Készült: 2024.09.22.09:17:08 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

201. ülésnap (2012.06.12.),  7-10. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 9:51


Felszólalások:   3-6   7-10   11-12      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Szintén napirend előtti felszólalásra jelentkezett Mihalovics Péter, a Fidesz képviselője: "A fiatalok pénzének elzuschlagolása helyett tudatos ifjúságpolitika" címmel. Öné a szó, képviselő úr.

DR. MIHALOVICS PÉTER (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! A szocialisták elnöke új magyar exodustól tart, mert egy közelmúltbeli közvélemény-kutatás adatai szerint a 30 év alatti fiatalok közel fele el akar menni az országból. Azzal már nem kívántak foglalkozni, hogy ez mit is jelent valójában. Ez a szám elképzelés arra vonatkozóan, hogy a következő hónapokban vagy években valaki külföldön tanuljon, szakmai tapasztalatot szerezzen, nyelvet tanuljon, szélesebb ismeretekre tegyen szert. Mindenesetre Mesterházy Attila nemcsak retteg, de gyorsan is felejt. A szocialisták 2002-2010 közötti gazdasági és ifjúságpolitikája - jobban mondva annak hiánya - döntő mértékben hozzájárult ahhoz, hogy a 25-29 évesek munkanélküliségi rátája 2010 elejére közel megduplázódott: 7-ről 12 százalékra nőtt.

(9.20)

Az egykori államtitkár a szakminisztériumban végzett munkájáról pedig a bíróságon, Zuschlag János és társai büntetőperében adott számot. 2007 októbere ugyanis a szocialista ifjúságpolitika mérföldköve volt, fény derült arra, mit is értenek valójában a baloldalon a szakterület fogalma alatt: a számviteli fegyelem megsértését, hamisítást, számlagyárat, átjátszott pályázati pénzeket, barátoknak juttatott állami milliókat. Ezzel összehasonlítva két év alatt - döntő többségében a Fidelitas korábbi kezdeményezéseiből kiindulva - a Fidesz-KDNP-kormány elindította a magyar közigazgatási ösztöndíjprogramot, a Nemzetgazdasági Minisztérium az Új Széchenyi-terv keretében 7 milliárd forintos pályázatot hirdetett, így segítve a 35 év alatti fiatalok vállalkozóvá válását, 1600 új vállalkozás beindítását.

A Nemzeti Együttműködési Alap több mint 3 milliárd forintot különített el ifjúsági szervezetek projektjeinek és programjainak finanszírozására, az "új nemzedék jövője" keretprogram a korosztály képviselőivel együtt pedig hosszú idő után először fogalmaz meg a fiatalok számára érdekes és értékelhető célokat. Ígéretünkhöz híven még ebben a hónapban megalakítjuk a nemzeti ifjúsági tanácsot, és több ezer kedvezménnyel bővítjük a diákigazolványhoz kapcsolódó szolgáltatásokat. Gondoskodunk a fiatalok kikapcsolódási lehetőségeiről: a jövőben biztosítjuk, hogy a Zánkai Gyermek- és Ifjúsági Centrum a XXI. századi elvárásoknak megfelelő programokat kínálva ismét központi szerepet töltsön be az új nemzedékek fejlődésében, illetve a június 23-án kezdődő új nemzedék nap rendezvénysorozatnak köszönhetően szabadidő-alternatívát kínálunk a plazákban töltött órákkal szemben.

Nem kizárólag ezen eredmények miatt érdekes a baloldali aggodalom: ne felejtsük el, arról a pártól beszélünk, amelynek politikusa 2004 és 2006 között a szaktárca államtitkáraként semmit sem tett az ifjúságügyért - bár idősügyben igen aktívnak bizonyult -, amelynek gyermek-, ifjúsági és sportminisztereként, később miniszterelnökként azt javasolta, hogy el lehet innen menni, kérem, az a párt, amelynek ifjúsági szervezete pedig egyetlen konstruktív kritikát tudott megfogalmazni a kormány keretprogramját megalapozó vitairatról: megpróbálta felgyújtani azt. Hozzáteszem, még ez sem sikerült, de hogy ne csüggedjenek, a keretprogramot már éghető papírra nyomtattuk, de ezzel kapcsolatban még ekkora együttműködésre sem voltak képesek.

Úgy tűnik, az MSZP nemcsak politikusai többségét, de gondolkodásmódját tekintve is 1989 előtt ragadt. A félelemtől remegve gondol arra az eshetőségre, ha valaki át szeretné lépni az ország határait. Hadd emlékeztessek mindenkit: a demokráciában szabadon élni és dönteni nemcsak azt jelenti, hogy több név is szerepel a szavazási papíron, azt is jelenti, hogy mindenki maga dönti el, hogy szeretne-e külföldön nyelvet tanulni, munkatapasztalatot szerezni, vagy tanulmányai mellett megismerni egy másik országot, kultúrát.

Nem félünk attól, ha a fiatalok szeretnének külföldre menni, mert az előző kurzustól eltérően vissza is várjuk őket. Tisztában vagyunk ugyanis azzal, hogy az Unió biztosította lehetőségekkel élni lehet és élni kell. Számunkra az ifjúságpolitika nem a fiatalok életének segítésére álló források elzuschlagolását jelenti, nem a korrupciót tanulni vágyó fiatalok bázisa és nem az elesettebbek külföldre zavarása. Mi valódi lépésekkel segítjük az új nemzedék minden tagját, hogy külföldi tapasztalatok megszerzése után Magyarországon éljenek - boldogan.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Válaszadásra megadom a szót Soltész Miklós államtitkár úrnak.

SOLTÉSZ MIKLÓS, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. (Dr. Józsa István: Várunk vissza!) Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! (Dr. Józsa István: Várunk vissza!) Látom, már a szocialista képviselők beindultak, hogy mi lesz a válasz. (Dr. Józsa István: Várunk vissza!) Való igaz - és akkor mondom is -, a szocialista szó egyébként az elmúlt időszakban és sajnos még most is egyenlő volt a Zuschlag névvel (Dr. Józsa István: Várunk vissza a tizenegybe!), vagyis azt is lehetett nyugodtan mondani, hogy az a politika, amit ők vittek, a szocialisták, Zuschlag, a korrupció, és folytatódott talán a börtönfrakció irányába, amivel azért bizonyították, hogy mi volt nemcsak az ifjúságpolitikájuk, hanem általában a gazdaságpolitikájuk, társadalompolitikájuk.

Debreczeni József írta Gyurcsány Ferencről írott könyvében (Nyakó István: Lesz ma minden!), hogy Gyurcsány Ferenc hamar szembesült a szocialisták ifjúságpolitikai világával, a pályázatok egyenlők voltak a mutyizással. Majd később egy másik oldalon ezt írja: hamar intézményesítette ugyanez a miniszterelnök ugyanazon az államtitkárságon, ugyanazon az ifjúságpolitikai szocialista körön belül az együttműködési viszonyt, amit saját politikai céljaira használt ki, intézményesítette a pályázatoknak a mutyizását, intézményesítette, ahogy ön is mondta, képviselő úr, a zuschlagosodását.

Itt az a meglepő, az az elképesztő egyébként most is, amikor most megszólal a szocialisták pártelnöke, Mesterházy Attila, a szocialisták frakcióvezetője meg egyáltalán, aki megszólal a szocialistáktól, hogy ők azok, akik egyébként egyik napról a másikra szétverték az otthonteremtési támogatást annak idején, egyik napról a másikra kényszerítettek bele sok-sok tízezer családot abba, hogy a hitelfelvételeknél az euróhoz forduljanak, svájci frank alapú hitelekhez forduljanak, és most látjuk azt a hatalmas nagy problémát, amit a fiatal családok is megszenvednek, és sok-sok családnak a tragédiáját jelenti az az otthonteremtési és lakáspolitika, amit egyébként a szocialisták műveltek az elmúlt időszakban, és ez mind a fiatalokkal szemben is történt.

De ugyanúgy nézhetjük azt is, hogy az oktatásban mit műveltek. Ugyan sokszor olyan diplomához juthattak a fiatalok, ami fontos, szép és adott esetben annak a fiatalnak a kedvéhez is kapcsolódott, csak az a másik kérdés, hogy ezt az úgymond piacon, kint azon a terepen, ahol meg is kell jelenni azzal a diplomával, föl is tudta-e használni - nem tudják nagyon sokan. A szakképzés a nullára degradálódott le, éppen ezért nincsenek olyan fiatalok, akik szakképesítéssel igazán olyan munkát tudnának elvégezni, amelynek eredményeképpen piacra kerülhetnének, munkahelyekre kerülhetnének, és nem az állástalanoknak a számát növelnék. Éppen ezért itt sincs túl sok eldicsekednivalójuk a szocialistáknak, és amikor azzal jönnek, hogy a fiatalok külföldre akarnak menni, akkor tulajdonképp a saját politikájuknak a kritikáját mondják el, azzal foglalkoznak - persze próbálnak egy másfél-kétéves kormányzásra mutogatni, ami véleményem szerint nem megy.

Ami megdöbbentő egyébként, a sporthoz való hozzáállásuk is, mert aki mondjuk, élt a Kádár-rendszerben, a Kádár-rendszerben legalább a sport fontos volt a szocialisták, a kommunisták számára. (Dr. Józsa István: Diktatúrában?) Az elmúlt nyolc évükben teljesen tönkretették a sportot, a támogatások a minimálisra csökkentek, a támogatásokkal igazából csak az olimpia időszakában tettek valamit, egyébként pedig a tömegsporttal, ifjúsági sporttal, majd pedig a versenysportnak az utánpótlásképzésével semmit nem tettek, és hozzá sem nyúltak. Ugyanígy sorolhatnám mindazokat a tevékenységeket, amiket ön is említett, főleg a pályázatok terén.

Éppen ezért volt mit rendbe tenni az elmúlt években, volt mit rendbe hozni az elmúlt időszakban, és teljesen igaza van önnek, hogy mindezek nem azt jelentik, hogy a fiatalokat két kézzel vagy bármilyen módon itthon lehet tartani. Nem is ez a fontos. A legfontosabb az, hogy visszajöjjenek egy olyan pluszgyakorlattal, egy olyan plusztudással, adott esetben még nagyobb tőkével is, amellyel itthon még inkább meg tudják teremteni a jövőt, és nemcsak a saját jövőjüket, hanem adott munkahelyeken is segíteni tudnak.

Éppen ezért mind az otthonteremtési támogatásnak a visszaállítása, éppen ezért a sport, akár tömegsport, ifjúsági sport vagy a társaságiadó-pénzeken keresztül a sport utánpótlásának a támogatása mind-mind az ifjúságpolitikának a része, és én ezt köszönöm mindazoknak a frakcióknak, amelyek ezt támogatták. A szocialisták meg magukra vessenek, hogyha most is csak kiabálni tudnak, most is csak ellene tudnak szólni az ifjúságpolitikának, és továbbra is csak a mutyiban érdekeltek.

Köszönöm szépen az észrevételeit. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)




Felszólalások:   3-6   7-10   11-12      Ülésnap adatai