Készült: 2024.09.20.09:14:06 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

35. ülésnap (2010.10.18.), 30. felszólalás
Felszólaló Kiss Péter (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:18


Felszólalások:  Előző  30  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KISS PÉTER (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Vágjunk rögtön a közepébe! "Nem engedjük, hogy az állami nyugdíjak mellett szolgáltatást biztosító magán-nyugdíjpénztári rendszer megtakarításai veszélybe kerüljenek. Nem engedjük!" Gondolom, egyetértenek, hiszen a kormányprogramjukból idéztem. Nemzeti együttműködés programja, 68. oldal. És önök, akik ezt mondják, írták, most azt mondják, hogy emberek, ne bízzatok a magánnyugdíjpénztárakban, mert most mi belenyúlunk, elveszünk onnan 400 milliárdot, és ezt bármikor megtehetjük. Hogyan is bízhatnátok ti ezekben a biztosítókban? Bízzatok inkább bennünk, hiszen mi ezt bármikor megtehetjük!

Szóval, ami a nyugdíjakkal történik, az nagyon nincsen rendben. Hogy tudták-e önök, tudta-e a kormány, hogy mennyi nyugdíjemelés járna visszamenőleg a nyugdíjasoknak ez évben, azt hiszem, igen. Hiszen hallottuk Iván László fideszes képviselő urat nyilatkozni még szeptember végén, a választások előtt a Kossuth rádióban, aki azt mondta, hogy a kormány a törvényi kötelezettségeknek fog eleget tenni, tehát a számítások szerint az idei évre 1,1 százalékos visszamenőleges nyugdíjemelés járna, ennyi ugyanis az eredetileg tervezett infláció és a valós infláció különbözete, ezt fogjuk biztosítani. Ennek ellenére 0,6 százalékot akar kifizetni a kormány a nyugdíjasoknak. Pedig nyilvánvaló, hogy az I-VIII. havi adat szerint, amiről a törvény szól, ez önöknek kötelezettség, 5,3 százalékos infláció az év végére 4,7-4,9 százalékos inflációt jelentene, és erre jön rá a nyugdíjasok plusz 0,3 százalékos inflációs kosara, ami összességében azt jelenti, hogy 1-1,2 százalékos mértékű nyugdíjat kellene utólag is biztosítani.

Azt persze, hogy ígérték a kormányra kerülésükkor, hogy a nyugdíjasok számára a vívmányokat megőrzik, hogy a nyugdíjkorrekciós programot fenntartják, a méltányossági nyugdíjat emelik, mi igyekeztünk tettekké formálni. Önök is tudják, országgyűlési határozatot nyújtottunk be, hogy a kormány tegye is ezt. Lehetett volna közös akarattal, a visszajelzésük után - államtitkár úr igazolta vissza nekem egy interpellációban, hogy ezt szándékoznak tenni - ezekben lépéseket tenni. Ehelyett mi történt? A múlt héten, amikor ezt napirendre kellett volna tűzni, határozatképtelenné tették a szociális bizottságot, így kerülvén el, hogy miután nem adják meg a jogos jussát sem a nyugdíjasoknak, azt, amit ígértek, ne vegyék bele a kormányzati programokba. Nos, ezeket az intézkedéseket koronázza meg az a bejelentés, ami a magánnyugdíjpénztárakkal kapcsolatos. Illetve az emberekkel, akik oda befizetnek, befizettek mintegy 400 milliárd forintot a következő 14 hónapban 3 millióan, és úgy vesszük el, veszi el, akarja elvenni tőlük ezt a kormány, hogy senki sem tudja, mi lesz ezeknek a pénzeknek a sorsa.

Merthogy akkor most hogy is van ezekkel a pénzekkel? Az kapja vissza, aki átlép a társadalombiztosítási nyugdíjba? Úgy, hogy közben megfenyegetjük, ha ott marad, akkor még további forrásokat is akár elvonhatunk onnan? Hát, mondhatni, ez inkább revolverezés, mint szabályos választási lehetőség. Ez a nemzeti együttműködés szomorú paródiája volna. Vagy az is visszakapja a pénzét, aki ott marad a magán-nyugdíjbiztosítóban? Ha ez így van, akkor nem történik más, mint önök kölcsönt vesznek, egy kényszerkölcsönt, vagy nevezzük így, válságbékekölcsönt ezektől az emberektől, akik egy pillanatig sem ajánlották fel önöknek ezt a pénzt.

(15.30)

Ha ez nem így lesz, tehát valójában nem juttatják vissza ezt a forrást, akkor meg nem pontosan érthető, hogy miért is nem a nyugdíjasok pénzének a lenyúlása az, ami napirenden van.

De van más baj is. A kormány ugyanis a törvényi garanciákat semmibe veszi, amikor egyszerűen elvonja az egyéni nyugdíjszámlára járó járulékrészt - ez azt jelenti, hogy a kormány azt gondolja, hogy bármilyen szerződéses jogviszonyt felrúghat, bármilyen törvényes garanciavállalást felmondhat. A zavart az is növeli, hogy az önök politikusainak állásfoglalásai finoman szólva is egymástól nagyon eltérőek. Az adótörvények ismeretében persze, azóta sajnos most már tudjuk, mire is kellhet az emberektől így elvett pénz. Nyilván ez a 400 milliárd a fedezete lehet annak, hogy a gazdagok adócsökkentését megpróbálják fedezni. A személyi jövedelemadó módosítása szerint ugyanis azok járnak jól, akik évi 15 millió forint kereset fölött vannak, vagy azok a nagycsaládosok, ahol a kereset egy hónapban legalább 490 ezer forint, azok a nagycsaládosok meríthetik ki a nekik szánt adótámogatást. Summa summarum azt kell mondanom, hogy a gazdag nagycsaládosok és a gazdagok számára nemcsak a szegényektől, hanem még a nyugdíjasoktól is átcsoportosítanak. Nincs ez rendben, kérem, uraim!

Köszönöm a figyelmet. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  30  Következő    Ülésnap adatai