Készült: 2024.04.29.01:54:37 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

229. ülésnap (2001.10.05.), 26. felszólalás
Felszólaló Dr. Kelemen András (MDF)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:27


Felszólalások:  Előző  26  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KELEMEN ANDRÁS (MDF): Tisztelt Ház! Az amerikai középületek elleni terrortámadás óta a magyar társadalomban is megindult a vita a kialakult helyzetről, annak értékeléséről és Magyarország lehetséges szerepéről. Túlzás nélkül állíthatom, hiszen ilyen témájú internetes vitában is részt vettem - és ennek kapcsán éppen azt állíthatom, hogy azt hiszem, elég nagy a szabadság Magyarországon ahhoz, hogy minden vélemény megjelenjék szemben az előttem szólóval -, társadalmunkban uralkodó vélemény a terror, mint eszköz elítélése, sőt állíthatom, hogy ez a spontán nemzetstratégia része.

Tudom, szokatlan szóösszetételt használok: spontán nemzetstratégia. Valami olyasmi ez számomra, mint a láthatatlan alkotmány. Olyan nemzetstratégia, amely benne van az emberek közösségi viselkedésében, és része ennek a viselkedésnek a terrorizmus elítélése, annak a viselkedésnek, amilyet nemcsak a hazai, de a szomszédságba szakadt magyarság is folytat, politikai megnyilvánulásai vannak. Gondoljuk meg, milyen lenne térségünk biztonsága, ha a magyar nemzeti kisebbségek is az erőszakhoz folyamodnának, amikor a hatalom korlátozza vagy éppen megfosztja őket közösségi életlehetőségeiktől! Ha nem a jog és a törvények gyakran ellenük hozott intézkedések keretei között harcolnának jogaikért, lenne-e akkor stabilitás ebben a térségben? Vajon miért olyan nehéz ezt elismerni a többségi nemzetek politikusainak?

 

 

(14.30)

 

Tisztelt Ház! Éppen ezért joggal állíthatom, hogy népünk elítéli az ártatlanok elleni erőszakos módszereket; olyan világban kíván élni, ahol személyesen is biztonságban érzi magát. Ha nemzeti politikánkban kerüljük az erőszakot, hogyne akarnánk elkerülni azt, hogy a világ terrorizmusa begyűrűzzék, mert ha a világon elterjednek ezek a jelenségek, akkor nyilvánvalóan Magyarország nem marad ki belőle.

A NATO Állandó Tanácsának határozata felfogásunkkal teljes összhangban áll. Az pedig mindnyájunknak könnyebbé teszi a döntést, hogy a terrorizmus letörésének folyamatában - bármilyen hosszan is tartson az - Magyarország szerepe mértéktartó, támogató jellegű. De ha nem az volna, ez akkor sem lenne zsákutca. Zsákutca a terror világa lenne! Clausewitz azt írja valahol, hogy a háború a politika folytatása más eszközökkel. Én azt hiszem, hogy a jelen intézkedéssor pedig a bűnüldözés folytatása más eszközökkel, hiszen a bűn maga is egy minőségileg veszélyesebb fokára lépett.

Örömmel tapasztalhatjuk ugyanakkor az eddigi lépések eredményét, amelyek kedvező kimenetelt vetítenek elénk. Csak példaképpen: a szuverenitására oly féltékeny Franciaország engedélyezi amerikai katonai gépek átrepülését az ország felett, és kész támogatni az Indiai-óceánon felsorakozó amerikai haditengerészeti egységek működését. Oroszország vállalja a végvár szerepét, és ezt én úgy fogom föl, hogy nyílt szakítás az egykori Szovjetunió terrort támogató politikájával. És nem utolsósorban a mérsékelt mozlim rendszerek is szükségesnek látják a terror megfékezését.

Ők is átélik, hogy ez őket is fenyegeti. És az sem utolsó szempont talán, hogy megindult a tálib rendszer porladása, eróziója. Vezetők menekülnek el Kandahárból, sőt az országból is. A lakosságot eddig zaklató vallási rendőrség eltűnt Kabulból és Herát utcáiról. Azt hiszem, ezek fontos jelzések.

Tisztelt Ház! Magyarország NATO-tagállam - saját akaratából az. Magyarországnak érdeke térségünk biztonságának fenntartása. Magyarország tagja az európai államok emberi jogokra épülő közösségének. Érdekeinket eddig is a jog eszközeivel kívántuk érvényesíteni, ezután is így kívánjuk. Ezért mondhatom azt, hogy az MDF támogatja a szövetségesek számára a légteret átengedő országgyűlési határozati javaslat elfogadását.

Köszönöm figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

 




Felszólalások:  Előző  26  Következő    Ülésnap adatai