Készült: 2024.04.28.23:37:11 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

231. ülésnap (2001.10.16.), 165. felszólalás
Felszólaló Kékkői Zoltán József (FKGP)
Beosztás földművelésügyi és vidékfejlesztési minisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:05


Felszólalások:  Előző  165  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KÉKKŐI ZOLTÁN földművelésügyi és vidékfejlesztési minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Az előző kormányzat idején nem kezdődött el igazából az európai uniós modellt leginkább képviselő, termékpályás marketingszövetkezetek országos hálózatának a kialakítása. A magyar gazdaság fejlődésében a szövetkezés jelentős és a gazdaság egyes ágazataiban meghatározó szerepet játszott és játszik ma is.

A magántulajdonon alapuló szövetkezetek a szövetkezeti önkormányzati demokrácia alapján jól képviselik az egyéni jövedelemgyarapodás lehetőségeit. Működésük során kifejezik az önsegítés, az egyenlőség, a méltányosság, a szolidaritás, az őszinteség, a másokkal való törődés etikai elveit. A szövetkezeten túl ezen elvek alkalmazását, érvényesülését a minisztériumnak is támogatni, segíteni kell. Fontos, hogy a szövetkezetek önkéntes alapon, nyílt tagsággal, a tagok demokratikus irányítása mellett jönnek létre. A tagok gazdasági részvétele pedig ki kell hogy fejezze az önrendelkezés és a függetlenség elveit.

A magyar mezőgazdaság igényli a szövetkezetek és az új szövetkezeti kezdeményezések támogatását. Nemzetgazdasági érdekünk, hogy a jelen tendenciák feltárásával, az EU-tapasztalatok felhasználásával hosszú távra szóló agrár- és vidékfejlesztési politikához illeszkedő szövetkezetpolitikát valósítsunk meg.

Az ismertetett elveknek és koncepciónak megfelelő beszerző-értékesítő szövetkezetek megalakulásának és működésének támogatása és az új szövetkezetek megalakulása döntően az elmúlt három év időszakára esik. Az 1999. és 2000. évi támogatási rendszer keretében az új típusú szövetkezetek megalakulásának segítése során 267 szövetkezetnek 3 milliárd 162 millió forint támogatás került odaítélésre. A 2000-ben indult gazdahitelprogramban a szövetkezetek is pályázhattak. A beérkezett 130 pályázat elbírálása 3 milliárd forint keretösszegű támogatott hitel felvételét tette lehetővé. A 2001. évi támogatási jogszabályban foglalt előírásoknak megfelelően a megyei FM-hivatalokhoz 444 szervezet adott be kérelmet 4 milliárd 630 millió forint értékben. A beadott igények forráslehetőségeinek vizsgálata során a rendelkezésre álló 800 millió forinton túl további 400 millió forint többletforrás került megítélésre az előirányzott keret bővítésére. A forráskiegészítés után is megállapítható azonban, hogy a beérkezett támogatási kérelmek csak részben kerülhetnek kielégítésre.

 

 

(15.00)

 

A következő évi támogatási keretből kell az ez évben nem teljesíthető jogos kérelmeket kielégíteni. A többféle támogatás eredményeként közel hétszáz új, az európai szövetkezeti elveknek megfelelő szervezet alakult meg, amelyektől azt várjuk, hogy fokozatosan átvegyék a termelő típusú szövetkezetek által betöltött gazdasági szerepet az agráriumon belül. Az agrárstratégiának megfelelően a jövőben is fontos feladat a családi gazdaságokat kiszolgáló termékpályás szövetkezetek megalakulásának ösztönzése, melynek keretében különösen fontos a szövetkezeti feldolgozó, tároló, szolgáltató kapacitások növelésének elősegítése és e szövetkezetek másodlagos szövetkezeti rendszerének létrehozása.

Köszönöm a figyelmet. Képviselő úr, kérem, fogadja el a válaszomat. (Taps az FKGP soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  165  Következő    Ülésnap adatai