat a tegnapi népszavazás kapcsán? Készül-e arra, hogy az egészségügyi reformnak nevezett folyamatot, ami másfél év óta tart, és aminek a megítélése az emberek szemében rendkívül negatív, végiggondolja, felülvizsgálja? Mi úgy látjuk, hogy ez az egészségügyi reform, ami kezdődött az orvoskamarák szétverésével, majd folytatódott a gyógyszerforgalmazás liberalizálásával, majd a kórházi struktúra megváltoztatásával, kórházak bezárásával, majd vizitdíj, napidíj bevezetésével, végül a több-biztosítós, többpénztáras rendszer törvényi megalapozásával, megbukott.

Kérdezem azt, hogy visszaadják-e a háziorvosoknak a vizitdíj bevezetése előtt elvont amortizációs forrást.

Kérdezem, hogy amikor végiggondolják ennek az egészségügyi reformnak a történetét most már az emberek elítélő véleménye után, visszavonják-e a több-biztosítós, többpénztáras rendszerre vonatkozó törvényt. Ez utóbbit azért kérdezem nagy nyomatékkal, mert mi úgy látjuk, hogy ennek már semmi értelme nincs, és az emberek ezt sem fogják elfogadni, mint ez már a mostani népszavazás kapcsán eléggé egyértelművé vált.

Hajlandó lesz-e a miniszter asszony velünk újragondolni, hogy mit jelent az egészségügyben és általában a nagy rendszerekben a reform? Mert a mi véleményünk szerint szakmailag jól előkészített, folyamatos megújító törekvéseknek a gyakorlati megvalósítását jelenti, aminek előkészítésébe be kell vonni az orvosokat és általában a szakmát, de a civil társadalmat is. Tehát kérdezem, miniszter asszony, hajlandó lesz-e új fejezetet nyitni az egészségügyi reformban.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz és a KDNP padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, Mikola képviselő úr. Megadom a szót Horváth Ágnes miniszter asszonynak.

DR. HORVÁTH ÁGNES egészségügyi miniszter: Köszönöm szépen, elnök úr. Elnök Úr! Képviselő Úr! Az egészségügyi reform új szakasza február 18-án indult, azóta gyakorlatilag hetente, mondhatnám, naponta egyeztetések tömkelege zajlik a minisztériumban, pont azért, mert a szakmai szervezetek hajlandóak, képesek és szándékoznak részt venni az egészségbiztosítási pénztári törvény végrehajtási rendeleteinek a kidolgozásában együttműködésben. Egyébként rendszeresen járunk az Országos Érdekegyeztető Tanács szociális bizottsága elé is, ahol szintén zajlanak az egyeztetések.

A konzekvenciákat valóban le kell vonnunk. Úgy döntött az ügydöntő népszavazás, hogy Magyarországon megsemmisíti a vizitdíj és a kórházi napidíj intézményét. Éppen ezért a kormány benyújtotta azt a törvényjavaslatot, ami erről a kettőről intézkedik.

Többször volt már szó ma arról, hogy az egészségügy számára a vizitdíjból és a napidíjból való bevételkiesés 22 milliárd forint. Összességében 22 milliárd forintnyi kár érte az egészségügyet a népszavazásnak köszönhetően. Nem beszélve arról a 40 milliárd forintról, ami a társadalombiztosításban keletkezett. S ugyan többször megkértem Mikola urat, de egyszer sem sikerült válaszolnia arra, hogy ő ezt a 60 milliárd forintot bizony miből pótolná, sőt, a mostani törvényjavaslatuk sem ad erre választ.

A reformból több lépést említett, de többet elmulasztott említeni. Így nem említette a felügyeletet, ami egyértelmű siker, és szükséges volt. Nem említette a gyógyszerárversenyt, a várólisták nyilvánosságát, a patikán kívüli gyógyszerforgalmazást, és lehetne hosszasan sorolni. Éppen ezért azt gondolom, ahhoz, hogy Magyarországon valódi biztosítási rendszer működhessék valódi társadalombiztosítás keretében, amikor biztosítási elven működik a rendszer, és annyiból gazdálkodunk (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) járulék formájában, amennyit befizetünk, ahhoz szükség van további lépésekre.

Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönöm, miniszter asszony. Viszontválaszra megadom a szót Mikola képviselő úrnak.

DR. MIKOLA ISTVÁN (Fidesz): Kedves Miniszter Asszony! Higgye el, hogy eljött az ideje az újragondolásnak. Én arra kérem igen nagy tisztelettel, hogy hagyjon fel ezzel a makacs konoksággal, amivel mindenféle sikertelenséget, most már egyértelműen az emberek által is kimondott kudarcot valamiféle sikertörténetként próbál feltüntetni. Az egészségügyi nagy rendszer átalakításához sokkal több alázat, megértés, befogadókészség, konzultatív tárgyalókészség szükséges. Próbálja ezt a következő napokban végiggondolni! Azért kértem és úgy tettem fel a kérdést, hogy tervezi-e, hogy a következő napokban ezt végiggondolja, mert tudom, hogy önt is sokként érte ez a népszavazási eredmény.

Egyébként pedig engedje meg, hogy idézzem önnek a nagy filozófus, Aquinói Tamás elhíresült mondatát: "Joga az embernek másnak lenni ma, mint volt tegnap, és ezt észrevenni is tisztesség." Engedje meg nekünk, hogy észrevegyük, és tisztességgel álljunk az ön reformjának a mélyből fakadó megváltoztatása és jobbítása elé.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz és a KDNP padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Viszontválasz illeti meg a miniszter asszonyt.

DR. HORVÁTH ÁGNES egészségügyi miniszter: Köszönöm szépen, elnök úr. Azt mondta, hogy joga az embernek másnak lenni ma, mint tegnap volt. Ha jól sejtem, a Fidesz ezt már többször megtette, sőt, folyamatosan ezt teszi. Én továbbra is kitartok amellett, ami az SZDSZ politikája: következetesen, gyakorlatilag a kezdetektől egy valódi biztosítási elven alapuló rendszer mellett.

Képviselő Úr! Döntött a népszavazás, ügydöntő népszavazás volt, azt az eredményt hozta, amit a közvélemény-kutatások megjósoltak. A tárgyalókészséget pedig szerintem mi sem bizonyítja fényesebben, mint tényleg az a több tíz egyeztetés, amin túl vagyunk február 18-a óta. Őszintén remélem, hogy öntől is számíthatok konstruktív javaslatokra, konstruktív javaslatokra ahhoz, hogy hogyan váljunk valódi biztosítási rendszerré, és hogyan szolgálja a magyar biztosítási rendszer a magyar biztosítottak jobbulását, és valóban hogyan szolgálja az egészségét.

Köszönöm szépen.




Felszólalások:   95-96   97-104   105-112      Ülésnap adatai