Készült: 2024.09.22.19:41:22 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

192. ülésnap (2012.05.21.),  103-110. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:35


Felszólalások:   101-102   103-110   111-118      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen. Képviselő úr miniszter úrtól várja a választ. A miniszter úrnak a harmadik soron következő azonnali kérdések órájában kell a kérdésre válaszolnia.

Szabó Timea képviselő asszony, az LMP képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni az emberi erőforrások miniszterének: "Miért nem a valódi integrációt segíti a kormány?" címmel. A miniszter úr halaszthatatlan közfeladata ellátása miatt válaszadásra Soltész Miklós államtitkár urat jelölte ki. Tisztelettel kérdezem a képviselő asszonyt, hogy elfogadja-e a válaszadó személyét, vagy személyesen a miniszter úrtól várja a választ. (Szabó Timea: Elfogadom.)

Elfogadja, köszönöm szépen. Képviselő asszony, öné a szó.

SZABÓ TIMEA (LMP): Köszönöm a szót. Tisztelt Államtitkár Úr! Magyarországon ma körülbelül 1600 gettó van. Ezek a nyomortelepek a lakosság összetétele miatt teljesen homogének, nyugodtan nevezhetjük és nevezik is őket cigánytelepnek.

Ezek a szegregált települések nélkülöznek mindenfajta infrastruktúrát, nincsenek lebetonozott utak, nincsen csatornázás, nincs folyó víz, nincs villanyáram, és akkor még a házak állapotáról nem is beszéltem. Mindez azt jelenti, hogy emberhez méltatlan körülmények között él több százezer ember, főleg romák. Ennek a fajta mélyszegénységnek, a nyomornak a felszámolása prioritásként szerepel a kormány felzárkózási stratégiájában is. Hiába áll rendelkezésre komplex telepprogram címén közel 5 milliárd forint, amire az önkormányzatok pályázhatnak az EMMI-nél, a megvalósítandó program nem telepfelszámolás, nem az integrációt szolgálja, hanem a szegregációt mélyíti.

A pályázatban két dolog jelenik meg kötelező elemként: két szociális munkás alkalmazása, illetve egy közös fürdő kialakítása. Hiányoznak viszont azok a kötelező elemek, azok az alapvető feladatok, amelyek a valódi integrációt segítenék. Hiányzik például a lakóházak biztonságossá és lakhatóvá tétele, hiányzik az utak kiépítése, nem szerepel benne a szemétszállítás a telepről, illetve nincs biztosítva a közösségi közlekedés a telepről a városba. Marad tehát az elszigeteltség, a szegregáció, többek között a védőnők sem tudnak eljutni az ott élő gyerekekhez. Szintén aggasztó, hogy a legrosszabb helyzetben lévő kistelepülések nem vehetnek részt ebben a pályázatban, nem kapnak az állami támogatásból, mert nem tudják teljesíteni a feltételeket.

Tisztelt Államtitkár Úr! Kérdezem öntől, hogy mire fog elmenni a 45 és 150 millió forint közötti összeg önkormányzatonként, ha a legfontosabb elemek nem szerepelnek ebben a pályázatban kötelező elemként. Sajnos, hallottunk már olyan híreket, hogy az önkormányzatok a saját céljaikra kívánják felhasználni ezeket az összegeket. Miért maradnak ki a leginkább rászorulók ebből a programból, és hogyan fogja az ön által is (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) fontosnak tartott integrációt ez a program szolgálni?

Köszönöm. (Taps az LMP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. A válaszra megadom a szót Soltész Miklós államtitkár úrnak. Parancsoljon, államtitkár úr!

SOLTÉSZ MIKLÓS, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Először is köszönöm szépen, hogy engem már elfogadott válaszadó személynek, de azért szeretném jelezni, képviselő asszony, hogy ahogy ismerem miniszter urat, amilyen elkötelezetten dolgozott az elmúlt két évben általában a romaügy érdekében azért, hogy általában Magyarországon a többségi lakosság és a romák közötti integráció valós legyen, és ne csak látszólagos, mint az elmúlt időszakban történt az elmúlt évek során, biztos vagyok benne, hogy ez a támogatási összeget, amelyet a kormány biztosított, jó helyre fog menni. Már csak azért is, mert nem véletlenül biztosítjuk ezt az összeget, pontosan az ön által említett nyomorban élőknek - vagy mélyszegénységben, nem is jó ez a szó, nyomorban élőknek - a fölzárkóztatása érdekében. De azt is tudjuk, hogy ez nem elég. Nem elég csak a lakhatással foglalkozni, hanem legalább ilyen fontos az oktatás, a nevelés kérdése, és legalább ilyen fontos azoknak az embereknek a képzése, akik az ezeken a telepeken vagy pedig az ebben a környezetben élő fiataloknak, gyermekeknek vagy családoknak segítik az életét.

Azt kérem képviselő asszonytól, hogy konkrétan legyen szíves olyan programot hozni, ahol valóban esetleg az önkormányzat nem arra akarja költeni a pénzt, ami a feladata lenne. Bár legkevésbé hinném ezt, hiszen az önkormányzatoknak mindenképp szükséges, fontos, és az ő életüket is mindenképpen segíti az, ha ezt a pályázatot ott költik el. Egyébként a pályázati szabályzatok mást nem engednek más esetben sem, tehát kétségbe vonnám azt a lehetőséget, hogy bármelyik önkormányzat ezzel a pénzzel visszaélne, és nem arra fordítaná, amire szükséges.

Köszönöm szépen a felvetését. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Egy percre képviselő asszonyé a szó. Parancsoljon, képviselő asszony!

SZABÓ TIMEA (LMP): Köszönöm a szót. Államtitkár úr, én is úgy gondolom, hogy a miniszter úr elkötelezett a kérdés iránt, ezért is sajnálom különösen, hogy nincs itt, és nem ő ad választ ezekre a kérdésekre.

Ön viszont sajnos egyáltalán nem válaszolt az általam feltett konkrét kérdésekre. Ugye, azt kéri, hogy soroljak fel konkrét programokat. Felsoroltam, ez a komplex telepprogram, amit a minisztérium meghirdetett, ez egy TÁMOP-pályázat, és konkrétan az szerepel benne, hogy 145 millió forintért annyit kell kötelezően teljesíteni, hogy biztosítsanak két szociális munkást meg egy közös fürdőt.

(15.50)

Ugye, nem a közös fürdőre fog elmenni az a 145 millió forint, államtitkár úr? Valóban nagyon fontos az oktatás és a képzés, de akkor miért nincs benne ez kötelező elemként, ahogyan ön is mondta? És arra sem válaszolt, hogy miért maradnak ki a leginkább rászorulók ebből a pályázatból. A pályázat azt írja, hogy csak az nyújthat be keresetet, kérést, aki nem rendelkezik tartozással, és tudja biztosítani az önrészt ehhez a pályázathoz. Mondja már meg nekem, államtitkár úr, melyik az az elszegényedett, egyébként valószínűleg nagy adósságokkal rendelkező (Az elnök csengetéssel jelzi a hozzászólási idő leteltét.) település, amelyik a legjobban rászorulna erre, amelyik tud akkor pályázni. Miért zárták őket ki ebből a körből?

Köszönöm. (Taps az LMP soraiban.)

ELNÖK: Egyperces viszonválaszra az államtitkár urat illeti a szó. Parancsoljon!

SOLTÉSZ MIKLÓS, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés és Képviselő Asszony! Szeretném az ön figyelmét felhívni arra, hogy ön egy pályázatot kérdezett konkrétan, és ebben mondjuk, a pályázat mellé igenis odatett a volt államtitkárság, most pedig az EMMI-hez tartozó államtitkárság 7,1 milliárd forintot, ami részben óvodai fejlesztőprogramok támogatását segíti, közel 21 ezer gyermeket segít ezzel, iskolai képesség és integráció felkészítésében kibontakoztató programokkal 74 ezer diáknak segít, és 15 ezer pedagógusnak pedig kiegészítő illetményt ad ebből a pályázatból. A lakhatás, az oktatás, és hozzáteszem egyébként, azok a közmunkaprogramok vagy általában a munkaprogramok, amelyeket bevezetett a kormány, azok egységesen együtt fontosak azoknak az embereknek a kitörésének a segítésére, akik valóban nagyon nagy nehézségben élnek. Ezt az előző időszak nem tette meg, nem tette hozzá ezt a pénzösszeget, nem is ellenőrizték.

Képviselő asszony, ezt ne tőlünk kérje számon, hogy egyáltalán nem történt ilyen a múltban! Mi pedig igenis lépéseket teszünk (Az elnök csengetéssel jelzi a hozzászólási idő leteltét.) a helyreállítás érdekében.

Köszönöm a figyelmet.




Felszólalások:   101-102   103-110   111-118      Ülésnap adatai