Készült: 2024.04.26.05:40:42 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

157. ülésnap (2004.06.07.), 196. felszólalás
Felszólaló Csampa Zsolt (MDF)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:04


Felszólalások:  Előző  196  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

CSAMPA ZSOLT (MDF): Köszönöm a szót. Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A katonai rádió közbeszerzési tendert a norvég Kongsberg cég hivatalosan elnyerte. 2004 márciusában a magyar katonai átvételi vizsgálaton átment a cég három különböző formában használható modellje, és elindították hazánkba a fokozottan védett szállítmányt.

Sajtóhírek szerint a közbeszerzési tenderen vesztes francia cég azonnal lobbizni kezdett a HM-nél, hogy fordítsák vissza a rádiószállítmányt. A rejtjeltevékenységről szóló kormányrendelet szerint ezt csak a fogadó szervezet rejtjelfelügyelete tehette volna meg. A franciák indokul a magyaroknál még nem honosított NATO-rejtjel, az úgynevezett COMSEC hiányát hozták fel. A norvég NATO-rejtjel azonban az egész észak-atlanti szervezetben elfogadott. Ráadásul Norvégia rejtjelnagyhatalom is, a Fehér Ház és a Kreml forró vonalát is ők szállították. Formailag egy kormányközi megállapodás megkötése késik, amelynek keretében a két NATO-ország társszervezeteinek kellett volna megegyeznie a létező norvég COMSEC-engedély honosításáról.

A minisztérium 2002 óta tartó késlekedése ellenére a készülékekből álló szállítmány végül is 2004. március 22-én megérkezett a gödöllői katonai állomáshelyre. A francia lobbinak köszönhetően azonban a Biztonsági Beruházási Hivatal megtagadta a szállítmány raktározását. Információim szerint az ügyben a budapesti amerikai katonai kolónia már lépéseket kezdeményezett Washingtonnál és Brüsszelnél.

Tisztelt Miniszter Úr! A NATO különösen érzékeny szállítmánya a rejtjelezett rádiószállítmány. Hová irányították, jelenleg hol tárolják? Hogyan teheti meg a Honvédelmi Minisztérium mint megbízható NATO-szövetséges, hogy az ország és egyben szövetségesünk biztonságát is veszélybe sodorja? Nem gondolja-e, hogy ezzel a meggondolatlan lépéssel a honvédelmi tárca és a magyar kormány is megbízhatatlanná válik a szövetségesei szemében? Kik tehetők felelőssé a kialakult helyzetért?

Várom megtisztelő válaszát. (Szórványos taps az ellenzéki pártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  196  Következő    Ülésnap adatai