Készült: 2024.09.22.07:28:27 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

227. ülésnap (2012.10.09.),  17-20. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:42


Felszólalások:   13-16   17-20   21-22      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, államtitkár úr.

Szintén napirend előtti felszólalásra jelentkezett Selmeczi Gabriella képviselő asszony, a Fidesz képviselője: "Józsa István és a családon kívüli erőszak" címmel. Öné a szó, képviselő asszony.

DR. SELMECZI GABRIELLA (Fidesz): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Olyan megdöbbentő esemény történt a Magyar Országgyűlésben pár hónappal ezelőtt, amire még nem volt példa. Egy szép májusi napon rendben zajlik a parlament egyik bizottságában a munka, amikor félórás késéssel, nagy hangon megérkezik az egyik képviselő, szót nem kérve hangoskodik, megzavarja az ülés menetét. Engedjék meg, hogy a jegyzőkönyv alapján felidézzem az akkori eseményeket.

"Dr. Józsa István belép az ülésterembe. Hangosan: Mi van, már megy a meghallgatás? Hogyhogy? A megzavart hozzászóló egy pillanatra abbahagyja. Dr. Józsa István odamegy az elnökhöz, és hangosan vitatkozik vele. Dr. Józsa István az elnökhöz: Ez felháborító! Ez nem zárt ülés? Nem? Dr. Józsa István hosszasan vitatkozik az elnökkel. Elnök: István, ülj vissza a helyedre! Szerintem házszabályszerűen jártunk el. Dr. Józsa István a helyére menet megrántja az elnök mellett ülő bizottsági főtanácsadó, Kubovicsné dr. Borbély Anett haját, aki feljajdul."

Tisztelt képviselőtársaim, ezt a képviselőt Józsa Istvánnak hívják, és az MSZP tagjaként ül a Magyar Országgyűlésben. Az előbb idézett jelenség egyáltalán nem ismeretlen a világban. Létezik olyan embertípus, aki agresszív és gyáva. Ez a fajta ember képtelen az indulatait kordában tartani, viszont arra azért képes, hogy durva és támadó viselkedését védekezésre képtelen, nálánál gyengébb embereken töltse ki: hazamegy, és ha nincs jó passzban, belerúg a háziállatba, kutyába, macskába, lekever egyet az asszonynak, a gyermeknek. (Dr. Ipkovich György: Ez szánalmas!)

Tisztelt Képviselőtársaim! Amikor néhány hete a családon belüli erőszakról beszéltünk itt a parlamentben, pontosan az ilyen emberekről beszéltünk. Józsa István gyávasága nemcsak abban ölt testet, hogy a gyengébbeken tölti ki az indulatát, hanem abban is, hogy megpróbál kibújni a felelőssége alól. Azzal kezdte a félrebeszélést, hogy a bizottság szakértőnője nem miatta, hanem a Házszabály be nem tartása miatt jajdult fel. Micsoda abszurdum! Majd amikor ez a hazugsága tarthatatlannak bizonyult - mert közben kiderült, hogy a sértett az eset miatt panaszt tett az Országgyűlés főtitkáránál -, akkor megpróbálta puszipajtásaként beállítani a hölgyet. "Nagy kezit csókolommal szoktam köszönni neki" - mondta az egyik újságíró megkeresésére.

Tisztelt Képviselőtársaim! Ha valaki számára ismerősnek tűnik ez a magatartás, az nem véletlen, hiszen pontosan így szoktak viselkedni a családon belüli erőszakot elkövetők is: igyekeznek bagatellizálni a tettüket, a sértetthez való jó viszonyukat próbálják hangoztatni, nagy kezit csókolomozni, ugyebár. Józsa István tette egyértelműen munkahelyi zaklatás: képviselői státusával visszaélve, durván bántalmazott egy köztisztviselőt, az Országgyűlés bizottságának egyik munkatársát, az Országgyűlés egyik női alkalmazottját. (Derültség az MSZP padsoraiban.) A munkahelyi zaklatás hasonlóan súlyos bűn, mint a családon belüli erőszak. A beosztott nem mer beszélni főnöke brutalitásáról, úgy, mint a bántalmazott feleség vagy nő a férjéről, az élettársáról. Józsa István visszaélt helyzetével, és bántalmazott egy neki kiszolgáltatott, tehetetlen nőt. Vajon mire számíthatunk még, tisztelt Józsa István - ha most itt lenne -, mire készüljünk fel? Mit tesz majd, ha nem tetszik legközelebb neki valaki, vagy ha legközelebb bejön, és nincs jó kedve, dühös valamire? Kitekeri a karunkat, kitöri az ujjunkat, vagy belénk rúg? Hogyan védekezzenek Józsa Istvánnal szemben a gyengék és a kiszolgáltatottak?

Tisztelt Képviselőtársaim! Ha Józsa István tette itt, a parlamentben következmények nélkül marad, akkor miben reménykedjenek a bántalmazottak a családban, a munkahelyeken elkövetett erőszak áldozatai? Nagyon nehéz hitelesen fellépnünk nekünk, parlamenti képviselőknek akkor, amikor saját magunk nézzük el ezt a példátlan cselekedetet. Itt szeretném bejelenteni azt is, hogy a Fidesz frakciója rendkívüli házbizottsági ülés összehívását fogja kezdeményezni.

Tisztelt Képviselőtársaim! Az ilyen embereknek nemcsak közöttünk nincs helyük, de a közéletben sem. Józsa István a Szocialista Párt tagja, így a szocialisták elsődleges felelőssége, hogy távozzon a közéletből.

(9.50)

Egy ilyen megvalósult bántalmazás után már nem elég csupán általánosságban beszélni az erőszak elítéléséről. Egy egészséges közösség kiveti magából az ilyen embereket. Józsa István előtt egyetlen elfogadható út áll nyitva: le kell mondania képviselői mandátumáról.

Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. Az elhangzottakra a kormány nevében Soltész Miklós államtitkár úr kíván válaszolni.

SOLTÉSZ MIKLÓS, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Kedves Képviselő Asszony! Tisztelt Képviselő Asszony! Amit ön elmondott, arra egyrészt mondhatjuk azt is, hogy ez egy szokványos dolog a baloldal részéről vagy a szocialisták részéről, ami persze nem jó, és mondhatjuk azt is, hogy felháborító dolog. Hiszen sorra tapasztaljuk akár az elmúlt húsz évben itt, a parlament keretei között azt a kettős mércét, amikor bizonyos szerencsétlen - hozzáteszem, nemcsak szerencsétlen, hanem sokszor elfogadhatatlan - bekiabálások, amelyek mondjuk, a jobboldal, a Fidesz-KDNP képviselői, de még hozzáteszem: a Jobbik képviselői részéről is elhangzanak, azonnal lemondásra kényszerítik, vagy kiabálnak, hogy mondjanak le azok a képviselők. A kettős mérce persze eddig is megvolt a múltban, csak nézzük meg a plagizálás esetét vagy bármi területet, mindent agyonhallgatnak, amit ők csinálnak, azt lehet, mást, aki meg bármi mást tesz, azt azonnal fölszólítják lemondásra, nekimennek. Itt is ez történt.

Az a megdöbbentő ebben az esetben - tisztelettel köszöntöm a képviselő urat, aki most bejött a terembe, és remélem, engem nem fog megrángatni (Dr. Józsa István közbeszól.) -, de azért az a megdöbbentő ebben az esetben, hogy a Szocialista Párt, aki látszólag mindenben az emberek mellé akar állni, emellett tettekben mind a múltban, mind a közelmúltban - és ezek szerint a jelenben is - például az erőszakból nem enged. Történelmi tanulmányainkból, azt hiszem, tudjuk, hogy a szocializmus mit okozott akár 1919-ben (Kovács Tibor közbeszól.), akár 1946-tól kezdve ebben az országban közel negyven éven keresztül. (Kovács Tibor: Te is járhattál egyetemre például.) Jól tudjuk, hogy 2006-ban... (Közbeszólások.) Józsa István kiabál, nem bírja - úgy látszik - most elviselni a dolgokat. (Dr. Józsa István: Nem én kiabálok, bocsánat. Az államtitkár.) - 2006-ban mit műveltek az utcán.

És sajnos valaki elkésik egy bizottsági ülésről, nem tetszik a téma, ami, nem csodálom, hogy nem tetszik, hiszen egy olyan vizsgálóbizottsági ülés volt tudomásom szerint, ami pontosan azt vizsgálta, hogy miért került egy nemzeti vállalat olyan kézbe, amibe került (Dr. Józsa István: Csődbe.), miért kellett olyan mértékben lerontani a teljesítményét, vagy hogyan rontották le a teljesítményét, ahogy lerontották, persze, hogy idegesek erre azok az emberek, akik mindezt elvégezték vagy akik miatt volt ez.

Amire, képviselő asszony, szeretném kérni, és az egész Országgyűlést szeretném kérni, hogy ha már összehasonlítjuk az esetet - ami egyébként jogos -, ne családon belüli erőszakról beszéljünk, hanem kapcsolaton belüli vagy háztartáson belüli erőszakról. Ha már megtiszteljük az édesanyákat, ami egyébként a baloldalra megint csak szavakban fantasztikusan jellemző, hiszen március 8-án mindig hozzák a szegfűket meg sok mindent hoznak, miközben, mondjuk, Gyurcsány Ferenc annak idején az öregecskedő feleségek lecseréléséről beszélt. (Dr. Józsa István: Amit szintén kiforgattatok. Kiforgattátok azt is.) Akkor nem kiabált így a szocialista frakció, nem tapsoltak, nem fütyülték ki, semmit nem szóltak.

Vagy amikor a legutóbbi európai uniós választásokra készültek a szocialisták, akkor talán sokak előtt ismert volt az a mondata megint csak Gyurcsány Ferencnek - az önök volt párttársának, miniszterelnökének, barátjuknak, mostani és jövőbeni koalíciós partnereiknek itt a háttérben -, amikor arról volt szó, hogy kiket jelölt a Szocialista Párt az európai listára, Gurmai Zitáról beszélünk, Herczog Edit képviselő asszonyokról és Göncz Kingáról, akkor azt mondta, hogy nem Miss Hungary versenyen akarjuk őket elindítani. Persze, mindezt mondta március 8-án, az úgynevezett nemzetközi nőnap alkalmával.

Tehát amit ön felvetett, kedves képviselő asszony, az egy hosszú, állandó folyamat, amiben a szocialisták a kettős mércét használják folyamatosan. Aki jobboldali, aki nemzeti érzelmű, attól mindent elvárnak - egyébként jogosan is -, hogy annak következménye legyen, de amit ők tesznek, bármit mondhatnak, bármit tehetnek, tettlegességig is fajulhat valami, hajrángatásig is fajulhat valami, amire persze utána azt mondják, hogy simogatás volt meg kedveskedés volt (Dr. Józsa István: Ha az volt.), őnáluk nincs következménye. Teljesen egyetértek az ön felvetésével, miszerint ilyen képviselőnek itt a Magyar Országgyűlésben nincs helye.

Köszönöm szépen a kérdést vagy a felvetést. (Taps a kormánypárti padsorokban. - Dr. Józsa István közbeszól.)




Felszólalások:   13-16   17-20   21-22      Ülésnap adatai