Készült: 2024.04.28.08:43:10 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

232. ülésnap (2009.10.13.), 10. felszólalás
Felszólaló Dr. Medgyasszay László (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:04


Felszólalások:  Előző  10  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. MEDGYASSZAY LÁSZLÓ (KDNP): Elnök úr, Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Asszony! Napirend előtt a Házszabálynak megfelelően országos jelentőségű ügyben van lehetőség felszólalni. Ez az országos ügy most az ország működésképtelensége. Azt hiszem, nem sok ennél nagyobb jelentőségű ügy van most napirenden.

A Kereszténydemokrata Néppárt szakpolitikusaként a Győr-Moson-Sopron megyei önkormányzat idősügyi tanácsnokaként és egyéni választókerületben megválasztott képviselőként is most már szinte naponta kapok jelzést a választópolgároktól arról, hogyan ütköznek falakba hétköznapjainkban. És ezek olyan falak, amelyek e kormányzat alatt emelkedtek: a kis- és középvállalkozók, a családi gazdálkodók ellehetetlenülése, az idősek egyre romló életkörülménye, a vidéki utak rossz állapota, a vidéki tömegközlekedés és így tovább. Sokan ismerik ezeket a problémákat, és sokan tudnák még folytatni a sort.

Kérem, engedjék meg, hogy most egy olyan példával illusztráljam az ország helyben járását, amely rendkívül tanulságos és egyben elszomorító. A Győr környéki települések számára fontos esemény volt a pannonhalmi mentőállomás megnyitása a polgári kormányzat idején. Győrtől délkeletre nagyon sok kistelepülés van, mellékutakkal összekötve. A Győr felé vezető főutak forgalmasak, rossz állapotúak, és a Sokorói-dombság, valamint a Bakonyalja dombjai nehezítik a települések elérhetőségét.

Éppen ezért Csehák Judit óta, egészen pontosan 2003 óta lényegében mindegyik egészségügyi miniszter elismerte egy Veszprémvarsányban megépítendő mentőállomás szakmai indokoltságát. Hasonlóképpen a pannonhalmi mentőállomás esetkocsival való megerősítését is már Csehák Judit óta tervezik. Azóta már ígérték - mármint a veszprémvarsányi mentőállomást - 2006-ra, 2008-ra, 2009-re. Összesen hét írásbeli és egy azonnali kérdést nyújtottam be, de költségvetési módosító javaslattal is próbáltam elősegíteni a megoldást.

A legutóbbi miniszteri válaszok alapján már meg kellett volna jelenni a pályázatnak, amely forrást biztosítana a beruházáshoz. Ehhez képest tudomásom szerint a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség pályázati menetrendje szerint ebben az évben még a pályázat sem jelenik meg. Örülnék, ha tévednék, és megvalósulna az a legfrissebb, tegnap délutáni információm, miszerint a napokban pozitív, jó irányú elmozdulás fog történni. Remélem, ebben megerősít majd, államtitkár asszony. Pedig a helyiek már eddig is többet tettek azért, hogy legyen esetkocsi Pannonhalmán, és legyen mentőállomás Veszprémvarsányban. Pannonhalmán évek óta várja a szolgálati lakás az esetkocsival érkező mentőtisztet, Veszprémvarsány is várja, hogy elkezdődjön az építkezés: e célból már három telket is felajánlottak, lehet választani.

Az emberek számára különösen az az elkeserítő, hogy közben azt látják, hogy egy kaszinóberuházás számára napok alatt mindenféle engedélyt, bejegyzést és hivatalos eljárást megadnak, lefolytatnak. A korábbi becslések szerint 150-200 millió forintra lenne szükség. Ennyibe kerülne, hogy 15-20 ezer vidéki számára is biztosítsák a sürgősségi ellátás mindenkit megillető szintjét. Ez egyébként nem sokkal több, mint egy végkielégítés manapság egy köztulajdonú cégnél, vagy amit egy kutyawelnessprojektnek megítéltek, amely már tízmilliós előleget is felvett e célból.

Ne vegyék ezeket a mondataimat populizmusnak, miután nagyon fontos dolgokról van szó! A Bakonyalján emberéletekről van szó. A mentő sürgős esetben nem ér oda, ahol szükség van rá, számos esetben pedig elindult a mentő Pannonhalmáról, és a helyszínen derült ki - például Mindszentpusztán -, hogy Győrből kell kérni a jobban felszerelt esetkocsit. Talán nem kell hangsúlyozni, hogy egy súlyos sérültnél vagy egy infarktusnál ez mit jelent.

Végezetül arról, hogy mi is a helyben járás oka véleményem szerint. Először is az, hogy egyre inkább úgy látszik, amit már régen tapasztalok: ennek a kormánynak nem fontos az egész ország, a vidék. Aztán az is ok, hogy bár 2002 óta az MSZP-SZDSZ van hatalmon, azóta négy kormány és öt egészségügyi miniszter váltotta egymást. Ez bizonyára hozzájárult a döntésképtelenséghez vagy éppen a végrehajtás elodázásához, elhalasztásához. Aztán az is akadályokat jelent, hogy mint annyi mást, ezt is EU-s forrásból szeretnék finanszírozni, ami nem lenne baj, ha már a pályázat kiírásra került volna, és a nyertesek között ott lenne a veszprémvarsányi mentőállomás.

Az évtizedes késlekedés emberéletekbe kerülhet, hiszen egyes híradások szerint Magyarországon a statisztikák szerint minden 20 percben infarktust vagy egyéb szívrohamot kap valaki, és ha nem kap időben segítséget, ez halállal is járhat. Megdöbbentő a hír, szinte hihetetlen, de ha igaz, akkor ez a statisztika Bakonyalján is érvényes. Ezért adtam felszólalásom címének, gondolva az esetleges balesetekre is, figyelemfelkeltés céljából is - talán kissé túlzással -, hogy Bakonyalján húszpercenként fenyeget a halál.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz és a KDNP padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  10  Következő    Ülésnap adatai