Készült: 2024.09.20.03:25:38 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

89. ülésnap (2011.05.09.), 20. felszólalás
Felszólaló Dr. Cséfalvay Zoltán
Beosztás Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 4:00


Felszólalások:  Előző  20  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. CSÉFALVAY ZOLTÁN nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! A kétmilliót meghaladó végkielégítésekkel kapcsolatos 98 százalékos különadóval kapcsolatban, úgy gondolom, nagyon helyes a kifejezés, amit említett, hogy "norma", talán ez a legeslegfontosabb kérdés, hogy normát kell tudni teremteni ezzel, és nagyon örülök, hogy olyan változás alakul ki és olyan jogszabályi megfogalmazás, amelyik ezt a normát lehetővé teszi.

El kell érnünk azt, hogy az legyen a siker, ha valaki olyan pozíciót tölthet be, amit az állam rábíz, felelősségteljes pozíciót, legyen ez akár az államigazgatásban vagy legyen akár egy állami vállalatnál. Ez legyen, ha úgy tetszik, a karrier csúcsa, hogy megteheti ezt, és ne az a hátsó gondolat, hogy ha majd valami történik, akkor ilyen-olyan nagyságú végkielégítéssel tud számolni. Az az igazi sikertényező, hogy ő betöltheti azt a pozíciót, és nyilvánvalóan annak megvan a megfelelő ösztönző ereje is - nemcsak a normatív figyelmeztető ereje arra is -, hogy azt a munkát úgy végezze, hogy minél tovább tudja végezni, ne pedig arra kacsintva előre, hogy majd ilyen-olyan végkielégítéshez juthat hozzá.

Tudom, hogy persze a végkielégítésnél elhangzik, hogy ez egy valamilyen átmeneti szabályzó eszköz arra az időszakra, amíg majd új munkát keres. A rossz hírem, hogy aki jó, az viszonylag rövid idő alatt tud találni a piacon is munkát, aki meg nem jó, az valószínű, a meglévő pozíciójában sem végezte megfelelően a munkáját. Tehát úgy gondolom, a piac megoldja ezt a kérdést, nem szükséges egyébként még külön rásegítő eszközt alkalmazni.

A második téma, amit említett, a bér és a bérek növekedése. Így gondolom, ezt figyelemmel kell kísérni, hogy miként halad, és a megfelelő jelzéseket érvényesíteni kell. Arra utalnék, hogy ez esetben a kormánynak milyen eszközei vannak a tekintetben, hogy a bérnövekedés nyilvánvalóan akkor igazán jó a gazdaságban, ha ez teljesítménynövekedéshez kapcsolódik. Nyilvánvaló - amit már az előbb is említettem -, hogy a fiskális stabilitás megteremtése önmagában nem hoz létre új munkahelyeket; a pénzügyi stabilitás nagyon jó, de ahhoz, hogy új munkahelyek jöjjenek létre, magasabb bér jöjjön létre, ahhoz magasabb termelékenység is szükségeltetik. Ehhez a keretfeltételeket teremti meg az állam és a kormány az adók csökkentésével, utalnék itt a társasági adó csökkentésére.

Egy nagyon-nagyon fontos lépés az, hogy 2012. január 1-jétől 500 milliárd forintnyi adminisztrációs terhet veszünk le a vállalkozások válláról, mondhatnám azt is, hogy ennyi pénz marad ott náluk, amit nagyon sok célra fordíthatnak: fordíthatnak új beruházásra, fordíthatnak béremelésre, és nyilvánvalóan fordíthatnak új foglalkoztatottak alkalmazására; tehát a keretfeltételek megteremtése is itt, úgy gondolom, rendkívül fontos.

Végül a harmadik téma, amit említett, a devizaadósok kérdése. Jelenleg is zajlanak a tárgyalások a Bankszövetséggel.

(14.00)

Úgy gondolom, hogy körülbelül másfél héttel ezelőtt egy nagyon színvonalas vita volt itt a parlamentben, egy politikai vitanap ebben, és ott a kormány által és részben jómagam által kifejtett álláspontnál újabbat most ehhez nem tudnék mondani; egy jelenleg is zajló tárgyalás van, aminek az a lényege, hogy minden szereplő és minden érintett szereplő teherviselésével találjuk meg a megfelelő megoldást.

Köszönöm a figyelmet. (Szórványos taps a kormánypárti padsorokból.)




Felszólalások:  Előző  20  Következő    Ülésnap adatai