Készült: 2024.09.23.01:34:14 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

89. ülésnap (2011.05.09.), 86. felszólalás
Felszólaló Szabó Rebeka (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 1:58


Felszólalások:  Előző  86  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZABÓ REBEKA (LMP): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Miniszter Úr! Magyarországon hozzávetőleg másfél millió ember szenved allergiás tünetektől, amint a parlagfűpollen koncentrációja meghaladja a 30 darab/köbméteres határértéket. Ehhez képest az Aerobiológiai Hálózat mérései szerint tavaly a parlagfűpollen mennyisége sok helyen meghaladta a 800 darab/köbméter napi értéket is. Becslések szerint az ezzel kapcsolatos egészségügyi költségek évente 30-40 milliárd forintot tesznek ki.

A parlagfű mintegy 700 ezer hektárnyi szántóföldet fertőz meg minden évben, de elhanyagolt belterületeken, utak mentén az ország teljes területén megtalálható. Leginkább napraforgóvetésekben és kukoricásokban ér el jelentős mennyiséget, terméscsökkenést és évi akár 70 milliárdos bevételkiesést is okozhat. Mindezek persze nem először hangoznak el a tisztelt Ház falai között, de amíg csak az egyes minisztériumokon belül próbálják kezelni a problémát, csekély eredménye lesz.

A parlagfű visszaszorítása csak központi döntéshozatallal irányított, átfogó megközelítéssel lehetséges, ami magában foglalja a parlagfű terjedését megelőző, táji adottságokhoz alkalmazkodó gazdálkodás elterjesztését, a parlagfű mennyiségének és a pollen koncentrációjának folyamatos monitorozását, az oktatást, az egészségügyi kutatásokat; mindezt az összes érintett tárca munkájának összehangolásával, szakmai és civil szervezetek bevonásával, kiemelt területekre fokuszált programokkal lehet megvalósítani.

Ezért kérdezem a miniszter urat, hogy pontosan milyen terveik vannak egy komplex és hosszú távú parlagfű-stratégia kidolgozására és megvalósítására. Lesz-e végre az ügynek egyszemélyi kormányzati felelőse? És mivel a stratégia megvalósításához stabil anyagi forrás is kell, tervezik-e esetleg az idén furcsa mód megszüntetett helyett egy harmadik, népegészségügyi célokra adható "adó 1 százaléka" bevezetését.

Köszönöm szépen a válaszát. (Taps az LMP padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  86  Következő    Ülésnap adatai