Készült: 2024.04.29.20:21:06 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

16. ülésnap, 68. felszólalás
Felszólaló Gúr Nándor (MSZP)
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás ideje 3:02

Felszólalások:  <<  68  >>    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GÚR NÁNDOR (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Államtitkár Úr! Kedves Képviselőtársaim! Azt gondolom, mindnyájunk előtt ismert az, hogy a születési folyamatok az elmúlt tizen-egynéhány esztendőben hogyan alakultak Magyarországon, s talán az is, hogy az életkorbeli meghosszabbodás is jellemezte az országot, de egész Európát is. Az előbbi talán nem túl szerencsés, de nyugodtan mondhatom, hogy az utóbbi szerencsésnek tekinthető, hiszen kitolódik az életút, az életpálya.

Hozzáteszem azt is, hogy a munkaerőpiacot érintően bizonyos értelmű sokkhatások is bekövetkeztek az elmúlt 15-16 esztendőben, hiszen nagyon sok, mondhatom nyugodtan, sok százezer ember kényszerült olyan utakra, vagy ha nem kényszerült, akkor maga választotta módon keresett olyan utakat, ahol csökkent munkaképessége révén került ki a foglalkoztatotti körből, és utána persze nyilván sokkal nehezebb a visszakerülési pálya megrajzolása, mint a kikerülésié. Közben a gazdaság átalakult, szerkezete formálódott, a modernizáció - nyugodt lelkülettel mondhatom - politikai kurzusoktól függetlenül felgyorsult, és a legnehezebben talán a munkaerő alkalmazkodó képessége formálódott, alakult ki, főleg azokban a térségekben, amelyek halmozottan hátrányos helyzetűek, elzártabbak a világtól. Ezekben a térségekben sokkal nehezebben illeszkedtek ahhoz a felgyorsult világhoz, amelyet ma élünk.

Ilyen értelemben, azt hiszem, senki előtt sem lehet kétséges, hogy a képzés jelentősége mennyire megnőtt az elmúlt időszakban. Ezt természetesen nemcsak az általános képzés vonatkozására, nemcsak az iskolarendszerű képzésre vetítem ki, hanem mondhatom, hogy a felnőttképzésre is igaznak tekinthető mindez, ugyanúgy az aktívak, mint az inaktívak körében, ugyanúgy a pályakezdő fiatalok, mint a munkanélküliek esetében. Azt gondolom, hogy a versenyképességet a munkakultúra, valamint a szakképzettség foka, milyensége is alapvetően meghatározza.

Mindezekből kifolyólag, mindezek okán úgy hiszem, nagyon fontos az a kérdés, hogy a munkaerő-piaci alakuló, változó igényekhez hozzáillesztetten hogyan formálódik a képzések rendszere az általános vagy épp a felnőttképzés színterén. Éppen ezért a kérdésem akképpen fogalmazom interpellációmon keresztül államtitkár úrhoz, hogy melyek azok a konkrét lépések, amelyeket a minisztérium és a kormányzat foganatosítani kíván az elkövetkezendő időszakban a képzés és a munkaerő-piaci igények tekintetében az összhang még szélesebb megteremtése érdekében, és azért, hogy mindazok, akik képzésben részesülnek, az ezt követő időszakban nagyobb hatékonysági fokkal tudják a munkaerőpiacon megtalálni a helyüket.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps az MSZP soraiban.)

Felszólalások:  <<  68  >>    Ülésnap adatai