Készült: 2024.04.27.01:35:40 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

321. ülésnap (2013.11.05.), 4. felszólalás
Felszólaló Németh Zsolt (Fidesz)
Beosztás külügyminisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:12


Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

NÉMETH ZSOLT külügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm, elnök úr, a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! A képviselő úr által is idézett hasonlatnál maradva, nem mindegy, képviselő úr, hogy mekkora az az ördög, ami megjelenik. Mert, úgy gondolom, attól függően, hogy mekkora az az ördög, ami megjelenik, nagymértékben befolyásolja azt a képességünket, hogy milyen hatékonysággal tudjuk elűzni azt az ördögöt. A fő kérdés valóban, most már egy kicsit a hasonlattól elszabadulva, hogy mekkora az a kár, ami keletkezett, és miben áll ez a kár, ami a transzatlanti viszonyban keletkezett. Az Európai Tanács legutóbbi csúcstalálkozójának nyilatkozata is bizalomvesztésről beszél a transzatlanti kapcsolatokban. És ez a bizalomvesztés alááshatja azt a transzatlanti viszonyt, ami a mi biztonságunknak is és a globális biztonságnak is az egyik legfontosabb összetevője.

Nagyon fontosnak tartom, hogy az amerikai elnök, az amerikai külügyminiszter és a minket fölkereső Victoria Nuland államtitkár asszony is elismerte az Egyesült Államok felelősségét a kialakult helyzetért, és tovább is mentek, és sajnálatuknak adtak hangot ezzel kapcsolatosan. Kiegészítette ezt a helyzetértékelést az államtitkár asszony a tárgyalásunkon azzal, hogy feltehetőleg, valószínűleg az a helyzet állt elő, hogy az egyének biztonságának megteremtésére irányuló erőfeszítések felülírták a magánélet védelmével kapcsolatos, általánosan elfogadott jogi és normatív elveket.

(8.40)

Mint köztudott, az Egyesült Államok elnöke ezt követően elrendelte a titkosszolgálati eljárásoknak a teljes felülvizsgálatát. Az év végéig irányozta elő, hogy ezeket az eljárási felülvizsgálatokat be kell fejezni. Az államtitkár asszony pedig azt is közölte a látogatása során, hogy ebbe a felülvizsgálatba be fogják vonni a szövetségeseket, a szövetségesek megfelelő szerveit, tehát értelemszerűen ez a magyar titkosszolgálatok szerveit jelenti.

Mi magyar részről azt hangsúlyoztuk, és fontosnak tartom ezt is aláhúzni ezen a helyen is, hogy választ akarunk kapni minden, Magyarországot érintő vonatkozásra, tudni szeretnénk azt, hogy milyen személyeket, milyen intézményeket és milyen módon érintett a lehallgatási ügy. Tehát a párbeszéd keretében mi hangsúlyt kívánunk fektetni a múltra is, de nem pusztán a múltról van itt szó, hanem a jövőről is. A jövő vonatkozásában pedig, ha valamilyen módon kezelni akarjuk és jóvá akarjuk valamilyen módon tenni ezt a jelenlegi helyzetet, és ez egy fontos kérdés, hogy mit akarunk, tisztelt képviselő úr, megoldást akarunk-e találni erre a helyzetre, vagy pedig eszkalálni akarjuk a konfliktust, nem mellékes kérdés; mi a magunk részéről megoldást szeretnénk találni erre a problémára, mert úgy véljük, hogy ennek a bizalomvesztésnek nagyon súlyos biztonsági kockázatai lehetnek, ezért a bizalmat meg kell próbálni helyreállítani, ezért támogatjuk az Európai Tanácson bejelentett német-francia kezdeményezést. A németek és a franciák elkezdenek egy kétoldalú párbeszédet az Egyesült Államokkal, és bízunk abban, hogy egy olyan megoldást sikerül elérnie a francia-német tárgyalásoknak, amely méltó és alkalmas lesz arra, hogy mások is, így adott esetben Magyarország is megfontolja, hogy csatlakozik-e ahhoz a megállapodáshoz, amit a németek, illetőleg a franciák kitárgyaltak.

Szintén fontosnak tartjuk azt a dialógust, amire már az interpellációm során is utaltam, hogy az Európai Parlamentben is létrejött egy olyan kétoldalú EU-Egyesült Államok, különösen egyébként adatvédelmi kérdésekkel foglalkozó munkacsoport, amely megoldási javaslatokkal kíván - különösen a magánélet védelmével kapcsolatos kérdésekre - szolgálni. Úgy gondolom, hogy ennek a két (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) folyamatnak a támogatása alapvető magyar külpolitikai, biztonságpolitikai érdek.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai