Készült: 2024.04.27.16:03:28 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

232. ülésnap (2009.10.13.), 104. felszólalás
Felszólaló Dr. Avarkeszi Dezső (MSZP)
Beosztás igazságügyi és rendészeti minisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 4:47


Felszólalások:  Előző  104  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. AVARKESZI DEZSŐ igazságügyi és rendészeti minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Elnök Asszony! Tisztelt Országgyűlés! Kedves Képviselőtársaim! Itt ebben a vitában én úgy értékelem, hogy két szemlélet ütközött egymással. Egy hagyományos szemlélet, amelyik abból indul ki, hogy a hatóságnak mindent engedélyeznie kell egy bonyolult eljárásban, az ügyfélnek be kell szereznie mindenféle nyomtatványokat, mindenféle igazolásokat, ezt be kell nyújtania, a hatóság majd jól megnézi, hogy ezek így rendben vannak-e, és ha abszolút mindent rendben talál, akkor egy viszonylag hosszú és drága eljárásban nagy kegyesen megadja az engedélyt, és utána majd el lehet kezdeni folytatni ezt a tevékenységet - ez az egyik szemlélet. Ez nem igazán európai, és most nemcsak a szokott értelemben mondom, hogy nem európai, és nem kulturális értelemben, hanem jogi értelemben is így van ez.

Elindult egy hosszú folyamat, amiről többen beszéltek, amelynek két olyan elemét szeretném megemlíteni, ami hosszú előkészítés után, viszonylag komoly joganyag elfogadásával történt meg itt a parlamentben, az egyik a közigazgatási eljárási törvénynek a novellisztikus módosítása, a Ket.-novella, a másik pedig az úgynevezett szolgáltatási irányelvnek az átültetése.

Ennek a szolgáltatási irányelvnek nemcsak az a jelentősége, hogy lehetővé teszi, hogy az európai uniós tagállamok polgárai, cégei a többi tagállamban viszonylag könnyen megjelenhessenek és tevékenykedhessenek, hanem általában az, hogy a szolgáltatók, a vállalkozók minél könnyebben, minél kevesebb adminisztratív teherrel kezdhessék meg a tevékenységüket, végezhessék a tevékenységüket. Maga az irányelv csak a szolgáltatásokra vonatkozik. Amiben például ez a jogszabálytervezet, ez a törvénytervezet több, hogy ez a termelőtevékenységet végző vállalkozóknak is megkönnyíti a vállalkozásuk megkezdését, és ahogy előző hozzászólásomban elmondtam, nemcsak a tevékenység megkezdését, hanem aki már folytatja ezt a tevékenységet, annak is megkönnyíti.

Ez a törvényjavaslat abba a sorba illeszkedik be, amibe a Ket., a közigazgatási eljárási törvény módosítása, a szolgáltatási irányelv átültetése és számos olyan jogszabály, amit az elmúlt időszakban az Országgyűlés elfogadott, és amelyeket a kormány, illetve az egyes tárcák elfogadtak, és amelyek ugyanezeket a célokat szolgálták.

A vita jelentős része egyébként ma nem az előttünk fekvő törvényjavaslatról szólt. Nagyon sok hozzászólás inkább azokról a kérdésekről beszélt, amelyek a hozzászólók véleménye szerint hiányoznak ebből a törvényjavaslatból. Teljesen egyetértek azzal, amit Simon Gábor képviselő úr elmondott, hogy a globális válság megoldását nyilván nem lehet várni egy ilyen törvényjavaslattól, de még azt sem lehet várni, hogy minden egyes olyan részkérdésre - adózás és egyéb részkérdésekre - választ adjon, amik itt felmerültek.

Két célt tűzött ki az előterjesztő ezzel a törvényjavaslattal. Az egyik, ami az egyéni vállalkozókat illeti, az ő tevékenységük megkezdésének egyszerűsítését, segítését, a másik pedig, hogy tartalommal töltsük ki az egyéni cég működésének lehetőségeit, hiszen ahogy elhangzott, a jelenleg hatályos szabályok épphogy csak érintik, valójában egyéni cég ezek alapján nem működhet. Én úgy gondolom, hogy mind a két cél elérésére ez a törvényjavaslat alkalmas, és ismételten azt kérem az Országgyűléstől, hogy annak elfogadásával segítsük a magyarországi vállalkozókat.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  104  Következő    Ülésnap adatai