Készült: 2024.04.26.08:10:47 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

77. ülésnap (2015.05.28.), 138. felszólalás
Felszólaló Dr. Hoppál Péter (Fidesz)
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 9:37


Felszólalások:  Előző  138  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. HOPPÁL PÉTER, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! A 2016. évi költségvetés vitájában több olyan kérdés is felmerült az imént hozzászólók köréből, amelyek az emberi erőforrások ágazataihoz tartozó kérdések. Nagyon örülök annak, hogy az imént Kovács József képviselőtársunk részletekbe menően tudta ismertetni azt, hogy milyen módon fog az egészségügyi ágazat többletforrásokhoz jutni. Nyilvánvalóan kiemelten fontos kérdés az, hogy a népegészségi helyzet mindenféle mutatóját tekintve javuló tendenciát mutasson, hiszen a jövőnkről szóló kérdés rejlik ebben az ágazatban.

Ugyanakkor engedjék meg, hogy egy szemléleti vonatkozásban is referáljak önöknek arról, hogy a költségvetés tervezése időszakában, amikor a Nemzetgazdasági Minisztériummal az emberi erőforrások ágazatai tárgyalták a 2016-os költségvetés tervezetét, akkor a tárgyalás alappozíciója az volt, hogy egy bázisszemléletű előrehaladást kíván a kormányzat 2016-ot illetően követni.

(16.30)

Magyarán, az emberi erőforrások ágazatai első rátekintésre úgy tűnt, hogy a ’15-ös állapotot kell hogy tükrözzék majd finanszírozás szempontjából ’16-ban. Olvastam is olyan publicisztikát, amelyik azt írta, hogy majd az EMMI lesz tulajdonképpen az egyik vesztese a 2016-os költségvetésnek. Ezt nyilvánvalóan eloszlatta a beterjesztett költségvetési törvény tervezete, hiszen látható, hogy számos emberierőforrás-ágazat bővülni tud a 2016-os évben. Itt szeretném azt a nagyon kemény és feszes feladatot az önök szemében is méltányolandó eljárásként tekintetni, amelynek vonatkozásában az NGM azt a célt tűzte ki magunk elé, Magyarország elé, hogy 2016-ban tovább kell lépni, a második Orbán-kormány célkitűzései után most a harmadik Orbán-kormánynak tovább kell lépnie az adócsökkentés vonatkozásában.

Nagyon szép tendenciát láthatunk a 2016-os költségvetésben, nemcsak a személyi jövedelemadó csökkentésével marad több a háztartásoknál, az embereknél, tehát több marad a pénztárcában hónapról hónapra 2016. január 1-jétől, hanem a családi adókedvezmény ‑ ami szintén egy erőteljes Fidesz-kormányzati vívmány; ez volt az a támogatási forma a családok támogatási formái közül, amelyet a szocialisták megszüntettek, teljesen kiüresítették, és aztán 2010-ben a Fidesz-kormány újra bevette az eszközrendszer sorába ‑, a családi adókedvezmény további bővítése azt eredményezi, hogy a kétgyermekes családoknál megint csak több pénz fog maradni.

Tehát nemcsak a személyi jövedelemadón keresztül marad több pénz a háztartásoknál, bármennyire is negatívan csóválják a szocialista képviselőtársaink a fejüket, a tények makacs dolgok. A költségvetésben ez benne van. (Bangóné Borbély Ildikó: El kell olvasni az elemzéseket! Nem a miénket, hanem azokat, amik ma megjelentek.) Tehát a személyi jövedelemadó csökkentésével a kormány azt a tendenciát folytatja (Heringes Anita: Hogy a gazdagoknak ad.), az adócsökkentés kormányzati periódusában vagyunk, szemben a 2010 előtti adónövelés kormányzati időszakával. Most a személyi jövedelemadó mellett, tehát a családi adókedvezménnyel is több pénz marad a háztartásoknál és az embereknél, ezzel együtt nagyon nehéz volt azt az egyensúlyt megtalálni nyilvánvalóan, hogy közben az egyes ágazatok a többletigényeiket hogyan tudják érvényesíteni.

Nyilván érdemes fölvetnünk egy egyszerű matematika vagy egy otthoni kockás füzet elve alapján is, hogy ha a kiadási oldalunkat kurtítjuk, tehát ha kevesebb bevétele lesz a háztartásunknak, akkor nyilvánvalóan kevesebb lesz majd az a pénz, amit el tudunk költeni. Mégis, ezt a nagyon nehéz matematikai feladatot meg tudta oldani a Nemzetgazdasági Minisztérium, hiszen miközben kevesebb bevétel származik, mondjuk, egyes illetékekből, kevesebb bevétel származik a személyi jövedelemadóból ‑ legalábbis a 15 százalékra való visszalépéssel igen, de persze a kibővített felügyelettel többletbevételt tervez a költségvetés ‑, aközben lám, látható, hogy az egészségügyre többletforrásokat tudott mozgósítani a költségvetés. Szerintem ez egy nagyon jó egyensúly.

Ugyanakkor engedjék meg, hogy röviden azokra az apró megjegyzésekre is reagáljak, amelyek a kulturális ágazatot érintették, kifejezetten Teleki László képviselő úr volt, aki rákérdezett néhány pontra a roma kulturális csoportok támogatását illetően. A külön sor kérdése, tudom, hogy sok intézménynél és sok társadalmi szervezetnél is mindig egy cél, viszont szerintem azt kell néznünk, hogy hozzájutnak-e a működésükhöz, illetve a megvalósítandó projektjeikhez szükséges forrásokhoz az állami forrásokon keresztül. Igen, hozzájutnak, tehát azok a szervezetek, intézmények, amelyek a magyar kultúrát magas szinten képviselik, és amelyek a magyar kultúra… Én úgy vallom, képviselő úr, ön ezt a költői kérdést föltette, hogy vajon a magyar kultúrának része-e a cigány kultúra; szerintem, akik a teremben ülünk, úgy valljuk, hogy igen, az.

Engedje meg, hogy egy nagyon fontos élményemet, tegnap esti élményemet osszam meg önökkel, amelynek vonatkozásában Kijevben, az egyik legrangosabb ukrán kulturális intézményben, a Csajkovszkij Zeneakadémián vehettem részt tegnap este a Magyar Állami Népi Együttes csodálatos gálaműsorán. A gálaműsor címe: „Megidézett Kárpátalja ‑ Hágókon innen és túl”, és ezt vittük el 40 millió forintos kormányzati különtámogatással az ukrajnai városokba, nemcsak a kárpátaljai, hanem a közép-ukrajnai településekre is, kiemelten ezek közül egyébként a fővárosba. Nagy örömmel mondhatom önöknek, hogy az előadásban, a 80 perces gálaműsorban, amely a kárpátaljai népek együttéléséből származó nagyon gazdag kulturális kínálatot mutatta be, nemcsak magyar táncok és népzene, nemcsak ukrán és ruszin táncok és népzene mutatkozott be, nemcsak román dallamok csendültek fel, hanem bizony cigány táncok és cigány énekek, a roma kultúra legmagasabb rangú képviselete is megjelent ebben a 80 perces kompozícióban. Én azt gondolom, hogy ez is egy nagyon szép példa arra, hogy igenis, az egységesen gondolkodó, intézményi szinten gondolkodó, magas színvonalú, Közép-Európában a legmagasabb szintet képviselő magyar együttesek igenis integrálják a programjaikba a roma kulturális elemeket, és a tegnapi esti gálaműsoron azt vettük észre, hogy beletapsolt a közönség a folyamatosan zajló gálaprodukcióba, éppen a roma produkciónál egy külön tapsot kapott az a műsorelem. (Teleki László tapsol.) Úgyhogy azt gondolom, magas szinten vállaljuk a magyar-cigány kultúra képviseletét nemcsak határon belül, hanem azon kívül is, és ennek látszanak a gyümölcsei is. Örülnék annak, ha más közép-európai országok ilyen magas szinten mutatnák fel a roma kultúrát, a saját roma kultúrájukat a saját hazájukban és a világ előtt, mint ahogy ezt mi megtesszük. (Teleki László: Köszönjük.)

Azt mondhatom még, tisztelt képviselőtársaim, hogy egyébiránt a roma kultúra támogatása a szociális ügyekért felelős államtitkárságon belül egy külön támogatási keretben jelenik meg. Két-két számpárt egymás mellé állítok. Az idei év és a jövő év tekintetében a roma kultúra támogatása a szociális ügyekért felelős államtitkárságon keresztül stagnál, tehát 52-53 millió forint lesz ugyanúgy jövőre is, mint idén, tehát nem csökken. Azonban a roma ösztöndíjprogram tekintetében nagyon bízunk abban, hogy rengeteg kulturális lehetőség nyílik meg, és gazdagodik, gyarapodik majd. Itt nagyon hangsúlyosan felhívnám a figyelmet arra, hogy a kormányzat a nagyon kötött és szigorú költségvetési tervezés periódusában is vállalta azt, hogy az idei 659,5 millió forint helyén jövőre már 1 milliárd 48,9 millió forint áll rendelkezésre. Tehát azt mondhatjuk, hogy majdnem megkétszerezzük ezt az ösztöndíjprogramot, és ebben kulturális lehetőségek is gyarapodnak.

Még azt is kiemelem, hogy a Multifunkcionális Nemzetiségi ‑ Roma Oktatási és Kulturális Központ az idei költségvetésben még nem jelent meg, mert ilyen funkció még nem működött, de a jövő évi költségvetésben ezt is befogadta az NGM, és 80 millió forinttal mint új elem meg fog jelenni. A kulturális államtitkárság részéről magam is azt vállalom, hogy ha projektfinanszírozásra a Nemzeti Kulturális Alaphoz vagy annak miniszteri keretéhez fordulnak magas színvonalú művészeti együttesek, amelyek adott esetben a roma kultúrát népszerűsítik határon belül vagy azon túl, akkor, ahogy eddig, ezentúl is számíthatnak a kormány támogatására. Köszönöm szépen megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  138  Következő    Ülésnap adatai