Készült: 2024.09.23.16:51:21 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

153. ülésnap (2000.09.04.), 88. felszólalás
Felszólaló Dr. Lamperth Mónika (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Önkormányzati bizottság
Felszólalás oka Bizottság kisebbségi véleményének ismertetése
Videó/Felszólalás ideje 5:09


Felszólalások:  Előző  88  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. LAMPERTH MÓNIKA, az önkormányzati és rendészeti bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Az önkormányzati és rendészeti bizottság ülésén az ellenzék ügyrendi javaslattal kezdte az ülést. Tekintettel arra, hogy az Alkotmánybíróság határozata alapján egyértelmű, hogy az Országgyűlés nem oszlathatja fel addig a képviselő-testületet, amíg az egyéb jogorvoslati eszközöket nem vette igénybe, tekintettel arra, hogy az országgyűlési képviselőknek tudomásuk van arról, hogy jelenleg folyik egy per a polgármesteri tisztség megszüntetéséről, ezért a kisebbségi véleményt fogalmazó ellenzéki képviselők azt az ügyrendi javaslatot tették, hogy az Országgyűlés ne hozzon addig döntést a képviselő-testület feloszlatásáról, amíg az egyéb jogorvoslati eljárásoknak a végére nem ér az ügy. Hiszen tudomásunk van arról, hogy rövidesen ítélet várható a polgármesteri tisztség felfüggesztése iránti per tekintetében.

Amikor ezeket az érveket elmondtuk a bizottsági ülésen, a kormánypárti többség ezt nem méltányolta. Ezután újabb ügyrendi javaslatot tettek az ellenzéki képviselők, aminek a lényege az volt, hogy az önkormányzati bizottság végezze el azokat a konkrét vizsgálatokat, amelyeket egyébként az Alkotmánybíróság határozata előír. Hiszen a kormány egy absztrakt kérdést tett föl az Alkotmánybíróságnak, amelyre egy absztrakt válasz érkezett, és ezt a választ az alkotmánybírósági határozat alapján a konkrét esetre értelmezni kell. A mi megítélésünk szerint az Országgyűlésnek el kell végeznie azt a konkrét vizsgálatot, hogy az adott esetben a képviselő-testület vajon alkotmányellenesen járt-e el, vajon kimondható-e az, hogy alkotmányellenesen működik a testület, mert csak ennek a következményeként lehet megnyugtatóan kimondani azt az egyébként rendkívül súlyos döntést, hogy az Országgyűlés feloszlatja a képviselő-testületet.

A kormánypárti képviselők elismerték annak a szükségességét a bizottsági vitában, hogy ezt a vizsgálatot el kell végezni. Ez a jegyzőkönyvek és az ott elmondottak alapján egyértelműen visszakereshető. Csak abban alakult ki vita, hogy ezt a konkrét vizsgálatot az Országgyűlés döntéshozatala előtt a bizottságban kell-e elvégezni vagy pedig az Országgyűlés plenáris ülésén. A kormánypárti képviselők, beleértve a bizottság kisgazdapárti elnökét és fideszes alelnökét is, úgy ítélték meg, hogy ezt a konkrét vizsgálatot a plenáris ülésen kell elvégezni, az Országgyűlés bizottsága erre nem alkalmas, sőt volt olyan kormánypárti képviselő, aki hatáskörelvonással vagy annak a vádjával illette az Országgyűlés bizottságát, miközben a kisebbséghez tartozó képviselők, a szabad demokraták képviselője is kifejtette azt az álláspontját, hogy az Országgyűlésnek nem véletlenül vannak szervei, az országgyűlési bizottság arra való, hogy a konkrét vizsgálatokat elvégezze, és ennek alapján a tényeket az Országgyűlés elé tárja.

Ezt az ügyrendi javaslatunkat a kormánypárti többség elutasította, és azt mondta, hogy itt, a plenáris ülésen lesz majd annak az ideje, hogy ezt a konkrét vizsgálódást elvégezzük, úgyhogy őszintén remélem, hogy a rendkívüli módon sürgetett és egyébként kicsit furcsán előadott házszabályi menetrend, a Ház tárgyalásának menetrendje ennek ellenére lehetővé teszi, hogy itt az ellenzék föltegye a kérdéseit, föltegyük azokat a kérdéseket, amelyek megválaszolása nélkülözhetetlen ahhoz, hogy megnyugtatóan hozhassunk döntést és nyomhassuk meg a szavazógombot egy képviselő-testület feloszlatásáról. Őszintén remélem, hogy államtitkár úrhoz intézett konkrét kérdéseinkre majd konkrét válasz érkezik.

Amikor az erre vonatkozó ügyrendi javaslatunkat is elvetette a kormánypárti többség, akkor mi szerettük volna, ha a bizottság ülésén a kormány jelen lévő képviselője azokat az ellentmondásokat, amik az állítások bizonyítatlanságából a bizottsági ülésen kiderültek, elénk tárja. Kértük azokat a vizsgálati jegyzőkönyveket, amelyekkel a kormány bizonyítva látja a képviselő-testület alkotmányos vagy alkotmányellenes működésének a tényét, ezekről az ellenzéki képviselők a mai napig semmilyen értesítést nem kaptak.

Tisztelt Országgyűlés! Mi a bizottságban is és reményeink szerint itt, a parlamentben is egy olyan szakmai, jogi vitát szeretnénk lebonyolítani, ami megnyugtatóan választ ad azokra a kérdésekre, hogy valóban egy adott képviselő-testület alkotmányosan vagy alkotmányellenesen működik, és valóban lehetséges-e a jogi eljárást kikerülve egy olyan döntést hozni az Országgyűlésben, ami a tízéves önkormányzatiságban egyébként példa nélküli, hiszen a tiszaderzsi esetet nem lehet idesorolni.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  88  Következő    Ülésnap adatai