Készült: 2024.09.23.19:45:29 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

6. ülésnap (2010.05.25.), 25. felszólalás
Felszólaló Dr. Répássy Róbert (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Expozé
Videó/Felszólalás ideje 6:08


Felszólalások:  Előző  25  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz), a napirendi pont előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Nem fogom igénybe venni a rendelkezésre álló húsz percet, lévén, hogy erről a kérdésről, mármint az országgyűlési képviselők létszámának csökkentéséről három képviselői indítvány kapcsán is beszéltünk és még fogunk is beszélni. Az első indítványt, amely az alkotmány módosítását célozta, a tisztelt Ház nagy többséggel el is fogadta. Az alkotmány tehát immáron tartalmazza, hogy az országgyűlési képviselők száma legfeljebb 200, és a nemzeti és etnikai kisebbségek képviseletére további 13 országgyűlési képviselőt választanak.

A törvényjavaslat, mármint az alkotmánymódosító törvényjavaslat beterjesztésekor jeleztük, azt javasoljuk, hogy az Országgyűlés alkotmányügyi, igazságügyi és ügyrendi bizottsága egy albizottságot hozzon létre, választójogi reformot előkészítő albizottságot, és ez az albizottság a Házszabály paritásos bizottságra vonatkozó szabályai szerint álljon fel, azaz abba az ellenzéki képviselőcsoportok ugyanannyi képviselőt küldjenek, mint amennyit a kormánypárti képviselőcsoportok küldenek. Ez az albizottság 2011. június 30-áig készítsen törvényjavaslatot, ezt követően pedig az alkotmányügyi bizottság legkésőbb 2011. december 31-éig terjesszen az Országgyűlés elé törvényjavaslatot, az után, hogy széles körben és nyilvánosan megvitatta ezt a törvénytervezetet.

Az országgyűlési határozati javaslat tervezete kimondja, hogy mindez annak érdekében történik, hogy az országgyűlési képviselők száma az alkotmányban meghatározott létszámra csökkenjen, hiszen önmagában az alkotmány módosítása természetesen nem csökkenti a képviselők számát, ahhoz egy választójogi reformra is szükség van. Ezért javasoljuk, hogy az Országgyűlés fogadja el ezt az országgyűlési határozatot. Önmagában egyébként azért nem kellene országgyűlési határozatot elfogadni, hogy az alkotmányügyi bizottság létrehozzon egy albizottságot, ami ezt mégis indokolja, mármint hogy országgyűlési határozat szülessen, az két ok, egyrészt, hogy az albizottságra az Országgyűlés határozata mondja ki, hogy az paritásos alapon működjön, másrészt pedig azért, mert az Országgyűlés határozata tartalmaz határidőket, amit az albizottságnak és az alkotmányügyi bizottságnak be kell tartania.

A harmadik szempont, amit az országgyűlési határozati javaslatunk tartalmaz, az egy - ha jól emlékszem - február 22-én elfogadott országgyűlési határozat, amely a nemzeti és etnikai kisebbségek országgyűlési képviseletére vonatkozó jogalkotási folyamatról szól. Ez az országgyűlési határozat tartalmaz olyan elveket és határidőket, amelyeket figyelembe kell majd venni a választójogi reform előkészítése során.

Mindezekkel együtt úgy gondolom, hogy a kisebb Országgyűléshez szükséges harmadik javaslatunk, amely egy választójogi törvénytervezet, kellőképpen szolgálja a tárgyalási alapot, kellőképpen szolgálja az albizottság működésének feltételeit, hiszen van tárgyalandó javaslat, vannak olyan elvek, szempontok, amelyeket figyelembe kell venni, így az albizottság, még annak ellenére is, hogy paritásos albizottság, el tudja végezni a munkáját, egy év alatt tud olyan törvényjavaslatot az Országgyűlés asztalára tenni, amely később majd egy törvény alapja lehet.

Nagyon kérem önöket, hogy az országgyűlési határozatban foglalt határidőket mindannyian közösen tartsuk be, hiszen ha új országgyűlési választási törvényt akarunk alkotni, akkor azt mindenképpen ennek a választási ciklusnak az első felében kellene megtenni, hogy kellő idő legyen felkészülni egy egészen új választási rendszerre, hiszen a választási rendszernek a megújítása sokkal több annál, hogy pusztán létszámcsökkentésről van szó, mert a létszámcsökkentés önmagában még fenntarthatatlanná tenné a mostani vegyes választási rendszert, csak olyan módosulások útján lehet végrehajtani az országgyűlési képviselők létszámának csökkentését, amely már érinti a választási rendszer kérdéseit is. Ezért szükséges az, hogy egy határidőben fogadja el az Országgyűlés ezt a törvényt.

És ne felejtsék el azt sem, hogy amennyiben az országgyűlési képviselők létszáma csökken, és fennmarad az egyéni választókerületek rendszere, vagy legalább részben fennmarad az egyéni választókerületek rendszere, akkor az egyéni választókerületek fizikai megrajzolásához, tehát a területi beosztásához is idő szükséges. Nyilván itt a szükséges egyeztetéseket is le kell folytatni, hiszen a választási eljárásról szóló törvény csak az elveit tartalmazza a választókerületek kialakításának, de valakinek - szükségszerűen a kormánynak ebben az esetben, mint ahogyan azt a '89-es törvény is előírja - ezt az egyeztetési folyamatot időben meg kell kezdenie, és le kell zárnia.

Köszönöm szépen, hogy meghallgattak, és kérem a tisztelt Országgyűlést, hogy fogadja el az országgyűlési határozatot. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiból.)




Felszólalások:  Előző  25  Következő    Ülésnap adatai