Készült: 2024.09.20.18:15:19 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

35. ülésnap (2010.10.18.), 90. felszólalás
Felszólaló Dr. Cséfalvay Zoltán
Beosztás Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 3:45


Felszólalások:  Előző  90  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. CSÉFALVAY ZOLTÁN nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Úgy gondolom, nagyon komoly problémát említ: a devizaalapú hitelek elmúlt években felhalmozott magas adósságállománya rendkívül nagy tehertétel a magyar gazdaság számára, és a kormány elkötelezte magát amellett, hogy megfelelő lépésekkel megpróbálja megoldani ezt a helyzetet.

Ez a politika két alapelvre épül. Az egyik alapelv az, hogy a lakáshitellel rendelkezőket - problémájuktól függően - más és más módon kell segíteni. Nincs egységes megoldás, amely valamennyi érintett rétegre megfelelő, helyhez, illetve személyhez, problémához illesztett megoldást kell találni. A másik: olyan eszközöket kell alkalmazni, amelyek nem ösztönzik azokat, akik egyébként nagy erőfeszítések árán, nehéz körülmények között is törlesztik hiteleiket, nem ösztönzi őket arra, hogy felelőtlenül ne törlesszék tovább az adósságukat. Eközött kell megtalálni a megoldást.

Éppen ezért a kormány ígérete szerint október közepén megtárgyalta az eszközkezelő koncepcióját, és a kockázatokra, illetve a jelentős költségvetési hatásokra tekintettel döntött egy komplex, több ütemű megoldásról. Ebben három elem szerepel. Először is az első, talán a legegyszerűbb vagy az első lépcsőfok, ha úgy tetszik, a bankokat kívánja érdekeltté tenni abban, hogy a problémás hitelek minél nagyobb hányadát tartsák könyveikben, és szükség esetén tárgyalják újra a kondíciókat a hitelfelvevőkkel, egyedi alapon. A második lépcsőfokra akkor jut el az ügy, ha az ügyfél az újratárgyalt feltételeknek sem tud eleget tenni. Ebben a fázisban lehetőség lenne egy állami garancia melletti áthidaló kölcsön nyújtására, amely - szintén időben - egyfajta átütemezést tesz lehetővé.

És talán a harmadik lépcsőfok az, ami a kérdését leginkább érinti. Ha az állami garancia mellett sem törleszt az adós, és a bank a fedezet kényszer-értékesítését kezdeményezi, akkor az árverésnél az önkormányzatot elővásárlási jog illesse meg - ez van a koncepcióban -, amelynek gyakorlását jelentős állami támogatással, illetve hitelgaranciával kívánjuk elősegíteni. Az önkormányzat az általa megvásárolt lakást az eredeti tulajdonosnak bérbe adhatná. Ez a koncepció, ebben a három lépésben lehet megoldani a problémát, ahogy említettem, esetre szabottan, hisz nincs egységes megoldás ebben az esetben.

Az eszközkezelő feladata a folyamat menedzselése, az állami garancianyújtás kezelése, valamint annak ellenőrzése, hogy az önkormányzati beavatkozást igénylő adósok, illetve maga az önkormányzat megfelel-e az előre rögzített követelményeknek. Az eszközkezelő költségvetési szervként jön létre. Az adófizetői pénzek igazságos és hatékony felhasználása érdekében a koncepció kiemelten veszi figyelembe a rászorultság elvét, nyilvánvalóan második vagy harmadik lakásra ezek a megoldások nem alkalmazhatók. (Folyamatos zaj.)

Mindemellett a kormány támogatja a Fidesz-KDNP-frakció képviselői által benyújtott, a nehéz helyzetbe került, lakáscélú hitelt felvevők segítését célzó javaslatokat, amelyek jogi úton és jogi oldalról próbálják kezelni a helyzetet. Úgy gondolom, hogy az eszközkezelő hamarosan elindulhat e mellett a koncepció mellett, és ez megoldást jelenthet majd a nehéz helyzetbe jutott emberek számára.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a KDNP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  90  Következő    Ülésnap adatai