Készült: 2024.05.26.14:52:44 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

217. ülésnap (2012.09.11.), 196. felszólalás
Felszólaló Farkas Flórián (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:26


Felszólalások:  Előző  196  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

FARKAS FLÓRIÁN (Fidesz): Nem leszek annyi. Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A munkahelyvédelmi akciótervben foglaltak megvalósítása érdekében szükséges egyes törvények módosításáról szóló törvényjavaslat kapcsán fontosnak tartom, hogy itt, az Országház falai között is szóljak. Kormánypárti országgyűlési képviselőként el kell mondjam, a munkahelyvédelmi akcióterv sikeres végrehajtása a magyar gazdaság sikerének kulcskérdése. Így minden magyar állampolgár elemi érdeke annak megvalósulása.

Az Országos Roma Önkormányzat elnökeként, azaz mintegy 5 ezer megválasztott roma képviselő vezetőjeként pedig fel kívánom hívni a figyelmet arra, hogy a törvényjavaslatban foglaltak olyan társadalmi csoportok foglalkoztatottságának növelését tűzik ki célul, akik közül sokan a cigányság, illetve a mélyszegénységben élők köréből kerülnek ki. Mielőtt az előttünk fekvő törvényjavaslat és a munkahelyvédelmi akciótervben foglaltak tárgyalására térnék, kérem, engedjék meg, tisztelt képviselőtársaim, hogy a magyar kormány és az Országos Roma Önkormányzat között 2011 májusában létrejött keretmegállapodásra utaljak.

(16.00)

A felek - akkor egyedülálló módon - felismerték, hogy a romák és a többségi társadalom együttélésének megerősítése érdekében közös elhatározásra van szükség.

A cigányság életkörülményeinek javítása és a társadalmi beilleszkedés elősegítésének szempontjából különös jelentőséggel bír a munkahelyteremtés, a foglalkoztatás. A keretmegállapodásban közös célként rögzítettük, hogy 2015-ig 100 ezer, azaz százezer roma munkanélkülit vonunk be a foglalkoztatásba. Továbbá olyan átfogó oktatási programot valósítunk meg, amelynek révén szak- és felnőttképzés területén mintegy 50 ezer, legfeljebb szakiskolai végzettségű roma felnőtt piacképes szakképzése és további 80 ezer roma alapfokú készségfejlesztési programokban való részvétele valósul meg.

A Széll Kálmán-tervhez igazodva a kormány és az Országos Roma Önkormányzat olyan együttműködési rendszert épített ki, amely elsődlegesen a foglalkoztathatóság fejlesztése, a munkaerő-piaci, a hátrányos helyzetűek foglalkoztatását elősegítő programok tekintetében tervezési, programindítási és monitorozási rendszer formájában működik.

A keretmegállapodásban rögzített százezer munkahely biztosításában döntő szerepe van a foglalkoztatási szövetkezetnek, a Start-munkaprogramnak és az országos közfoglalkoztatási programnak is. A munkahelyvédelmi akciótervről pedig kijelenthetjük, hogy fontos mérföldkő a keretmegállapodás céljainak elérésében.

A munkahelyvédelmi akcióterv keretében munkahelyek megőrzése és új munkahelyek teremtése céljából adó- és járulékrendszer átalakítására kerül sor. Ennek elemei közé tartozik az élőmunkára rakódó terhek csökkentése annak érdekében, hogy a foglalkoztatás kedvező irányba haladjon és ezáltal munkahelymegőrzés és munkahelyteremtés valósuljon meg.

A meghatározott célcsoportok foglalkoztatása esetén csökken a szociális hozzájárulási adó mértéke. Ezen szociális hozzájárulási adókedvezmények munkaerő-piaci szempontból pontosan a hátrányos helyzetben levő csoportokat célozzák meg, úgymint a 25 év alattiak, 55 év felettiek, gyedről, gyesről, gyetről visszatérők, valamint - és ezt külön kiemelném - a képzettséget nem igénylő munkakörben foglalkoztatottak és a tartósan munkanélküliek tábora. Gondolom, különösebb magyarázatra nem szorul, hogy ez minket, cigányokat érint leginkább.

A törvényjavaslat célkitűzései között említhetjük, hogy rendkívül erőteljes, célzott kedvezményekkel csökkenti a munkáltatók terheit szociális hozzájárulási adóban és szakképzési hozzájárulásban annak érdekében, hogy bővüljön a foglalkoztatás. Ilyen átfogó segítségnyújtásra eddig még soha, egyetlen kormány részéről sem volt példa a cigányság és a hátrányos helyzetűek munkavállalására vonatkozóan.

Munkahelyvédelem és munkahelyteremtés: ezek a kulcsszavak, melyek 2013-ban kiindulópontok kell legyenek. Ki kell hogy jelentsem, tisztelt képviselőtársaim, hogy a Magyarországon élő emberek, így a roma nemzetiségűek is biztonságra, nyugodt környezetre vágynak, aminek kialakításában a munkahely léte alapvető jelentőségű. Ahogyan a nem cigányok, úgy a cigányok is szeretnék megtartani munkájukat, munkahelyüket, fizetésüket, hogy tisztességgel felnevelhessék gyermekeiket, hogy legyen ennivaló az asztalon, és hogy mintát mutassanak a felnövekvő nemzedékeknek.

Akik pedig még nem találták meg a helyüket a munka világában, higgyék el, azokról én tudom, hogy szeretnék megtalálni, szeretnének elhelyezkedni, hiszen a leszakadás és a reménytelenség, a mélyszegénységben élés senkinek sem lehet alternatíva, sem cigánynak, sem nem cigánynak. Ezért is mondjuk mi, hogy a munkahelyvédelmi akcióterv számunkra nem választás, hanem kötelesség.

A hátrányos helyzetben levők sorsát hosszasan lehetne elemezni, és az elszegényedés okaira is rá lehetne világítani. De most szándékosan nem mutatnék visszafelé, hiszen 2010 óta a cselekvés ideje jött el. Ha az ellenzéki képviselőtársainkban van annyi akarás, tenni akarás, akaraterő, mint a társadalom többségében, akkor az előttünk levő törvényjavaslatot támogatni fogják, tovább erősítve a pártpolitikai érdekeken is túlmutató nemzeti egységet.

Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  196  Következő    Ülésnap adatai