Készült: 2024.09.21.00:33:28 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

156. ülésnap (2011.12.19.),  165-168. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:14


Felszólalások:   161-164   165-168   169-172      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Ferenczi Gábor, a Jobbik képviselője, kérdést kíván feltenni a belügyminiszternek: "Mennyibe kerül hazánknak az újvidéki halálosztó őrzése, ellátása?" címmel. Ferenczi Gábor képviselő urat illeti a szó.

FERENCZI GÁBOR (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Magda Marinkót, az újvidéki halálosztót, a magyar kriminalisztika történetének legbrutálisabb sorozatgyilkosát 1995-ben ítélték életfogytiglani börtönbüntetésre.

A gyilkossági sorozat 1993. december 19-én kezdődött, amikor Magda szerb társaival meggyilkolt egy kecskeméti vállalkozót és feleségét saját otthonukban, valamint az éppen náluk lévő szerb férfit is kivégezték. 1994. január 5-én Orosházán öltek meg egy védtelen nőt. 1994. január 23-án megölték a szegedi neves cukrászt, Z. Nagy Bálintot, valamint 42 éves feleségét, 16 és 10 éves gyermekét; igaz, ezt az esetet nem sikerült egyértelműen rábizonyítani. Palicson és Szabadkán nyolc embert végeztek ki, így összesen 16 ember élete szárad a lelkén.

Az elítélése idején hazánkban a jog nem ismerte a tényleges életfogytiglani büntetést, így ez az embernek nevezett vadállat már 2020-ban szabadlábra kerülhet, annak ellenére is, hogy bizonyos körökben egy, a Magda Marinko által írt halállistáról is beszélnek, melyen az őt rács mögé juttatók nevei szerepelnek. Szerbiában, ahol a jog igazságosabban kezeli az ilyen őrülteket, halálbüntetést róttak ki a volt idegenlégiósra. Magyarország éppen ezért tagadta meg a kiadatását, hiszen a hazai jog tiltja a hazájukban halálra ítélt személyek átadását.

Tisztelt Államtitkár Úr! A szerbiai parlament azonban közel tíz éve eltörölte a halálbüntetést, negyvenévi szabadságvesztésre változtatva a kiróható legsúlyosabb büntetést.

Személyes javaslatom az lenne, hogy a temerini fiúk szabadon bocsátásáért cserébe adjuk hát ki Magda Marinkót a szerbiai igazságszolgáltatásnak. Az igazságtalanul elítélt temerini fiúk ügyében ugyanis semmilyen előrelépést nem tud felmutatni a magyar külpolitika, Magda Marinko magyarországi fogva tartása viszont indokolatlan, és hihetetlen költségeket emészt fel.

Kérdezem ezért a tisztelt államtitkár urat, tervezik-e - figyelembe véve a költségeket és a körülményeket -, hogy kiadják a sorozatgyilkost a szerb hatóságoknak. Mennyibe került hazánknak ez idáig összesen az újvidéki halálosztó? Mekkora összegeket emészt fel Magda Marinko fogva tartása, egyheti őrzése, ellátása? (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Megadom a szót Kontrát Károly államtitkár úrnak.

DR. KONTRÁT KÁROLY belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Az ön által kérdezett elítélt őrzésével, ellátásával kapcsolatban az alábbiakról szeretném önt és a tisztelt Házat tájékoztatni.

A magyar állam büntetőigénye nem forintosítható. Ha a bíróság egy bűnözőt elítél, akkor a büntetés-végrehajtás azt a jogerős ítéletet végrehajtja. Különösen igaz ez egy olyan elítéltre, aki Magyarországon az ön által is felsorolt súlyos bűncselekményeket követte el.

(16.20)

Az elítéltet jelenleg Tiszalökön szigorú őrzés alatt tartják, hiszen igen súlyos bűncselekményeket követett el. A büntetés-végrehajtási intézetben több alkalommal dolgozott, és jelenleg is foglalkoztatják az elítéltet.

A kérdésében szereplő, nem is olyan sokára történő szabadlábra helyezéssel kapcsolatban tájékoztatom, hogy az elítélt szabadulásának felülvizsgálati ideje 2019. március 24., tehát több mint hét év múlva vizsgálják egyáltalán felül. Ez egyébként nem jelenti azt, tisztelt képviselő úr, hogy valóban szabadulni is fog, hiszen számos körülményt mérlegel a bíróság a reményeink szerint.

Szerbia kiadatási kérelemmel egyelőre nem fordult a magyar hatóságokhoz, ezért az nincs folyamatban, erről nem tudom önt tájékoztatni. Információink szerint az egyik szabadkai bűnügyben szintén eljárás várja az elkövetőt Szerbiában.

Tájékoztatom továbbá, hogy ha az elítélt 2019 után mégis szabadulna, a jogerős ítéletben mellékbüntetésként Magyarország területéről történő végleges kiutasítása kerül végrehajtásra.

Köszönöm figyelmét. (Taps a Fidesz soraiban.)




Felszólalások:   161-164   165-168   169-172      Ülésnap adatai