Készült: 2024.09.19.02:42:26 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

128. ülésnap (2020.05.11.), 2. felszólalás
Felszólaló Dr. Mellár Tamás (Párbeszéd)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:15


Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. MELLÁR TAMÁS (Párbeszéd): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Kedves Képviselőtársaim! A kormány néhány napja közzétette a konvergenciaprogramot, amely a 2020-24 közötti időszakra vonatkozik. Ez egy igen fontos dokumentum, hiszen arról ad felvilágosítást, hogy milyen célokat tűz ki a kormány, és hogy ezeket a célokat hogyan próbálja megvalósítani a jelen adott helyzetben.A konvergenciaprogramban az olvasható, hogy 2020-ban, vagyis az idei esztendőben 3 százalék lesz a gazdasági visszaesés, de jövőre, ’21-ben már ismét magas, 4,8 százalékos gazdasági növekedéssel számolhatunk. Jól látszik, hogy a kormány egy V alakú válsággal számol, tehát a válság gyors lefutásával, majd egy gyors felépüléssel. Úgy legyen, azt gondolom, mindannyiunknak ez az érdeke. Egyébként az Európai Unió gazdasági bizottsága is V alakú válságra számít Magyarország tekintetében, de ők sokkal nagyobb, 7 százalékos visszaesést prognosztizálnak erre az esztendőre. Ezzel összhangban az Európai Unió az idénre 7 százalékos munkanélküliségi rátát jelez a magyar gazdaságra, a kormány ennél kevesebbet, 5,6 százalékos munkanélküliségi rátával számol.

Ebből is látszik egyébként, hogy nem fog megvalósulni a miniszterelnök úr ambiciózus terve, mely szerint annyi munkahelyet fogunk teremteni, amennyit a vírus elpusztít, hiába a varázsszókénti gyakori ismétlés és a sok-sok fizetett hirdetés  15 milliárd forintba fáj ez nekünk, adófizető polgároknak , ugyanis a miniszterelnöki terv szerint a munkanélküliségi rátának nem szabadna emelkednie, annak a válság előtti 3,5 százalékos szinten kellene maradni, ha annyi munkahelyet tudunk teremteni. De még jövőre sem lesz 3,5 százalékos a munkanélküliségi ráta, hiszen 2021-re is 4,3 százalékos munkanélküliségi rátát mond a konvergenciaprogram. Ugyancsak nem fog megvalósulni a miniszterelnök másik célkitűzése sem, hogy az államháztartási hiánynak 2,7 százalékon kell maradnia, tehát 3 százalék alatt kell lennie mindenképpen, mert a konvergenciaprogramban azt olvashatjuk, hogy a hiány az idei esztendőben 3,8 százalék lesz. Ebből következően az adósság/GDP ráta 6,3 százalékkal, vagyis igen jelentős mértékben fog emelkedni, 72,6 százalékra.

Ezen a ponton érdemes emlékeztetni arra, hogy a miniszterelnök úr az elmúlt hetekben a sok-sok kérdésre gyakran azt hangoztatta, hogy nem lehet segélyeket osztogatni, nem lehet támogatásokat adni a magyar embereknek, hanem munkahelyeket kell teremteni azért, mert a segélyek költségvetési hiányhoz vezetnek, a költségvetési hiány pedig államadóssághoz, és az államadósság növekedése egy nagyon rossz dolog, ezt csak a szocialista kormányok teszik meg, de a konzervatív kormány, a Fidesz-kormány nem teszi meg. Valóban, jól látható az elmúlt hetek válságkezeléséből, hogy a kormány be is tartotta ezt az ígéretét, nem ad segélyeket a rászorulóknak, de a konvergenciaprogramból viszont az olvasható ki, hogy egyfelől nem lesz elegendő munkahely, mert nem teremtenek elegendő munkahelyet, másik oldalról pedig nem képesek megfogni az adósság/GDP hányadost sem, tehát az államadósság is növekszik. Tehát sem elégséges munkahely nem lesz, sem megfelelő szociális támogatás, viszont az adósság/GDP hányados pedig jelentősen növekedni fog.

Az a nagy kérdésem ebben a helyzetben, hogy akkor hová lesz a pénz. Tisztelt kormány, erre kellene válaszolni! Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a Párbeszéd, a DK és az MSZP padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai