Készült: 2024.09.23.19:46:15 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

209. ülésnap (2005.03.29.), 42. felszólalás
Felszólaló Karsai Péter (MDF)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:53


Felszólalások:  Előző  42  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KARSAI PÉTER (MDF): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Az ellenzék nagyvonalú támogatásával megszavazott alkotmánymódosítás 2003-ban felhatalmazta a kormányt, hogy szövetségesi feladataink gyors végrehajtása érdekében engedélyezze a haderő NATO-döntésen alapuló alkalmazását.

A módosítás hatálybalépése után Afganisztánba az ISAF béketámogató művelet keretében magyar kontingens került kiküldésre 2004. július 26-án, hat hónapos időtartamra. Minden résztvevő és mi képviselők is úgy számoltunk, hogy a kiküldetés 2005. január 26-án lejár. De a minisztérium órái másként járnak, és a jogi csűrés-csavarás eredményeként már az iraki kontingens hazatérése során is tapasztaltuk, hogy a végső határidő hónapokat csúszhat. Szerencsére ez Irakban nem következett be. Az afganisztáni misszió végül egy hónapos késéssel, február 26-án került hazahozatalra.

A nemzetközi tapasztalatok viszont azt bizonyítják, hogy a negyedik hónap végére a katonák fizikai és pszichikai állapotában jelentős romlás áll be, ami a fegyelmi helyzetet ronthatja, és a balesetek száma is növekedhet. Ezt az egyébként is kedvezőtlen körülményt tovább rontotta, hogy a 21 nap szabadságot 10 napra mérsékelték, amely időtartamba a haza- és visszautazás ideje is beleszámított. A változás jelentős idegeskedést, pszichikai terhelést okozott mind a katonáknak, mind családjaik körében. Természetesen e romló helyzetet következetes parancsnoki és mentálhigiénés munkával kompenzálni lehet, de sokkal eredményesebb, ha négy hónap után az állományt leváltják.

Tisztelt Államtitkár Úr! Az előbb felsorolt jelenségek is indokolttá tették volna a honvédelmi bizottság ellenőrző albizottságának vizsgálatát, de a szocialista képviselők megakadályozták az albizottság összehívását. Én jóhiszeműen szavaztam meg a 2003-as alkotmánymódosítást, amely jelentősen lerövidíti a NATO-döntést követő magyar reagálást, ezzel javítva nemzetközi megítélésünket, de az Afganisztánban történtek, illetve az ellenőrzési albizottság összehívásának meghiúsítása olyan gyanút ébreszt bennem, mintha valami takargatnivalója lenne a tárcának, mintha terhes volna számára a parlamenti kontroll, esetünkben az ellenőrző bizottság vizsgálata.

(12.00)

Tisztelt Államtitkár Úr! Ön szerint mi lehet az oka annak, hogy párttársai, a honvédelmi bizottság szocialista képviselői leszavazták Farkas Roland százados levele kapcsán a bizottság összehívását. Tisztelettel várom válaszát. (Taps az MDF padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  42  Következő    Ülésnap adatai