Készült: 2024.05.26.18:04:58 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

217. ülésnap (2012.09.11.), 308. felszólalás
Felszólaló Dr. Puskás Imre (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:16


Felszólalások:  Előző  308  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. PUSKÁS IMRE (Fidesz): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! A kapcsolódó módosító indítványokról, valamint az ajánlásban szereplő módosító indítványokról szeretnék szólni, ezekhez szeretnék véleményt fűzni, elsősorban a kormánypárti képviselők módosító indítványaival kapcsolatban, és ezek közül is különösen az önkormányzatot, az önkormányzati szférát érintő módosító indítványokról.

Tisztelt Képviselőtársaim! Tudjuk, hogy 2013-ban igen jelentős átalakuláson megy keresztül az önkormányzati rendszer, amely 1990 óta működik, és ez az átalakulás sok tekintetben a hatásköreit, a költségvetési helyzetét és a költségvetési lehetőségeit is érinteni fogja.

Ennek megfelelően, miután ez az átalakulás jelenti egyrészt azt, hogy már megtörtént a megyei önkormányzatok feladatkörének az állam által történő ellátása nagyobb részben, tehát annak az intézményrendszernek, amelyet korábban a megyei önkormányzatok láttak el és feladatot láttak el, ezt már az állam végzi.

A következő évben érinteni fogja a települési önkormányzatokat is ez a folyamat, hiszen egyrészt az igazgatási feladatok közül számos a járásokhoz fog kerülni. Ez a meggondolás természetesen más napirendi pont tárgyához kapcsolódik, de egyértelműen az államigazgatás hatékonyságának a növelését szolgálja.

Az intézményrendszer is bizonyos értelemben változni fog, nem is jelentéktelen mértékben, hiszen a közoktatás átalakítása, a közoktatás fenntartásának, működtetésének, irányításának az átalakítása is megtörténik, ami azt jelenti, hogy lesznek települések, amelyek egyáltalán nem lesznek semmilyen értelemben sem fenntartói, sem működtetői oktatási intézménynek, más települések pedig részben vállalnak szerepet az intézmények működtetésében, elsősorban az ingatlanok fenntartása vonatkozásában.

Ez érthető ezek után, hogy egy drámai változás van a 2013-as költségvetési törvényjavaslatban, ahhoz képest, mint ami akár a 2012-es költségvetésben vagy a korábbi évek költségvetésében az önkormányzati finanszírozás fejezetben megtalálható. Mondhatnánk azt, ha csak első ránézésre a két számot nézzük, az egyik egy 1000 milliárd fölötti szám, a másik pedig egy 600 milliárd fölötti szám, akkor rögtön rémületbe eshetünk és a rémület lesz rajtunk úrrá, hiszen azt láthatjuk, hogy itt valamiféle galádság történt az önkormányzatokkal. Nyilvánvalóan mindannyian tudjuk, hogy itt arról van szó, hogy jelentős feladat- és hatáskörváltozások vannak, és ezek a feladatok és ennek a finanszírozása is megjelenik természeten az államigazgatás különböző fejezeteiben.

Nos, ennek ellenére az volt az első mondatom, hogy azokat a módosító indítványokat támogatnám, és ezeknek a támogatására hívom fel képviselőtársaimat is, amelyek mégiscsak olyan pluszlehetőségeket kívánnak biztosítani önkormányzatok számára, akár fejlesztési források, akár konkrét fejlesztések vonatkozásában, vagy egy átfogóbb módosítás konkrétan az önkormányzatok működésével kapcsolatban egy plusz 25 milliárdos lehetőséget nyitna meg. Én azt gondolom, tekintettel arra, hogy nem tudjuk pontosan azért meghatározni, hogy ez a feladatmegosztás milyen arányban történik majd 2013-ban az önkormányzatok és az állam között, illetve esetleg más fenntartói szerepben lévők között, ezért ez a fajta pluszfinanszírozási lehetőség vélhetően az önkormányzatok működőképességét segítené. Úgyhogy mindenképpen támogatásra javaslom képviselőtársaim és a tisztelt Ház számára.

Egy további kiemelendő fejezet, amelyet szeretnék a képviselőtársaim figyelmébe ajánlani, ez pedig az ingyenesen állami tulajdonba, önkormányzati tulajdonba kerülő vagyonra vonatkozó rendelkezés, amely a törvényjavaslatban 10 milliárdos felső határként szerepel, és ennek a módosítás szerint egy 20 milliárdos felső határra történő módosítása történne.

Nem sok ilyen ingatlan lehet vélhetően az országban, amely szóba kerülhet. Mégis, tekintettel arra, hogy akár a MÁV átalakítása, vagy éppenséggel pont a megyei önkormányzatok vagyonának állami tulajdonba kerülése okán érdemes annak a lehetőségnek a végiggondolása, vagy akár annak a korábbi megyei önkormányzati tulajdonban lévő ingatlanállomány esetleges hasznosítása jobban tudna történni, hatékonyabban történhetne, hogyha az adott városban vagy adott településen, amelyen található ez az ingatlan, átkerülne a település tulajdonába. Szerencsés volna, hogyha egy jogszabályi felhatalmazás hiánya vagy éppenséggel ennek egy felső határa ebben valamiféle gátat vagy korlátot jelentene.

Még egy, ez már nem az önkormányzati szféra, hanem egy másik nagy terület, ez a civil szféra, amire szeretném felhívni a képviselőtársaim figyelmét. Szerepel Kővári Jánosnak egy módosítása, amely a Nemzeti Együttműködési Alap lehetőségeinek bővítését jelentené egy 328 milliós forrással.

Meggyőződésem szerint azzal, hogy a civil szférát is bizonyos értelemben átalakítottuk, egyrészt annak a jogszabályi hátterét egy új civiltörvénnyel, másrészt pedig annak a pályázati finanszírozási lehetőségei is megváltoztak, azt gondolom, hogy ennek a szférának a szerepe valóban fontos. Nagyon sok területen, akár csak egyszerűen a közösségszervezéstől, akár nagyon fontos karitatív intézmények vagy éppen oktatási intézmények fenntartásáig komoly szerepet tudnak vállalni. Számos területen érvényesül az a fajta sztereotípia, ami úgy fogalmazható meg, hogy a civilek általában egy központi költségvetési forráshoz hozzáteszik a saját forrásaikat, vagy ahhoz találnak még további forrást, tehát hogy számos területen ez valóban így működik. Viszont hogy ez így működhessen, hogy mondjuk, hozzá lehessen tenni az 1 forinthoz a másik civil 1 forintot, ehhez szükség van arra, hogy ők hozzájussanak ahhoz a bizonyos 1 forinthoz, ezért is támogatnám, hogy az alap bővüljön egy ilyen forráslehetőséggel.

Tisztelt Képviselőtársaim! Ezekhez a módosításokhoz szerettem volna hozzászólni, szeretném a figyelmükbe ajánlani, és majd a támogatásukat kérni.

Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Szórványos taps a kormánypárti sorokból.)




Felszólalások:  Előző  308  Következő    Ülésnap adatai