Készült: 2024.09.20.12:15:56 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

69. ülésnap (2003.05.05.), 218-220. felszólalás
Felszólaló Kovács László (MSZP)
Beosztás külügyminiszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:27


Felszólalások:  Előző  218 - 220  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KOVÁCS LÁSZLÓ külügyminiszter: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Valamennyien emlékszünk még, hiszen sokszor elhangzott a Házban a Fidesz részéről, hogy a kormány háborúpárti, a Fidesz viszont békepárti. (Zaj és taps az ellenzék padsoraiban.) Mi akkor sem értettük, miért lenne a kormány háborúpárti csupán attól, hogy azt teszi, amire a magyar kormányzat, de a magyar parlament által is vállalt értékrend kötelezi: a terrorizmus elleni fellépéshez járul hozzá.

De ha követem az önök logikáját, akkor azt mondom, hogy most viszont a kormány békefenntartás-párti, konszolidáció- és stabilizációpárti, a Fidesz pedig káoszpárti, mert ha akadályozni fogjuk a magyar részvételt a békefenntartásban, akkor ezzel a káosz, a rend helyreállítását próbáljuk akadályozni. (Zaj az ellenzék padsoraiban. - Az elnök csenget.) Szeretném felhívni az önök figyelmét, hogy az önök egyik vezető politikusa, Pokorni Zoltán nem olyan régen, amikor elhangzott egy közbekiáltás, akkor azt kérte, hallgassuk meg őt figyelemmel. Azt gondolom, én kérhetem önöktől ugyanezt, hogy önök is hallgassanak meg engem figyelemmel.

Nos, felmerül az a kérdés is, hogy vajon jogi értelemben van-e háború vagy nincs. Azt mondta Németh Zsolt, hogy jogi értelemben nincs béke. Hát akkor mi van? Mert azt állítani, hogy jogi értelemben ma háború lenne Irakban, nyilván egy jogi képtelenség, annál is inkább, mert jogi értelemben nem is volt háború, az Egyesült Államok nem üzent hadat Iraknak (Felzúdulás az ellenzék padsoraiban.), tehát jogi értelemben vitatni ezt a kérdést…

ELNÖK: Elnézését kérem, miniszter úr. Kérem tisztelt képviselőtársaimat, hogy a bekiabálás helyett a felszólalás után minden képviselőcsoportnak öt percben lehetősége van bőségesen kifejteni álláspontját. Kérem, tessék végighallgatni a felszólalót! (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

 

KOVÁCS LÁSZLÓ külügyminiszter: Köszönöm szépen. Tehát értelmetlen most arról folytatni vitát, hogy jogi értelemben béke van-e vagy háború.

 

(18.10)

 

A következő dolog, amit szeretnék megjegyezni azzal kapcsolatban, hogy korábban a katonai akció végrehajtásánál nem kértünk parlamenti hozzájárulást az átrepüléshez: azért nem kértünk, mert van egy, nem a fülénél fogva rángattuk elő - egyébként a parlamenti határozatnak se füle, se farka nincs, ezek dokumentumok, aminek nem lehet semmijét külön megragadni.

Az kétségtelen, hogy volt egy olyan, van egy olyan érvényes parlamenti határozat, amely azt mondja, hogy az Irakra vonatkozó ENSZ-határozatok kikényszerítésében részt vevő katonai erők számára engedélyezi a magyar parlament időkorlátozás nélkül az átrepülést. Ezt vettük elő, és erre hivatkoztunk. (Németh Zsolt: Ezek harcolnak!) De nincs olyan parlamenti határozat, amely a békefenntartásban való részvételre vonatkozna, ezért kértünk most erre. Csak úgy tűnik, hogy önöknek sehogy nem jó: ha kérünk parlamenti határozatot, akkor az a baj, hogy miért kérünk, ha nem kérünk, akkor viszont az a probléma, hogy miért nem kérünk.

Amit viszont én nem értek, hogy ha egyszer a békefenntartásban való részvétele más országnak egy nemes ügy - hogy idézzem a délelőtt elhangzott érvelést, és én ezzel egyetértek -, akkor mi ebben a nemes ügyben miért nem akarunk részt venni. Miért járulunk hozzá másoknak a részvételéhez, és miért tagadjuk meg a saját részvételünket ebben a joggal nemes ügynek minősített akcióban?

Azt mondja a Fidesz az érvelésében - és ehhez a Magyar Demokrata Fórum is csatlakozik -, hogy az ENSZ mandátuma feltétel. Nos, én nem hiszem, hogy önök nem tudják, de ha nem tudják, akkor most hadd mondjam el, mert ezen a rodoszi külügyminiszteri találkozón ott volt a Biztonsági Tanács négy tagjának a külügyminisztere is - a brit és a francia állandó tagokként, a német és a spanyol nem állandó tagokként résztvevői a Biztonsági Tanácsnak -, és egybehangzóan állították, hogy nincs esély a közeljövőben egy biztonsági tanácsi mandátum megszerzésére. Valószínűleg - bár ezt nem mondták ki - azért sincs ilyen, mert nem érdekelt igazából senki, saját zászló alatt célszerűbb dolog békefenntartóként odamenni. Tehát ez, azt kell mondjam, egy hivatkozási alap, és egy elég gyengén hangzó érv erre hivatkozva elodázni a magyar részvételt.

Végül pedig: eminens magyar érdek fűződik, tisztelt Ház, a békefenntartásban való részvételhez. (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Mi az?) Érdekünk, hogy a magyar humanitárius szállítmány ne rablóbandák kezébe kerüljön, érdekünk, hogy az újjáépítésben a magyar vállalatok részt vehessenek, és érdekünk, hogy a majdani demokratikus Irakkal most megteremtsük a későbbi jó kapcsolat, a későbbi együttműködés alapjait. Azt gondolom, nem igényel külön bizonyítást, hogy mindennek jelentős mértékben feltétele a békefenntartásban való tevékeny magyar részvétel. Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

 




Felszólalások:  Előző  218 - 220  Következő    Ülésnap adatai