Készült: 2024.04.30.01:03:11 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

114. ülésnap (2000.02.01.), 78. felszólalás
Felszólaló Font Sándor (MDF)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:02


Felszólalások:  Előző  78  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

FONT SÁNDOR (MDF): Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A kormány az elmúlt évben rendeletet hozott a telepengedélyek alapján gyakorolható tevékenységekről. A rendelet hatálya kiterjed jogi személyekre, gazdasági társaságokra, egyéni vállalkozókra, bedolgozókra, bérmunkásokra, tehát nagyjából mindenkire, aki vállalkozásba kezdett.

A rendelet nemcsak az újonnan kezdő vállalkozásokat kötelezi telepengedély megszerzésére, amelyet a jegyző ad ki, hanem a már működőket is újra kötelezi, mégpedig 2000. március 31-éig. Értjük a kormány szándékát, hogy vizsgáljuk felül, milyen üzemek működnek lakóhelyükön, azoknak milyen a hatásuk a lakóhelyre, az egészségártalom, a tűz- és robbanásveszély, a környezet-, levegő-, víz- és zajszennyezés tekintetében. Esetleg a feketegazdaságra jellemző fiktív bejelentkezések is kiszűrhetőek lennének. Azonban az az érzésem, hogy elég nagy bizonytalanság keletkezett, a jegyzők várják a segítséget, hogy mit tegyenek a telepengedélyek kiadása ügyében, ugyanakkor a szabályosan működő vállalkozásokra igen nagy anyagi terhet ró, egyben a bezárás kérdését is felveti.

A példámban a választási körzetemben több helyen üzemelő járművizsgabázis esetét szeretném felhozni; nekik minimum a következő hatóságok előzetes engedélyezése kell ahhoz, hogy a telepengedélyt megszerezzék: Munkavédelmi Főfelügyelőség, ÁNTSZ, tűzvédelmi hatóság, vízügyi igazgatóság, Műszaki Biztonsági Főfelügyelőség. A felsorolt négy hatóság összességében több mint 120 ezer forint kiszállási díj ellenében hajlandó a vizsgálatot megkezdeni. Egyben jelezte már ennek az üzemnek a felügyeleti szerve, a közlekedésfelügyelet, hogy amennyiben április 28-ig nem szerzi meg a telepengedélyt, be fogja záratni. Természetesen további példákat is tudnék felsorolni. Tehát látszik, hogy egy jó szándékú rendelet, ha kellően nincs átgondolva, a gyakorlatban elég nagy problémát is okozhat.

Kérdezem a miniszter urat: önök érzékelik-e a problémát, és terveznek-e változtatni a rendeleten? (Taps az MDF soraiban.)




Felszólalások:  Előző  78  Következő    Ülésnap adatai