Készült: 2024.04.29.01:49:27 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

231. ülésnap (2001.10.16.), 215. felszólalás
Felszólaló Dr. Mikola István
Beosztás egészségügyi miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:08


Felszólalások:  Előző  215  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. MIKOLA ISTVÁN egészségügyi miniszter: Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Képviselő Asszony! Tisztelt Ház! Azzal szeretném kezdeni, hogy nincs drámai helyzet, de már nem tudom, hogy mit mondjak, mert az utóbbi napokban a sajtóból és az ellenzéki sorokból valami olyan elemi erejű, katasztrófát sugárzó, drámai helyzetet ecsetelő hangok jönnek, ami ellen már szinte nincs mondanivalóm.

Nincs drámai helyzet, szeretném jelezni, az Országos Baleseti és Sürgősségi Intézetben, mert új intézet van a helyén: Országos Baleseti és Sürgősségi Intézet, már nem Országos Traumatológiai Intézet. A képviselő asszony utalt is arra, hogy nagyon jelentős szerkezetátalakítás történt az egészségügyben, amire hosszú idő óta vártunk. A belügyi kórházban sincsen katasztrófa, és egyetlen magyarországi kórházban sincsen drámai helyet és katasztrófa. Szeretném ezzel kezdeni - de hát úgy tűnik, ezt most már hiába mondjuk, mert az egészségügy kezd olyan lenni, mint a foci: bárki katasztrófát kiálthat, vészhelyzetet teremthet, riogathatja a lakosságot. Működik az egészségügyi ellátórendszer, és ma lényegesen jobb forráskörülmények között működik, mint 1994-98 között tehette, amikor a forráskivonások majdnem dekompenzációt idéztek elő a kórházi rendszerben.

A képviselő asszony kérdése konkrétan az Országos Baleseti és Sürgősségi Intézetre vonatkozott, mely létrehozása óta igenis magas színvonalon látja el a betegeit. Ez év augusztus 1-jétől a mentőszolgálat dolgozóinak segítségével két további ügyeleti napon áll a lakosság rendelkezésére. Az összeköltözés alatt és azóta is folyamatos a betegellátás. Bár az intézetnek a korábbi rossz gazdálkodás következtében voltak és vannak is anyagi nehézségei, lényeges megszorító intézkedéseket nem kellett tenni, és szó sincs arról, hogy a betegellátás színvonala csökkent volna.

Az intézet vezetése az ÁNTSZ szakembereivel közösen vizsgálatot kezdett, tehát odafigyelünk az intézetre, hogy a panaszok valóságtartalma egyértelműen tisztázható legyen. Már az eddigi eredmények alapján megállapítható, hogy gyógyszerhiány az intézetben nincs, sürgős műtét vagy sérültellátás vér hiányában soha nem maradt el. Az intenzív osztály és a műtőkapacitás felülvizsgálata során megállapítható, hogy a sérültellátás biztosításához az intézet elegendő kapacitással rendelkezik. A fővárosi aneszteziológiai és intenzív terápiás felügyelő szakfőorvos kijelentette, hogy a betegellátást veszélyeztető gyógyszer-, illetve műszerhiány nincs. Az intenzív anesztézia feladatait ellátó személyzet mind mennyiségi, mind szakmai szempontból országosan kiemelkedő, és a jogszabályokban foglalt feltételeknek maradéktalanul megfelel. Nehézséget okoz az intézmény vezetőinek éppen napjainkban, hogy a 16 aneszteziológus és intenzív orvosból három most tartósan beteg, ezért intézkedés történt a létszám legalább három fővel való bővítésére.

 

 

(16.10)

 

 

Az intézmény egészére nézve elmondható, hogy a betegápoláshoz szükséges tárgyi és személyi feltételek biztosítottak. A működő 360 ágyon több mint 170 nővéri státus betöltött, és a 318 traumatológiai, illetve sebészeti ágyon közel 70 traumatológus szakorvos gyógyítja a betegeket. A műtőkben 2-2 műtősnő, 18 műtőssegéd és 18 fős műtői kisegítő személyzet áll készen a gyógyításra.

Gondot okozott az intézmény vezetése számára a korábbi időszakban megfogyatkozott műtéti eszközök, implantátumok forrása, ezt is megoldottuk: kéthetes készlet feltöltéséről gondoskodtunk. A biztonságos sérültellátást tehát semmiféle veszély nem fenyegeti.

Mindehhez szeretném hozzáfűzni, hogy az egészségügyi tárca nagyon jól ismeri a fentiekben részletezett problémákat is - például az aneszteziológus szakorvosok túlterheltségét -, ezért a tárca előterjesztése alapján döntött úgy a kormány, hogy az orvosok pótlékát az intenzív anesztézia területén 120-ról 150 százalékra, az ágy mellett dolgozók pótlékát pedig 60-ról 120 százalékra megemeli.

Kérem a válaszom szíves elfogadását. (Taps a Fidesz soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  215  Következő    Ülésnap adatai