Készült: 2024.04.26.08:40:02 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

69. ülésnap (2003.05.05.), 87. felszólalás
Felszólaló Dr. Németh Imre (MSZP)
Beosztás földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:26


Felszólalások:  Előző  87  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. NÉMETH IMRE földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Azt kell mondanom, annak ellenére, hogy egy ellenzéki képviselő mondta el az interpellációt, reális a helyzetértékelése. Valóban rendkívül nehéz helyzetben, mondhatjuk úgy is, csapdahelyzetben vannak a sertéstenyésztők. Szeretném elmondani, hogy a kormányzat eddig is folyamatosan segített a nehéz helyzetbe jutott termelőknek, egyébként ellehetetlenült, összedőlt volna már eddig is a piac.

Nézzük meg, hogy mi okozta ezt a rendkívüli, nehéz helyzetet! Több tényező együttes hatása miatt jött ez létre. Egyébként aki ismeri a sertéspiacot, tudja, hogy három-négy évente egy olyan sertésciklus következik be, amely a korábbi hiánygazdálkodás következtében nagyon jelentős túlkínálatot jelent a sertéspiacon, és ennek következtében nemzetközileg is összeomlanak az árak. Sajnos, a tavalyi év nyara óta ezzel állunk szemben.

2001-ben Magyarországon is tetőzött a sertéshús iránti kereslet. Emlékszünk rá, 350 forint/kilogrammos élőállatárak alakultak ki. Ennek következtében a magyar vidéken élő emberek úgy gondolták, ebből az ágazatból lehet igazán nagy jövedelmet szerezni. 38 ezer anyakocával több van az országban, aminek következtében az idei évben csaknem félmillió darabbal több a sertés, és mivel Magyarország egyébként is sertéshúsexportőr, ezt a mennyiséget a rendkívül nyomott exportpiacon, külpiacon kell levezetni, természetesen az adófizetők jelentős segítségével.

A másik tényező, ami sajnos rendkívül megnehezíti a helyzetünket, a forint felértékelődése. Gondoljanak bele, képviselőtársaim, egy olyan ágazatban, ahol a jövedelmezőség 3-4 százalékos, a termelőknek milliárdokban ki sem fejezhető az eredménye, 10 milliárd forint veszteséget okozott a forintfelértékelődés. Nyilvánvaló, ezt is a kormánynak kellene kiegyenlítenie.

A harmadik tényező, amit meg kell említenem, a WTO-szerződés, illetve még a korábbi GATT-szerződés, amely viszont nagyon jelentős mértékben megköti a kormány cselekvési lehetőségét, hiszen be van szűkítve, hogy mihez tudunk exporttámogatást adni.

Ennek ellenére valós a képviselő úr meglátása. Már januárban majdnem összeomlott a piac, amikor a húsipari vállalatok a decemberi megállapodást elutasították. Egy hónapig küzdöttünk azért, hogy szabályozott piacot tartsunk fenn. Ennek volt köszönhető, hogy az U-minőségű sertésre támogatásokkal együtt a 280 forintos árat tudtuk biztosítani. Látható, hogy a piac ezt nem fogadta el, hiszen a termelők mintegy 15-20 százaléka tekintetében kettős árrendszer alakult ki. Nem minősítették a sertéseket, és elsősorban a kistermelők rendkívül kiszolgáltatott helyzetbe kerültek.

Úgy gondoljuk, ilyen szabályozás fenntartásának nincs értelme, ezért már folyamatosan egy hónapja tárgyalunk a sertéspiac szereplőivel. A mai napon három órát tárgyaltam a tíz legnagyobb húsipari vállalat képviselőivel annak érdekében, hogy májustól ismét szabályozott legyen a piac. A további gyakorlat természetesen nem folytatható, épp a termelők érdekében.

Továbbra is fenn akarjuk tartani a termelők sertésenkénti 3 ezer forintos támogatását. Természetesen megtartjuk az állati eredetű hulladékok megsemmisítésére az állat-egészségügyi költségek támogatását.

Az elmúlt hónapokban nagyon jelentős lépéseket tettünk az exporttámogatás tekintetében, így az élőállat-támogatást 85-90 forintra emeltük, a félsertés-támogatást 150 forint /kilogrammra, de látható, annak érdekében, hogy az egyensúly fennmaradjon, a végtermékkivitelt is segíteni kell.

Úgy gondolom, van reális lehetőség a megállapodásra. Sajnos, csak a költségvetési keretek szabnak határt, nem a kormányzati akarat. Nyilvánvaló, nekünk is addig lehet nyújtózkodni, ameddig a takaró ér. Nagyon remélem, ez a megállapodás létrejön, és konszolidált viszonyok maradnak.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  87  Következő    Ülésnap adatai