Készült: 2024.09.20.18:20:49 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

91. ülésnap (2019.11.06.), 73. felszólalás
Felszólaló Bangóné Borbély Ildikó (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:28


Felszólalások:  Előző  73  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BANGÓNÉ BORBÉLY ILDIKÓ, az MSZP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársak! Azért amellett nem mehetünk el szó nélkül, hogy a kormány képviselői közül senki nem vesz részt ebben a vitában. Sajnos azt kell mondanom, hogy én is legszívesebben azt mondanám, hogy ha a kormánynak nincs erről véleménye, akkor jobb lenne, ha nekünk se lenne, mert pozitív véleményt erről a jelentésről nem sokat lehet elmondani vagy szinte semmit.Az Országgyűlés egyszerre tárgyalja a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság, vagyis az NMHH, a Médiatanács és az MTVA 2018. évi egységes költségvetésének végrehajtásáról szóló törvényjavaslatot és a jövő évi költségvetésről szóló javaslatot is. Éppen ezért érdemes e kettőt összevetni, összehasonlítani, mert ez alapján jól látható, hogy milyen sorokon emelkedik az elkölthető közpénz összege az érintetteknél. Az NMHH 2018-ban 7,3 milliárd forintot fizetett ki személyi juttatások címén, ennél azonban már lényegesen többet, 10 milliárd forintot kíván 2020-ban kifizetni. Mindez két év alatt igen jelentős emelkedésnek tekinthető.

Ezzel együtt a hatóság a tavalyihoz képest érzékelhetően több pénzből, majdnem 38,5 milliárd forintból gazdálkodhat majd 2020-ban. A tervezett kiadások struktúrája hasonlóan alakul, azonban láthatunk egy-két érdekesebbnek tűnő kiadási tervet is. Ezek közé tartozik az a több mint 1 milliárd… (Nacsa Lőrinc közbeszól.) Tudom, én egyszerre akarom a kettőt, elmondtam, képviselő úr, hogy érdekes összefüggéseket találhatunk a 2018-as zárszámadás és a 2020-as költségvetés között. De elmondtam az elején, képviselő úr.

Ezek közé tartozik egy több mint 1 milliárd forint, amit az NMHH budapesti ingatlan megszerzésére kíván fordítani. Ezzel kapcsolatban érdemes lenne tudni, hogy pontosan hol és milyen célú épületet kíván a hatóság megvásárolni, erre miért is van szükség. Ennek részleteiről ugyanis még a javaslat indoklása is hallgat, pedig 2018-ban már megtörtént két ingatlan megvásárlása, az egyik ráadásul az MTVA-tól Hűvösvölgyben. Láthatjuk tehát, hogy tovább növekedne a hatóság ingatlanvagyona. Nagy kérdés, hogy miért van szükség egy 1 milliárd forintos ingatlanvásárlásra.

Az ingatlan megvásárlása mellett az NMHH egyéb módon is támogatta az MTVA-t 2018-ban. Ugyanis hiába támogatja az Országgyűlés minden évben több mint 70 milliárd forinttal az MTVA-t, és itt elhangzott, hogy milyen jól gazdálkodott a hatóság, jól látható módon az alap ennyi év után sem tud sem megbízhatóan, sem felelősen és átlátható módon gazdálkodni. Mit láthattunk a tavalyi évben? Azt, hogy ennyi támogatás mellett még az NMHH-nak is meg kellett támogatnia 12 milliárd forinttal a közmédiát, ami még így sem tudott kijönni a pénzből, hiszen még többmilliárdos hitelt is fel kellett venni ahhoz, hogy működőképes maradjon a szervezet.

Itt engedjék meg, hogy egy érdekes sztorit elmeséljek. Leveleztem a hatósággal, mert kiderült, hogy ha iskolai csoportok be akarnak menni az MTVA székházába, a közpénzből fenntartott székházba, akkor bevételt szednek az iskolai csoportoktól, közel 900 forintos belépti díjat kell a gyerekeknek fizetni, hogy a magyar adófizetők pénzéből fenntartott épületbe be tudjanak menni és körül tudjanak nézni. Hát, szerintem nem tekinthető viccesnek, hogy az adófizető családok eltartanak egy intézményt, és ha a gyerekek ezt meg akarják látogatni, akkor fizetni kell érte.

Mondjuk azt el, hogy közben azt látjuk, hogy több tíz-, majd’ százmilliárd forintot dobunk ki évente ennek a rendszernek a fenntartására. Itt érdemes megállnunk még egy pillanatra, ugyanis a közmédia, amely ma már közel százmilliárd forintból gazdálkodik évente, és amelyet a Fidesz a saját szócsövévé silányított, hírhamisító vezetőkkel az élén, 2010 előtt ennek töredékéből látta el a feladatát. Csak néhány szám ebből az évből: Magyar Rádió támogatása 6 milliárd forint, MTV és Duna Televízió együttes támogatása 9,8 milliárd forint.

Tisztelt Képviselőtársaim! Meg lehet vizsgálni, hogy melyik közmédia működött jobban, költséghatékonyabban, minőségibb módon, és egyáltalán hányan nézték Magyarországon a közmédiát, mondjuk, 2010 előtt, és hányan nézik ma ezeket a csatornákat vagy hallgatják. Ennek az MTVA-nak a büdzséjét 2018-ban eredetileg 80 milliárdosra tervezte az Országgyűlés, de a zárszámadásban látjuk, hogy ez 97,5 milliárd fölött teljesült. Nem mondanám túl fegyelmezettnek és hatékonynak a költségvetést, ami végül 20 százalékkal szállt el a parlament által jóváhagyotthoz képest. Nem beszélhetünk felelős gazdálkodásról.

Attól tartok, hogy hiába van most itt, a tisztelt Ház előtt az MTVA újabb költségvetési javaslata, jogosan attól kell tartanunk, hogy ezt sem fogják tudni betartani a közmédia intézményei. 80 milliárd helyett most éppen 93 milliárd forint a tervezett kiadás, tehát ez is szépen hízik két év alatt. Attól kell tartanunk, hogy ez is újabb hitelekkel, újabb rendkívüli támogatásokkal sem lesz majd tartható, és végeredményképpen majd el fogjuk érni a körülbelül 100 milliárd forintos támogatási összeget.

Tisztelt Országgyűlés! Úgy gondolom, hogy hiába vitatjuk meg ezeket a keretösszegeket évről évre, hiába mondjuk el azokat a kritikákat ellenzéki képviselőként, hogy mi mit tapasztalunk ezeknél az állami pénzeknél, mi elmondjuk, önök ezt nem veszik figyelembe. Elmondják a dicsérő hozzászólásokat és épp ugyanúgy meg fogják ezt szavazni. A Magyar Szocialista Párt részéről sem a zárszámadást, sem a 2020-as költségvetést nem tudjuk elfogadni. Köszönöm szépen, elnök úr.

(14.10)




Felszólalások:  Előző  73  Következő    Ülésnap adatai