Készült: 2024.09.25.17:28:42 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

210. ülésnap (2001.05.29.), 223. felszólalás
Felszólaló Dr. Gidai Erzsébet (MIÉP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:11


Felszólalások:  Előző  223  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. GIDAI ERZSÉBET (MIÉP): Elnök Asszony! Köszönöm a szót. Tisztelt Képviselőtársaim! Államtitkár Úr! Mint ismeretes, a gázszolgáltatásról szóló törvény kimondja, a gázszolgáltatóknak kötelező és kötelességük is a lakossági igényeket kielégíteni. Különösen akkor lényeges ez a kérdés, ha a lakosság, a különböző települések lakásai például át szeretnének állni egy drágább rendszerről, például a távfűtésről egy olcsóbb rendszerre, ami takarékos és kevesebbe is kerül, például a gázfűtésre. Ezt egyébként a kormány programja is támogatja.

Tatabányán 21 ezer lakás szeretne átállni erre az olcsóbb és takarékosabb gázfűtéses rendszerre, azonban kezdettől fogva a különböző korrupciógyanús ügyleteiről elhíresült Turulgáz Rt., amely MSZP-s érdekeltségű, akadályozza ennek a megvalósulását. Ugyanis az Égáz, amely a gázszolgáltató, mindaddig nem írja alá a szerződést, amíg a gázvezeték tulajdonosa és a rendelkezési joggal rendelkező Turulgáz Rt. alá nem írja ezt a szerződést. Ez pedig azért akadályozza, mert nem érdeke, hogy áttérjenek egy olcsóbb rendszerű fűtési hálózatra, mivel a Turulgáz Rt. időközben megvásárolta és tulajdonosi részt vett a távhőszolgáltató cégből is, tehát neki az az érdeke, hogy a drágább szolgáltatást juttassa el a lakossághoz, amely 10 forint kilowattóránként, míg a gáz esetében 4 forint/kilowattóra ennek a díja.

A Turulgáz Rt. egyébként több megosztott tulajdonnal rendelkezik: 51 százalékban a MOL Rt. tulajdona, 25 százalékban az önkormányzat és 24 százalékban tulajdonosa a Turulgáz Rt. igazgatója, Miklós Ákos, aki egyben az önkormányzatnál SZDSZ-es képviselő is, és ilyen szempontból összeférhetetlen, hogy egy olyan cégnek legyen a vezetője, sőt tulajdonosa is, ahol ő képviselő is egyben, tehát az önkormányzatnál. A tulajdonosi megosztásban az 51 százalék - mint mondtam - a MOL Rt.-é, 25 százalék az önkormányzaté, és 24 százalék Miklós Ákos és a hozzá közel állók tulajdonát képviseli; jóllehet ezt a gázvezetéket maga az önkormányzat és a lakosság saját zsebéből építette, és juttatták át valamilyen úton-módon, nem nagyon ismert úton-módon ennek a Turulgáz Rt.-nek a tulajdonába. Több lakóközösség már élt panasszal az energiahivatalnál, így például nagyon elhíresült és nagyon sokszor panaszt tett már a Március 15. lakóközösség, élt panasszal a minisztériumban és más szerveknél is, de mindeddig még erre a panaszukra választ nem kaptak.

Ezért kérdezem: hogyan lehet, hogy a törvénytelenségek sorozatát elkövetve akadályozza egy gyanús körülmények között létrejött rt., összeférhetetlenséggel megspékelve a gázvezeték kiépítését (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), és mit tesz a Gazdasági Minisztérium annak érdekében, hogy ez a törvénytelenség megszűnjön?

Várom a válaszát. (Taps a MIÉP soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  223  Következő    Ülésnap adatai