Készült: 2024.04.29.02:29:31 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

91. ülésnap (2015.06.29.), 276. felszólalás
Felszólaló Dúró Dóra (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:18


Felszólalások:  Előző  276  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DÚRÓ DÓRA (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Nincs szó másról, mint hogy a felsőoktatás kisgömböce tovább tagad, átgázol a Magyar Rektori Konferencián, annak Állam- és Jogtudományi Dékáni Kollégiumán és a Magyar Tudományos Akadémia Gazdaság- és Jogtudományok Osztályán, hiszen nem egyeztették ezt a törvényjavaslatot velük a benyújtást megelőzően, és tiltakozó állásfoglalást voltak kénytelenek kiadni, amikor értesültek arról, hogy a Miniszterelnökséget vezető miniszter a felsőoktatásba ilyen durván be szeretne avatkozni.

Kucsák képviselő úr több esetben is csúsztatott, amikor a bizottság többségi véleményét ismertette. Az államtudományi képzés telepítéséről beszélt csupán a Nemzeti Közszolgálati Egyetemre, azonban itt egy rendkívül fontos körülmény, hogy ennek kizárólagos telepítéséről van szó, tehát államtudományi képzést bármely más egyetemen indítani nem lehet, kizárólag a Nemzeti Közszolgálati Egyetem lesz jogosult arra, hogy ilyen okleveleket kiadjon.

Kucsák képviselő úr ellenzéki riadalomkeltésről is beszélt. Még egyszer meg kell erősítenem: a Rektori Konferencia, annak dékáni kollégiuma is tiltakozott. A dékánok tiltakozó állásfoglalására pedig azt az arcátlan, arrogáns választ kapták, hogy ők nem képviselhetik az intézményt, arra csak a rektor hivatott, így az ő állásfoglalásukat nem is vették komolyan.

Az Igazságügyi Minisztérium is bekapcsolódott a törvényjavaslat menetébe, amikor Répássy államtitkár úr nyújtott be egy módosító javaslatot. Zárójelben jegyzem meg, hogy szappanoperába illő jelenet az, hogy egyetlenegy törvényhez három minisztérium gondozásából is érkeznek tartalmi, érdemi módosító javaslatok, hiszen a rektorok tiltakozásukat a felsőoktatási államtitkárságnak jelezték, hiszen úgy gondolják, magam is úgy gondolom, hogy a felsőoktatást alapvetően érintő kérdésekben illetékes kellene hogy legyen a felsőoktatási államtitkárság, ám ezt a törvényjavaslatot Lázár János miniszter úr vette a nevére, és Répássy államtitkár úr nyújtotta be a módosító javaslatot.

Nem egyeztették tehát sem az Akadémiával, sem a Rektori Konferenciával, sem annak Állam- és Jogtudományi Dékáni Kollégiumával, egyeztették viszont az Államreform Bizottsággal. Az Államreform Bizottság elnöke az a Patyi András, aki egyébként a Nemzeti Közszolgálati Egyetem rektora is. Tehát mit ad isten, a Patyi András által vezetett Államreform Bizottság azt javasolja, hogy államtudományi képzést kizárólag a Patyi András által vezetett Nemzeti Közszolgálati Egyetemen lehessen folytatni. Úgy gondolom, hogy ez rendkívüli arcátlanság. Az összes jogászképzést folytató intézmény nem véletlenül háborodott fel ezen a beterjesztett javaslaton.

Ugyanakkor valóban érdemi módosítást jelent Répássy államtitkár úr módosítása, azonban a Magyar Tudományos Akadémia Gazdaság- és Jogtudományok Osztálya kiadott egy ismételt állásfoglalást, amelyben reagálnak erre a módosító javaslatra, és ennek elutasítását kérik.

Az osztály teljes szolidaritását nyilvánítja a tudományegyetemek állam- és jogtudományi karaival, továbbá a közgazdálkodást, közpolitikát, nemzetközi politikát és nemzetközi kapcsolatokat multidiszciplináris keretekben oktató egyetemmel.

(20.00)

Az osztály nem tartja elégségesnek az Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára által a törvényjavaslathoz benyújtott módosító indítványt, amely biztosítja ugyan, hogy az államtudományok és közigazgatási tudományok területén képzési joga ne kizárólag a Nemzeti Közszolgálati Egyetemnek legyen, hanem hagyományosan az egyetemek állam- és jogtudományi karainak is, de nem ad lehetőséget arra, hogy ezek az egyetemek oklevél-kiadási joggal is rendelkezzenek. Az osztály álláspontja szerint az államtudomány és az 1. pontban említett további szakokra vonatkozó képzési jogosultságot és az oklevél kiadását az érintett egyetemek számára egyenlő feltételek mellett kell biztosítani, ideértve az azonos szakindítási feltételeket, a képzési keretszámok egyenlő feltételek melletti biztosítását, az azonos elven történő költségvetési finanszírozást, az azonos képesítési követelményeket és elhelyezkedési feltételeket is.”

Szakmailag tehát látjuk, hogy az MTA tudományterületen érintett osztálya nem tudja elfogadni az Igazságügyi Minisztérium módosító javaslatát sem, és a mi álláspontunk ugyanez: nem látunk szakmai indokokat arra, hogy egyetlen egyetem legyen képes a közigazgatásban elhelyezkedő embereket képezni. Itt nyilvánvalóan arról van szó, hogy pártegyetemet csinálnak a Nemzeti Közszolgálati Egyetemből, és így tudják jobban kézben tartani ezt a területet is.

(Az elnöki széket dr. Hiller István, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

A közigazgatási képzéseket már korábban elvették azoktól az egyetemektől, ahol egyébként magas színvonalon folytatták ‑ ilyen a Debreceni Egyetem is, de a Corvinus Egyetemet is említhetnénk ‑, és nem igaz az sem, hogy a jogászképzést nem érinti az önök kormányzati tevékenysége, ugyanis az államtudományi részt a jogászoklevélből 2010-ben vették ki a végrehajtási rendelet módosításával, és akkor került ki az oklevélből, most pedig, mikor megteremtették annak a feltételeit, hogy az NKE-n elinduljon az államtudományi képzés, kizárólagossá teszik az államtudományi oklevél kiadását a Közszolgálati Egyetemen. Tehát igenis 2010-ben vették ki a jogi diplomából az államtudományi részt, most pedig kizárólagosan odaadják a Közszolgálati Egyetemnek, tehát igenis érinti a jogászképzést és annak tartalmát.

Párhuzamosan ezzel a törvénnyel folytatjuk a nemzeti felsőoktatási törvény vitáját, módosítását is, és ott egészen ellenkező szándékokról beszélt Palkovics államtitkár úr. Az államtitkár úr amellett érvelt, hogy mennyire fontos a kihelyezett képzés lehetőségét megteremteni egyre több városban, a leszakadó régiókban különösen, ilyen Ózd esete is, de Békéscsabát is említhetnénk. Ma is volt szerencsém találkozni az államtitkár úrral, ahol megerősítette ezt a szándékot. Ezzel ellentétes az, amit most csinálnak: centralizálják ezt a képzést, és kizárólag egyetlen budapesti intézményben biztosítják. Azok az érvek tehát, amelyeket éppen önök hoznak fel egy kihelyezett békéscsabai képzés mellett, itt teljességgel megdőlnek, ugyanis például a szegedi egyetemre sem tudnak nagyon sokan anyagi okokból Békés megyéből beiratkozni, nekik hogy lesz lehetőségük arra, hogy államtudományi képzést elvégezzenek Budapesten? Sehogy nem lesz lehetőségük. Elzárják a csatornákat, a közigazgatásba való bekerülés csatornáit ezektől a fiataloktól, ezektől a hallgatóktól. Ezt önök mondták, Palkovics államtitkár úr mondta, egyébként több rektor is megerősítette, amikor az elmúlt hónapokban volt szerencsém velük is beszélgetéseket folytatni, hogy bizony ez egy létező probléma, és ennek a kezelésére szükség van a felsőoktatásban. Erre egy viszonylag jó válasz az, amit a felsőoktatási törvényben adnak, de nagyon-nagyon rossz válasz az, amit a Közszolgálati Egyetemről szóló törvényben adnak.

Kérem, hogy ezeket a szempontokat is mérlegeljék, gondolják újra a javaslatot, mert ezt ebben a formában nem tudjuk támogatni. Köszönöm a figyelmet. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  276  Következő    Ülésnap adatai