Készült: 2024.04.26.10:47:19 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

168. ülésnap (2012.03.05.),  218-224. felszólalás
Felszólalás oka Záróvita
Felszólalás ideje 12:09


Felszólalások:   212-218   218-224   224      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Képviselő úr, értettem. Tehát ezek után várom az alkotmányügyi, igazságügyi és ügyrendi bizottság képviselőjét, jelezze, ha adott esetben ő úgy ítéli meg, hogy most vissza kívánja vonni ezt a javaslatot a módosító szavazás előtt. (Nincs jelentkező.)

Mivel ilyen jelentkező nincs, folytatjuk a szavazási procedúrát. Tehát megismétlem: az ajánlás 1., 2. és 4., egymással összefüggő pontjait az előterjesztő támogatja.

Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, elfogadja-e a támogatott módosító javaslatokat. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 290 igen szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül a támogatott módosító javaslatokat elfogadta.

(18.00)

Határozathozatalunk végére értünk, a zárószavazásra a következő ülésünkön kerül sor.

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik a lőfegyverekről és a lőszerekről szóló 2004. évi XXIV. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat záróvitája és zárószavazása. Az előterjesztést T/5358. számon, az egységes javaslatot pedig T/5358/22. számon kapták kézhez a képviselők. Az egységes javaslathoz benyújtott módosító javaslathoz az alkotmányügyi bizottság elkészítette az ajánlást, amely T/5358/26. számon elérhető.

Kezdeményezem, hogy a záróvitát egy szakaszban folytassa le az Országgyűlés. Aki ezzel egyetért, kérem, kézfelemeléssel szavazzon! (Szavazás.)

Megállapítom, hogy az Országgyűlés látható többsége a javaslatot elfogadta.

Felhívom a figyelmüket, hogy a záróvitában a képviselőcsoportok számára 5-5 perc, a független képviselők számára pedig összesen 3 perc áll rendelkezésre.

Megnyitom a záróvitát az ajánlás 1-9. pontjaira. Megkérdezem, kíván-e valaki felszólalni. Jelentkezőt nem látok... Nem, most már látok. (Derültség.) Megadom a szót Zagyva György Gyulának, a Jobbik képviselőjének.

ZAGYVA GYÖRGY GYULA (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. A fegyvertörvény módosítása során az általános vitában elmondtuk egy javaslatunkat (Közbeszólás az MSZP soraiból: Nem ez van napirenden!), amiről Kontrát államtitkár úr is annyit mondott a vita végén, hogy erre majd később, a Btk.-módosítás után visszatérhetünk, ez pedig az otthonvédelmi fegyver felhozatala. A Jobbik szeretné, ha a vidéki embereknek lenne arra lehetőségük, hogy az önvédelmi fegyverek (Zaj, beszélgetés.) engedélyezése kicsit át lenne alakítva, és lenne egy olyan lehetőség, hogy aki akar, és a fegyvervizsgát letette, a pszichológiai vizsgálatot elvégezték rajta, az úgynevezett otthonvédelmi fegyvert igényelhetne, amit semmilyen körülmények között nem vihet ki a lakásából, viszont, ha úgy alakul, akkor megvédheti magát.

Nagyon örülök annak, hogy MSZP-s képviselőtársaimnak ennyire tetszik, nem önök ellen lenne használva (Derültség a kormánypártok és a Jobbik soraiban. - Zaj az MSZP soraiban.), az emberek megvédhetnék magukat, mint ahogyan a világ nagyon sok országában van erre lehetőség. Finnországtól Amerikáig van arra lehetőség, hogy azok az emberek vidéken, mondjuk, egy tanyán úgy érzik, hogy kell otthonra nekik egy fegyver, azért, mert biztonságosabban tudnak aludni, mert biztonságosabb, ha van otthon egy fegyver, amit egyébként a statisztikák szerint 98 százalékban nem használnak soha az életben, soha nem használnak, csak a lakosság szubjektív biztonságérzetét növeli. Ezt a jelen állás szerint a fideszes többség elvetette, viszont bízunk Kontrát államtitkár úr ígéretében, hogy a Btk.-módosítás után visszatérünk rá, főleg úgy, hogy ez a törvény a maradék önvédelmi lehetőséget is elvette az emberektől, hiszen eddig legalább volt egy olyan lehetőség, hogy aki olyan helyen lakott, mondjuk, vidéken, tanyán, hogy csak úgy érezte magát biztonságban, ha van otthon valamilyen szintű önvédelmi eszköze, tudott venni magának gumilövedékes fegyvert, amit Magyarországon a Keserű Művek gyárt egyébként, világszabadalom, nagyon jó minőségű fegyvereket gyárt ez a magyar cég. Amúgy több ezer darab van Magyarországon kint az embereknél ilyen gumilövedékes fegyverekből, eddig engedély nélkül lehetett venni.

Nagyon jól tudjuk, hogy itt joghézag volt ebben a kérdésben, viszont most ez a törvény meg fogja szüntetni a gumilövedékes fegyverek birtoklását, mert most már engedélyhez köti, illetve, akinek nem lesz meg az engedélye, mert nem kapja meg, és senki nem fogja megkapni, mert Magyarországon önvédelmi fegyvert semmilyen szinten nem lehet kapni, tehát az lehetetlenség, hogy valaki önvédelmi fegyvert kapjon Magyarországon, a gumilövedékes fegyverek engedélyhez lesznek kötve. Nagyon kíváncsiak leszünk, hogy például ki fogja ezt leadni. Erre nem gondolt a törvényalkotó, mert ezt senki nem fogja leadni; lesz tízezer olyan gumilövedékes fegyver Magyarországon, amire nem lesz engedély, viszont kint lesz az embereknél, tehát ugyanolyan joghézag lesz vele, mint annak idején, 2004-ben a flóbertfegyverekkel volt, hogy betiltották, tehát nem engedélyezték, nem lehetett rá engedélyt kapni, viszont senki nem adta be, senki nem adta le a rendőrségnek. Ugyanez lesz a gumilövedékes fegyverekkel is, amit nagyon sajnálunk, mert egyébként egy nagyon jó önvédelmi eszköz. Például az egyik típusának pontosan az a neve, az a fajta gumilövedékes puska, hogy otthonvédelmi puska, ez a neve ennek a Keserű-cég által gyártott gumilövedékes fegyvernek, ami egyébként, még egyszer mondom, nagyon-nagyon jó minőségű, az emberek szerették. Tehát ahelyett, hogy mondjuk, ez a törvény inkább megteremtette volna a lehetőséget, hogy mondjuk, ilyen gumilövedékes fegyverrel a vidéki háztartások fel lehessenek szerelve, ehelyett betiltották, amit nagyon sajnálunk.

A törvényt megszavazzuk; viszont, még egyszer mondom, az államtitkár úr ígéretét észben tartjuk, és majd számon kérjük rajta.

Köszönjük szépen. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Ügyrendben Varju László képviselő úr jelentkezett.

VARJU LÁSZLÓ (független): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Az előbb elhangzott hozzászólás nyomán szeretném kérdezni a jegyzőkönyvvezetést, és szeretném kérni a jegyzőkönyvvezetést, hogy amikor a képviselő úr azt mondta, hogy a fegyvert még nem használták a Magyar Szocialista Párt ellen, nem használnák, erre Rétvári államtitkár úr azt mondta, hogy "még", és ezt szeretném, ha rögzítenék a jegyzőkönyvben. (Felzúdulás a kormánypártok soraiban. - Zaj, közbeszólások az MSZP soraiban: Igen! Igen!)

Köszönöm szépen.

ELNÖK: Tisztelt Képviselő Úr! Természetesen a jegyzőkönyvvezetés a jegyzők és a gyorsíró kollégák dolga. A levezető elnök olyan helyzetben van, hogy minden félmondatot természetesen innen nem tud értékelni, meghallani. Önnek természetesen az a lehetősége fennáll, hogy amikor megkapja a hiteles jegyzőkönyvet, akkor annak alapján, ha bármilyen módon úgy érzi, hogy van tennivalója, azt nyilvánvalóan meg tudja tenni.

Mivel több felszólaló nem jelentkezett, a záróvitát lezárom. Megkérdezem, az előterjesztők közül Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes úr és Kontrát Károly államtitkár úr van jelen, kíván-e valamelyikük válaszolni a vitában elhangzottakra. (Dr. Kontrát Károly jelzésére:) Igen. Megadom a szót Kontrát Károly államtitkár úrnak.

DR. KONTRÁT KÁROLY belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A Zagyva György Gyula képviselő úr által felvetett kérdést a törvényjavaslat általános vitájában és a részletes vitában is érintettük, azzal kapcsolatban az álláspontot részletesen kifejtettem, nevezetesen, hogy a büntető törvénykönyv elfogadása után széles körű egyeztetést követően kerülhet sor ennek a kérdésnek a megvitatására.

Egyebek mellett pedig kérem a tisztelt Országgyűlést, hogy a kormány által támogatott zárószavazás előtti módosító javaslatot, illetőleg a törvényjavaslat egészét elfogadni szíveskedjenek.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Most a módosító javaslatokról határozunk.

Elsőként az előterjesztő által támogatott indítványokról döntünk, amelyek az ajánlás 1., 2., 3., 5., 6., 7., 8. és 9. pontjaiban szerepelnek. Kérdezem önöket, elfogadják-e ezeket. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 291 igen szavazattal, 37 nem ellenében, 1 tartózkodás mellett a támogatott módosító javaslatokat elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! A bizottsági állásfoglalásra figyelemmel még egy javaslatról szavaznunk kell.

Az ajánlás 4. pontjában Kulcsár József Ferenc javaslatáról döntünk. Az alkotmányügyi bizottság támogatja. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 238 igen szavazattal, 48 nem ellenében, 41 tartózkodás mellett a módosító javaslatot elfogadta.

(18.10)

Tisztelt Országgyűlés! Most a zárószavazás következik. Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, elfogadja-e a T/5358. számú törvényjavaslatot az egységes javaslat imént módosított szövege szerint.

Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 278 igen szavazattal, 19 nem szavazattal, 30 tartózkodó szavazattal a törvényjavaslatot elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik a kommunista diktatúra által kitelepítettek, valamint az őket befogadók emlékének megörökítéséről szóló törvényjavaslat módosító javaslatainak határozathozatala. Az előterjesztést H/5540. számon, a bizottságok együttes ajánlásait pedig H/5540/14. és /15. számon kapták kézhez.

Az előterjesztői zárszó már elhangzott, most a határozathozatalok következnek. Felkérem Földesi Gyula jegyző urat, ismertesse az ezzel kapcsolatos információkat.




Felszólalások:   212-218   218-224   224      Ülésnap adatai