Készült: 2024.04.26.11:21:36 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

159. ülésnap (2011.12.23.), 8-10. felszólalás
Felszólaló Dr. Rétvári Bence (KDNP)
Beosztás közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:21


Felszólalások:  Előző  8 - 10  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉTVÁRI BENCE közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Frakcióvezető úr egyik-másik szavánál azt hittem, hogy Novák Előd is az ülésteremben van, és az ő szóvivője frakcióvezető úr. (Derültség.) Sajnálom, hogy idejutottunk az év végére.

Egy alapkérdést szerintem érdemes tisztáznunk, frakcióvezető úr, hogy ha van egy perce, kérem, figyeljen ide.

Ön úgy gondolja, hogy Magyarországon csak egyféle jogállami konstrukció létezik. Csak az az egyféle jogállami konstrukció fogadható el demokratikusnak, ami 1989-90-ben kialakult. Ön megint azt hozta fel, azt a parlamentben sokat vitatott kérdést, hogy van-e felhatalmazása ennek a kormánynak egy ilyen jogállami berendezkedést kialakítani Magyarországon, mint amit az új alaptörvény és a sarkalatos törvények megmondanak. De ugyanígy feltehetné azt a kérdést, hogy a most még létező és a '90-ben kialakult, az akkori törvényekben meghatározott magyarországi parlamentáris demokráciának a kialakítói milyen felhatalmazással, milyen legitimációval rendelkeztek. Ezerszer kevesebbel, mint a mostaniak, hiszen az akkori állampárt jelölte ki a tárgyalópartnereit, és úgy alakította ki ezt a jogállami berendezkedést, amiben húsz évet töltött Magyarország.

Ugyanakkor ön azt nem hagyhatja figyelmen kívül, hogy nem csak egyféle jogállami berendezkedés, nem csak egyféle jogállam létezik. Van olyan ország, ahol a választási rendszer csak egyéni körzetekből áll, van, ahol pedig csak listából. Van, ahol van alkotmány, van, ahol nincs. Van, ahol van alkotmánybíróság, van, ahol nincs. Van, ahol egykamarás a parlament, van, ahol kettő. Van, ahol a kormány is alkothat törvényerejű jogszabályokat, van, ahol nem. De ön mégsem tiltakozik azon államok jogállami berendezkedése ellen, ahol a magyar modelltől nagyon nagy mértékben eltérő intézmények vannak.

Csak arra szerettem volna rávilágítani, amit ön is nagyon jól tud, képviselő úr, hogy nagyon sokféle jogállami modell van, az Amerikai Egyesült Államoktól kezdve, Európát körbenézve, nagyon sokféle jogi kultúrát lát, és mindegyik jogállam. Szerintem ön nem vonja kétségbe, hogy Angliában jogállam van, pedig ott az LMP-nek nulla képviselője lenne ilyen választási eredmény mellett, hiszen ott csak egyéni körzetet lehet nyerni. De ugyanúgy jogállam, annak ellenére, hogy az angol LMP - PCD, vagy nem tudom, most le akartam fordítani hirtelen angolra a nevüket, tehát akár az angol LMP - nem jutott volna be az angol parlamentbe, de ettől függetlenül nem mondhatja az angol demokráciára, hogy nem jogállam. Pedig önöknek speciel nem kedvezett volna, hanem egy kétpárti megoszlásnak kedvez.

Csak arra szerettem volna felhívni a figyelmét, kedves frakcióvezető úr, hogy nem csak a '90-ben kialakult jogállami modell van, ahány európai ország... (Általános zaj. - Az elnök csenget.)

ELNÖK: Államtitkár úr, ne haragudjon! Azért szakítom önt félbe, mert a saját frakciótársai sem akarják figyelni, és nem hallják azt, amit mond. Hadd kérjem meg még egyszer a képviselőket, hogy adjanak lehetőséget az államtitkári válasz elhangzásának. Így nem lehet a teremben sem dolgozni, sem pedig figyelni a másikra, akkora nagy zaj van, és ma még azért bőven lesz dolgunk.

Államtitkár úr, folytassa, természetesen majd hozzáadom az idejéhez.

DR. RÉTVÁRI BENCE közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Azzal szeretném folytatni, képviselő úr, hogy ön azt mondta a felszólalásában, erre nagyon felkaptam a fejem, fel is írtam, "eddig tartózkodtunk attól, hogy a demokrácia végéről beszéljünk".

Tisztelt Képviselő Úr! Önök ebben az évben szinte mást sem csinálnak, mint mindennap a demokrácia végéről beszélnek Magyarországon. Ön azt mondta, hogy a mai nap a demokrácia fekete napja, csak az az igazság, hogy ön és képviselőtársai ezt már nagyon sokszor elmondták itt a parlament falain belül. Ez teszi hiteltelenné önöket. Önök minden héten hétfőn, most már pénteken is tudják temetni a demokráciát; ez azt jelenti, hogy nem a kormányzat politikájával van a probléma. Egyrészről, hiszen önök ugyanúgy minden héten el tudják ezt mondani, tehát az ellenzék jogai a parlamentben továbbra is teljesek, másrészt pedig ezzel a saját szavaik értékét csökkentik, hogy itt már minden döntés kapcsán ezt mondták. Utána a tények önökre cáfoltak, amikor például azt mondták, hogy a Fidesz a saját pártkatonáival teszi tele az Alkotmánybíróságot, és ezzel megszűnt az Alkotmánybíróság, majd az elmúlt héten immár üdvözölték az Alkotmánybíróság döntését, azon döntéseket is, amelyek akár a mostani Fidesz-KDNP-többség által megválasztott alkotmánybírók előterjesztésében kerültek az alkotmánybírósági ülés elé.

Amikor az amerikai külügyminiszter asszony, Hillary Clinton itt volt, azt mondta, hogy egy demokrácia abból áll, és az Amerikai Egyesült Államok és Magyarország, mi, demokráciák ezt jól tudjuk, hogy a kormány leváltható. Magyarországon is leváltható. Önök is erre törekszenek, ön is most erre hirdetett egy akciót. Ha tehát elfogadja az amerikai külügyminiszter asszonyt demokrata politikusnak, duplán is, akkor el kell fogadja ezt az álláspontját, és akkor el kell ismerni, hogy Magyarországon semmifajta probléma vagy jogállami lehetőségek csorbítása nem olyan kérdés, amit napirendre lehetne hozni.

Engedje meg, hogy teljes mértékben visszautasítsam azt, amit a független intézményekkel kapcsolatban tett. Magyarországon a bírókinevezés szabálya ugyanaz lesz január 1-je után, mint volt korábban, egyedül a nyugdíjéletkor állt vissza arra, ami mindenki másnak is a nyugdíjkorhatára. Ugyanúgy megvannak az alapvető jogok biztosai, ugyanúgy a különböző, akár jogi, akár pénzügyi ellenőrző mechanizmusok a kormánnyal szemben továbbra is fennállnak; a nyugdíjakkal kapcsolatos változtatás, pontosan a mostani nyugdíjasok nyugdíjának az értékmegőrzését szolgálta. Ön is tudja, hogy más országokban, Romániában 15 százalékos nyugdíjcsökkentés, Olaszországban, Portugáliában szintén nyugdíjcsökkentések voltak, ezt kell nekünk eltörölnünk.

Arra kérném képviselő urat, hogy ha bármilyen akciót hirdet, azokat csak valós állításokra alapozza. Amit pedig most itt elmondott, annak a 70-80 százaléka valótlan. Ha pedig (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) kétkedik abban, hogy Magyarországon az alapvető szabadságjogok érvényesülnének és sajtószabadság lenne, akkor csak nyissa ki a Népszabadságot, és abban meglátja, hogy a kormány ellen bárki, bármilyen véleményt továbbra is szabadon hangoztat - talán a Népszabadságnak jobban hisz. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  8 - 10  Következő    Ülésnap adatai