Készült: 2024.05.05.21:26:26 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

156. ülésnap (2011.12.19.),  95-102. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:23


Felszólalások:   93-94   95-102   103-110      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Szabó Timea, az LMP képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a nemzeti erőforrás miniszternek: "Hogyan biztosítja a kormány a kitagolási program sikeres megvalósulását, különös tekintettel a fővárosi fogyatékosintézményekre?" címmel. A miniszter úr halaszthatatlan közfeladata ellátása miatt válaszadásra Soltész Miklós államtitkár urat jelölte ki. Kérdezem a képviselő asszonyt, hogy elfogadja-e. Jelzi, hogy igen, elfogadja a válaszadó személyét. Szabó Timea képviselő asszonyt illeti a szó.

SZABÓ TIMEA (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Magyarország az elmúlt 21 év során többször is vállalta hol törvényben, hol nemzetközi megállapodásokban, hogy felszámolja azokat a többnyire a Rákosi-rendszerben kialakult tömegintézményeket, amelyek a fogyatékos emberek ellátását és társadalomtól való elszigetelését szolgálják. Mégis napjainkig szinte semmi nem történt. A jelenlegi kormány egyébként helyesen végre úgy döntött, hogy átalakítja az ellátórendszert, a nagy tömegintézmények helyett a korszerűbb, humánusabb, a társadalomhoz közeli megoldásokat támogatja.

A szándékot egyértelműen támogatjuk, bár a szakmából többen jelezték aggályaikat is. A friss kitagolási stratégia túl tág intervallumot adott meg, a kitűzött 30 év beláthatatlan. Hiányoznak a számon kérhető költségek, határidők, sőt továbbra is lehetővé válik a nagy, 50 fős intézményekben elhelyezést biztosítani.

Tisztelt Államtitkár Úr! Mi várható jövőre? Hol tart most a kitagolási program? Több forrásból is a pályáztatás akadályoztatásáról, akadozásáról hallottunk. Budapest esetében ez különösen probléma, hogy még nehezebben részesülhetnek pályázati forrásokból a rendszer anomáliái miatt. Ez azért fontos kérdés, mert a Fővárosi Önkormányzat intézményeit egyedülálló módon nem Budapest, hanem több száz kilométerre vidéken tartja fenn, ezzel fogyatékosok tömegei kényszerülnek arra, hogy lakóhelyüktől, családjuktól több száz kilométerre költözzenek. Úgy tudjuk, a jelenlegi helyzetben nincs arra pályázati lehetőség, hogy ezeket a vidéki intézményeket budapesti férőhelyek váltsák ki.

A kérdésem az, hogy hogyan fogunk forrásokat biztosítani a fővárosnak ahhoz, hogy a nagy intézmények lakói végre visszakerülhessenek a családjukhoz földrajzilag legközelebb lévő helyre. Kezdeményezi-e a minisztérium az adminisztratív jogi korlátozások feloldását, hogy senki se maradjon ki a kitagolási programról?

Köszönöm. (Taps az LMP soraiból.)

ELNÖK: Megadom a szót Soltész Miklós államtitkár úrnak.

SOLTÉSZ MIKLÓS nemzeti erőforrás minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Asszony! Tisztelt Országgyűlés! Először is köszönöm szépen, hogy ezt a témát felvetette, több szempontból is. Az egyik szempont az, hogy 2007 és 2013 közötti programról beszélt ön is, illetve a kitagolási stratégia első üteme. 2007 és 2010 között az előző szocialista-szabad demokrata kormány semmit nem tudott tenni ennek érdekében. Tehát még a stratégiát sem tudta elfogadtatni, ennek következtében egyébként úgy ragadtak be európai uniós pénzek, ami miatt most az utolsó három évben, ebben a három évben kell felgyorsítanunk a programot. A kitagolási stratégiát éppen ezért az elmúlt egy évben elkészítettük társadalmi vitára, és mindenhova eljuttattuk, ahol egyébként fogyatékossággal élő vagy pedig pszichiátriai beteg vagy bármilyen súlyos betegségben szenvedő embereket ápolnak, gondoznak vagy ez a feladatuk.

Éppen ezért ennek a stratégiának igenis van sikere, mégpedig az, hogy jövő év január elején ki tudjuk írni több mint 7 milliárd forintban. A hiányossága nyilván az ennek az első résznek, hogy miután a központi régióra már nem marad pénz, a központi régióra, így a fővárosi intézményeknek, amelyek valóban sajnos úgy alakultak ki a múltban, hogy ugyan fővárosi intézményi fenntartás alatt álltak, de kikerültek Budapesttől több száz kilométerre... - nem tehetjük be ebbe a pályázatba. De gondolom, azt ön is elfogadja és elismeri, illetve támogatja, hogy sajnos elég probléma van a konvergenciarégiókban is, elég nagy gond sok helyen a megyei vagy volt megyei fenntartású intézményeknek vagy bármelyik más intézménynek a kitagolása. Éppen ezért az a 7 milliárd forint, amely most ebben a körben lehetőséget fog biztosítani a pályázóknak, biztos, hogy 100 százalékosan el fog kelni, és 100 százalékosan oda is fog jutni a rászorultaknak.

Köszönöm szépen a kérdését. (Taps a kormánypárti padsorokból.)

ELNÖK: Viszonválaszra megadom a szót a képviselő asszonynak.

SZABÓ TIMEA (LMP): Köszönöm a választ, államtitkár úr. Igen, azt mi is üdvözöljük, hogy van stratégia, és tudunk a 7 milliárd forintos elkülönítésről. Ez még mindig annak az összegnek az egyharmada, amit egyébként önök összesen a nagy intézmények felújítására és renoválására költöttek.

(15.30)

Tehát azt gondolom, hogy azt az összeget inkább a kitagolásra kellett volna fordítani, mintsem olyan intézmények felújítására, amit egyébként később másra fognak költeni.

Továbbra is kérdezném, hogy hogyan kívánják ezt a budapesti helyzetet megoldani. Nyugaton elképzelhetetlen az már - Európában szinte egyedülálló ebben a kérdésben Magyarország -, hogy nem a szolgáltatásokat viszik a fogyatékkal élőkhöz, hanem őket viszik el több száz kilométerre. Ez továbbra is nagyon-nagyon súlyos kérdés, és várjuk annak kérdését, hogy ezt hogyan fogják megoldani, illetve várunk továbbra is határidőket és konkrét összegeket.

Köszönöm. (Taps az LMP padsoraiban.)

ELNÖK: Viszonválasz illeti meg az államtitkár urat is.

SOLTÉSZ MIKLÓS nemzeti erőforrás minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. A válaszában, tisztelt képviselő asszony, benne volt valóban, hogy kiírtunk már két másik pályázatot, amelyek közel 10 milliárd forintban biztosítanak felújításokat, illetve újak építésének lehetőségét. Éppen ezért azt gondolom, hogy annak is örülni kell, hogy az Új Széchenyi-terven keresztül egyáltalán ezen a területen közel 16 milliárd forintnyi összeg érkezik támogatásként.

Mindaz, amit ön elmondott, az a múltnak valóban katasztrofális döntése volt, hogy régi kastélyokban vagy pedig laktanyákban helyezték el a fogyatékossággal élő embereket, de igenis az a döntésünk, miszerint most ebből a pénzből felújítást lehet elérni, az azt szolgálja, hogy az ott élő embereken most kell segíteni. Ön is tudja, hogy az országnak a teherbíró ereje a következő egy-két-öt éven belül biztos, hogy nem fogja tudni megoldani azt, hogy az összes intézményt átalakítsuk és felújítsuk. Éppen ezért tettük meg ezeket a lépéseket, de köszönöm szépen az észrevételét, és köszönöm (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) a támogató nyilatkozatát is.




Felszólalások:   93-94   95-102   103-110      Ülésnap adatai