Készült: 2024.09.19.22:35:52 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

27. ülésnap (2018.10.03.), 26. felszólalás
Felszólaló Dr. Keresztes László Lóránt (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 13:51


Felszólalások:  Előző  26  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KERESZTES LÁSZLÓ LÓRÁNT, az LMP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Ismét csak azzal tudom kezdeni, hogy tanulságos a felszólalók sorában a végén lenni, mert végig lehet hallgatni majdnem egy teljes vitát, illetve lehetőségünk van reagálni már az előttünk szólókra. Ugyanakkor most azt kell mondjam, igazából túl nagy szükség nincs rá, hogy ezt megtegyem. Számomra megdöbbentő ez a vita. Igazából itt nemzeti sorskérdésekről kellene beszélni, ehhez képest az elmúlt percekben is azt tapasztaltuk, hogy a képviselők jelentős része kiválóan szórakozik. És éppen arról nincs szó egyébként, amit ez a bizonyos határozati javaslat a címében hordoz, nincs szó vagy alig-alig esett szó Magyarország szuverenitásának a megvédéséről.

Arra lehetett számítani, hogy ez a mai parlamenti vita két célt szolgál alapvetően, egy egészen hamis európai parlamenti kampány megnyitását vagy bevezetését, másrészről pedig egy nagyon komoly figyelemelterelést. Azt ki kell mondani, hogy ha már szuverenitásról, az ország szuverenitásáról beszélünk, akkor tudja Magyarország megvédeni a szuverenitását, ha minden szempontból erős, fejlődő ország, egy olyan ország, amely meg tudja adni a biztonságot, a megélhetés lehetőségét a polgárainak, és meg tudja védeni a polgárait.

Tisztelt kormánypárti Képviselőtársaim! Az önök kormánya arról próbálja elterelni a figyelmet, hogy az elmúlt időszakban, az elmúlt ciklusokban a kormányzati teljesítményükkel szinte minden szempontból kivéreztették ezt az országot, kiszolgáltatták, és olyan helyzetet állítottak elő, hogy ez az ország ma sokkal kevésbé képes megvédeni a szuverenitását, mint akár másfél évtizeddel ezelőtt.

Nézzük konkrétan, miért mondom azt, hogy egy hamis európai kampánystratégia bevezetését láthatjuk. Először is önök azt mondják, miniszterelnök úr is azt mondta a legutóbbi felszólalásában, hogy az Európai Unió jövőjét a migránspárti és a migráció ellen fellépő erők határozzák meg. Ezt rögtön cáfolni tudom. Én néhány évet eltöltöttem a Régiók Bizottságában, és ott közvetlenül tapasztaltam, hogy a migráció okairól egy valódi vita még el sem indult, ilyenformán se jobboldali, se baloldali politikusok nem vitatkoznak, nem beszélnek arról, hogy milyen módon lehetne kezelni a migráció okait. Tehát tulajdonképpen az Európai Unió önmagában saját alkalmatlansága, illetve a politikai elitje alkalmatlansága miatt még nem állt hozzá e kérdés kezeléséhez. Ilyen szempontból értelmezhetetlen számomra olyan politikai elitről, olyan politikai erőkről beszélni, akik a migrációs krízis ellen fellépnének. A Fidesz sem az. A Fidesz is kizárólag a tüneti kezelésig jutott el, semmit nem tett az okok megszüntetése érdekében. Ezért ez egy álvita. Arról nem is beszélve, hogy természetesen rendkívül fontos kérdésekről eltereli a figyelmet, eltereli a figyelmet arról, hogy az Unió működésében számos olyan strukturális probléma van, amit bizony meg kell oldani ahhoz, hogy az Unió be tudja tölteni azt a szerepet, amit szántunk és szánunk neki.

A másik oldalról pedig ez a figyelemelterelés egy rendkívül súlyos bűn az önök részéről. Önök azt állítják, hogy ez a bizonyos Sargentini-jelentés azért született, mert önöket támadják a migrációval kapcsolatos politikájuk miatt. Ezt tényszerűen cáfolni lehet. Mi részletesen elmondtuk, hogy mi a véleményünk a Sargentini-jelentésről. Vannak problémák a jelentéssel, vannak bizony oda nem illő ideológiai fejezetek, ideológiai megállapítások, de összességében azt tudjuk mondani, hogy a jelentés fő üzenete és a megállapítások többsége nagyon is valós, és komoly politikai figyelmeztetést, komoly politikai kritikát jelent önök felé.

Gulyás miniszter úr azt mondta, hogy a Néppárt liberális szárnya, liberális fele szavazta meg ezt a jelentést. Ha megnézzük, hogy kik azok a politikusok, akik konkrétan megszavazták, bizony vannak köztük olyanok is, akik tökéletesen egyetértenek, mondjuk, a Fidesz migrációval kapcsolatos elképzeléseivel. Tehát látszik, hogy amit önök ezzel kapcsolatban állítanak, az egyszerűen hazugság. És a tények, azok személye, akik ezt megszavazták, azt bizonyítják, hogy nem valós az önök állítása.

Az LMP azt az álláspontot képviselte a kérdés kapcsán, hogy egy nagyon komoly figyelmeztetés és súlyos helyzetkép a magyar jogállamiság helyzetével kapcsolatban ez a bizonyos Sargentini-jelentés. Ugyanakkor ehhez kapcsolódott egy olyan intézkedési terv, ennek a bizonyos 7. cikkelynek az élesítése, amely kilátásba helyezte azt, hogy adott esetben megvonhatják az ország szavazati jogát. Mi azt vallottuk, hogy a jelentés ugyan többségében valós megállapításokat tartalmaz, de semmilyen módon nem járulunk hozzá a szavazatunkkal egy olyan eljáráshoz, amelynek a vége az lehet, hogy megvonják az ország szavazati jogát. Tehát mi azt vallottuk, hogy a kritika jogos, de semmilyen módon nem tudunk a szavazatunkkal hozzájárulni ahhoz, hogy a kormány hibái miatt megvonják az ország szavazati jogát, és így Magyarországot és a magyar embereket büntessék. Ezért nem vett részt az LMP képviselője a jelentés szavazásán; a jelentésről folyó vitában részt vett. Ez egy rendkívül fontos elvi állásfoglalás volt az LMP részéről.

S akkor nézzük azt, hogy miért figyelemelterelés ez az egész vita. Mint már mondtam, Magyarország akkor fogja tudni megvédeni a szuverenitását, ha erős, a polgárait meg tudja védeni, és mindent, ami fontos meg tud teremteni, s ha Magyarország kellőképpen erős ahhoz, hogy a már most látható társadalmi, gazdasági és környezeti kihívásoknak meg tudjon felelni. Ugyanakkor az önök elmúlt két ciklusban folytatott politikája, illetve annak a következménye ezt az országot kiszolgáltatottá tette. Annak örülök egyébként, hogy előttem szóló ellenzéki képviselőtársaim közül jó néhány utalt ezekre a kérdésére, és túl tudott lépni konkrétan ennek a politikai fércmunkának a megállapításain, és tudott beszélni valóban azokról a kérdésekről, amelyek nagyon fontos összetevői annak, hogy egy ország meg tudja őrizni a szuverenitását.

Önök ehhez képest alapvetően és kizárólag a migrációról tudnak beszélni, ott is csak a tüneti kezelésig tudnak eljutni. De akkor ne kerüljük meg ezt a kérdést, szóljunk röviden a migráció kérdéséről. Az LMP-nek ezzel kapcsolatban nagyon határozott véleménye van. Mi rendkívül fontosnak tartjuk, hogy elinduljon egy őszinte, feltáró párbeszéd az Unió szintjén a migrációs krízis okairól, egyáltalán, hozzáteszem, a migrációs krízis megítéléséről, mert látjuk, hogy sajnos még ebben is vannak nagyon komoly ellentmondások és álszent vélemények az Unióban. Tehát fel kell tárni az okokat, és végre egy valós cselekvést kell elindítani annak érdekében, hogy az okokat tudjuk kezelni. Mert ha ez nem történik meg, márpedig eddig nem történt meg, akkor középtávon képtelenség lesz szembeszegülni a megerősödő migrációs nyomással, és ez bizony egy nagyon komoly sorskérdés mindannyiunk számára.

S akkor itt vitatkozom néhány baloldali képviselőtársammal. Ez nemcsak Európában probléma. Ha mi egy közösségnek tekintjük magunkat, ha mi az európai integráció tagjainak, az Európai Unió tagjainak tekintjük magunkat, akkor látni kell, hogy ha ez bárhol Európában probléma, akkor nálunk is probléma. Ilyen szempontból sorsközösséget kell vállalnunk azokkal az országokkal, ahol ez már konkrét társadalmi problémát jelent. Tehát ez számunkra is valós probléma, és mi mint európai polgárok ki kell mondjuk, számunkra sorskérdés, hogy ezt a kérdést lehet-e kezelni.

Az LMP azt vallja  nagyon fontos alapelveket tudok meghatározni , hogy az Unió külső határait meg kell tudni védeni. Az illegális migrációt meg kell tudni állítani, mert ha ezt nem tudjuk megtenni, akkor ennek kapcsán semmiféle politikáról nem lehet beszélni. Azzal is maximálisan egyetértünk, hogy a bevándorláspolitikának nemzeti hatáskörben kell maradni. De, és ezt ismét hangsúlyozom, el kell indítani végre azt a cselekvést, ami az okok feltárása mellett az okok valódi kezelését szolgálhatja, aminek a végén eljuthatunk odáig, és ez kell hogy a célunk legyen, hogy alapvetően mindenki a szülőföldjén tudjon boldogulni.

Itt vitatkozom nagyon erősen a közvetlenül előttem felszólaló volt miniszterelnökkel, aki tagadja, hogy ez a krízis egy valódi krízis lenne, és azt állítja, hogy ez a kérdés lecsengene és megoldható lenne.

(12.30)

Ez rendkívül súlyos hozzáállás, és ez a fajta szűk látókörű, vak magatartás egyébként, ami sajnos nemcsak a nemzeti, hazai politikában jelenik meg, hanem az európai politikában is, alapvetően a populisták malmára hajtja a vizet. Szembe kell ezzel nézni, ez egy globális migrációs krízis, egy olyan jellegű krízis, ami példátlan, és ennek kezelése is kifejezett bölcsességet és előrelátást igényel. Sajnos ennek a nyomát nem látom egyébként a magyar kormány politikusai, tagjai sorában, és nem látom sajnos az európai politikában sem.

Na, de nézzük tovább, és ezek lesznek a legfontosabb kérdések: mi kell még ahhoz, hogy Magyarország és egyetlenegy ország meg tudja őrizni a szuverenitását? Azt gondolom, ezek a valós problémák, ezek a valós kérdések, ezekről kell beszélnünk, egy kicsit elvonatkoztatva attól a politikai kampánytematikától, amit a kormánypárt, illetve a kormány terjesztett elénk.

Akkor lesz képes Magyarország megőrizni a szuverenitását, ha a fiataloknak nem kell kényszerűségből elmenekülni. Ha az összeomló egészségügyi rendszer helyett lesz egy megfelelően, jól működő egészségügyi rendszer. Ez egy igen aktuális probléma a napi politikai fejlemények tükrében, ezt önök sem tagadhatják immár a kommunikációban, propagandájukban sem. Akkor tudjuk megőrizni a függetlenségünket, ha lesz egy megfelelő, a kor kihívásainak is megfelelő oktatási rendszer. Ha tudjuk csökkenteni az energiafüggőséget, ha a gazdaságunk felkészül az új kor kihívásaira. Ha Magyarországnak erős, kiszámítható szövetségesei lesznek, nem pedig marginalizálódik a kormány elhibázott politikája miatt.

Akkor tudjuk megvédeni az ország függetlenségét, ha a vidék ismét erős lesz, és a legkisebb településeknek is ismét meglesz a pozitív jövőjük. Akkor tudjuk megőrizni az ország szuverenitását, ha nem olyan kormányunk lesz, amely intézményesíti a korrupciót, hanem olyan kormányunk, amely felszámolja, megküzd a korrupcióval. És ha olyan kormányunk lesz, amelyik nem szolgálja ki a nagyhatalmi, például az orosz vagy éppen a kínai érdekeket azonnal, ha úgy véli, hogy rövid távú politikai érdekei vagy éppen a saját vagy holdudvarának gazdasági érdekei ezt kívánják. E tekintetben önök kudarcot vallottak.

És akkor nézzünk tényeket annak kapcsán, amelyekkel alá tudom támasztani, hogy önök kudarcot vallottak. Kezdjük az aktuális problémával: súlyos munkaerőhiány van, rendkívül súlyos munkaerőhiány van az egészségügyben. Legutóbb az ajkai kórház intenzív osztályának ápolói mondtak fel, mert megalázóan alacsonynak tartották a béreket és rossznak a munkakörülményeket. Most végző orvostanhallgatók negyede akar külföldön dolgozni. Tavaly 600 magyar orvos távozott külföldre. Jelenleg 300 háziorvosi praxis betöltetlen Magyarországon.

A Fidesz kormányzása alatt duplájára nőtt a kórházi fertőzések száma, 20 ezer ilyen esetről tudunk. Önök gyakorlatilag fizetőssé tették az egészségügyet. 2012-ben csupán a lakosság 35 százaléka vett igénybe magánegészségügyi ellátást, ez a szám most már eléri a 35 százalékot. (Sic!)

Magyarországon minden negyedik ember a létminimum alatt él. Nem oldották meg a devizahitelesek problémáját, erről már az egyik ellenzéki képviselőtársam részletesebben szólt. Naponta több tucat család veszíti el a fedelet a feje fölül. Magyarországon 2016-17 telén 180-an fagytak halálra, képviselőtársaim. Az elmúlt két évben 80 ezerrel kevesebb gyerek kap rendszeres gyermekvédelmi kedvezményt. 2007 és ’12 között 7 százalékról 17 százalékra nőtt Magyarországon a relatív szegénységben élő gyermekek száma. Egy tanulmány szerint 30-50 ezer ember éhezik nap mint nap. Azoknak a kiskorúaknak a száma, akik időszakosan, hétvégenként, iskolai tanítási szünetekben éheznek, eléri a 200 ezret. A Magyarországon élő gyermekek 41,5 százalékát veszélyezteti szegénység.

Az egykulcsos adójukkal önök elérték, hogy brutális mértékben növekedett a gazdagok és a szegények közötti különbség. Nem emelkedett a köztisztviselői alap, az ápolási díj megalázóan alacsony szinten van. Nem emelik a családi pótlékot, nem segítik az egyszülős családokat.

Az oktatási rendszer, erről is beszéltem, mint a szuverenitásunk egyik fontos eleme, hogy legyen a kor kihívásainak megfelelő oktatási rendszer, erre reálértéken kevesebbet kap az önök költségvetésének megfelelően az ágazat, az oktatás. Ma az egyetemisták harmada anyagi okokból nem tudja befejezni az egyetemet. Az önök kormányzása alatt döbbenetes mértékben csökkent a felsőoktatásban a tanulmányaikat megkezdők száma, 2010-hez képest 109 ezerről 72 ezerre. Különböző nemzetközi felmérésekből láthatjuk, hogy az oktatási rendszer színvonala is romlik. Ezek a felmérések egyértelműen bemutatják ezt.

A különböző friss statisztikák alapján láthatjuk, hogy döbbenetes mértékben folytatódott a magyarországi térségek leszakadása. Továbbra is 4 olyan magyarországi régió van, amelyik a legszegényebb 20 uniós térség között van.

Hozzá kell tenni, hogy a legtöbb régiónk rontott versenyképességi besorolásán, versenyképességi mutatóin. 19 megyénkből 12 egészen botrányosan rossz gazdasági állapotban van. Arról nem is beszélve, ezt a statisztikák nem mutatják ki világosan, hogy sajnos a régiókon belül is óriási különbségek vannak, és vannak bizonyos periferikus térségek, amelyek egészen kilátástalan gazdasági helyzetbe kerültek. Ez is összefügg a nemzeti szuverenitás kérdésével, képviselőtársaim.

Összességében az önök kormányzásának, az önök rombolásának eredménye abban mutatkozik meg, hogy éves szinten 60-80 ezer, összességében több százezer fiatal volt kénytelen elhagyni ezt az országot. Önök ezt a problémát, amit nem lehet másként aposztrofálni, mint nemzeti tragédiaként, tagadják. Cinikus módon azt mondják, hogy működik a közös európai munkaerőpiac, vagy éppen azt mondják, hogy nyelvet tanulni mennek el a fiatalok. Ez nem igaz. Az az adat is cáfolja ezt, hogy egyre több anyaországi magyar gyermek születik külföldön, tehát látszik, hogy nem vendégmunkásnak mennek el a fiatalok, hanem legtöbbször már családot is alapítanak.

Ez az önök mérlege, tisztelt kormánypárti képviselőtársaim, ez Orbán Viktor kormányának a mérlege. Ezekkel tudom alátámasztani  és ez csak egy részlete az önök hibáinak, az önök bűneinek , hogy önök az elmúlt két ciklusban olyan mértékben romboltak kormányzati munkájukkal, hogy az ország kiszolgáltatott lett, és sokkal távolabb került attól, hogy meg tudja őrizni szuverenitását. Önök megbuktak Magyarország szuverenitásának megvédéséből. Egyébként a tekintetben is, hogy ezt a problémát elismerjék.

Az a parlamenti határozati javaslat pedig, amit elénk terjesztettek, még egy politikai kampánykiadványnak is silány, annak is fércmunka, ennek megfelelően az LMP frakciója nemmel fog erre szavazni. Köszönöm szépen. (Szórványos taps az ellenzék soraiban.)




Felszólalások:  Előző  26  Következő    Ülésnap adatai