Készült: 2024.05.20.06:57:40 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

157. ülésnap (2008.09.22.), 281. felszólalás
Felszólaló Dr. Bőhm András (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó Mentelmi bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 3:44


Felszólalások:  Előző  281  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. BŐHM ANDRÁS, a mentelmi, összeférhetetlenségi és mandátumvizsgáló bizottság előadója: Tisztelt Országgyűlés! Az Országgyűlés előtt álló mentelmi ügyek hátralékából egyszerre öttel tudom csökkenteni az előttünk lévő ügyeket. Egyetlen beszéd következménye ez az öt feljelentés, mind az öt rágalmazás vétségéről szól.

Érthető módon az Egerben, Heves megyében nagy port felvert kórház-privatizációval kapcsolatos viták közepén született meg ez az ügy. Sós Tamás országgyűlési képviselő úr - egyben mint a hevesi közgyűlés elnöke - egy korlátozott nyilvánosságú helyen, az egri MSZP városi tagsága előtt tartott egy beszédet, majd később ezt a beszédet feltették ugyancsak a Szocialista Párt honlapjára. Ebből a beszédből tartott öt magánszemély magára nézve sértőnek kijelentéseket, röviden ezek a következők.

Az egyik sértett, aki emiatt rágalmazás miatt feljelentéssel élt, azt a kijelentést kapta Sós Tamás úrtól, hogy bértüntető. (Derültség.) A következő ezzel összefüggésben, akik támogatták volna, az egyik egy temetési vállalkozás, akivel összefüggésben ebben a viszonylag hosszú beszédben elhangzott az a kijelentés, hogy a bértüntetőnek titulált személynek egyéb úton pénzügyi juttatásokat ad. A harmadik személy egy orvosvállalkozás tulajdonosa, akivel szemben az a kijelentés hangzott el, hogy azért ellenzi a kórház-privatizációt, mert az orvosi vállalkozását bérleti díj fizetése nélkül tartja fenn az önkormányzati kórházban. (Derültség az MSZP padsoraiban.) Végül az egyik, ugyancsak a közéletben a kórház-privatizáció ügyében szerepet vállaló személlyel kapcsolatban azt mondta, hogy szkinhed volt; ennek a valódiságáról nem volt módunk meggyőződni. (Derültség. - Zaj. - Az elnök csenget.)

Tisztelt Országgyűlés! Igazából többségi határozat született a bizottságban, a többségi határozat indokolása az volt, hogy az egy alapvető feltétel a véleményünk szerint, hogy az országgyűlési képviselő politikai beszédének megtartásakor lehetőség szerint ne álljon büntetőjogi fenyegetettség korlátai alatt. Ez egy olyan fontos érv, amit a lehetőségek határáig védenünk kell.

A másik ezzel kapcsolatos észrevétel - és ezt a magam részéről fontosnak tartom, és meggyőződésem, hogy egyszer majd a mentelmi ügyekben követendő gyakorlatról célszerű lenne, ha az Országgyűlés tárgyalna -, hogy a polgári jogi szankciók pontosan arra a helyzetre valók (Zaj. - Az elnök csenget.), amelyek ilyen esetekben előfordulnak. Tehát az, hogy itt valós tényállás van-e, az valóban alkalmas-e a személyiségi jog vagy más jog sértésére, és ennek a szankciórendszere pontosan szabályozott.

A legfontosabb érték az országgyűlési képviselővel kapcsolatban - még egyszer mondom -, hogy a politikai beszéd ne álljon a büntetőjog fenyegetettsége alatt. Ez tipikusan egy éles - helyben éles, sőt már országos méreteket öltött - belpolitikai helyzetben, egy politikai vitában elhangzott kijelentés volt, sajátos módon - még egyszer mondom - az MSZP városi szervezetében megtartott beszédben hangzottak el.

Úgy gondoljuk, úgy gondolta a bizottság többsége, hogy ezen ügyek egyike sem olyan, ami miatt a mentelmi jog felfüggesztését indokoltnak tartanánk. (Taps az MSZP padsoraiból.)

(20.00)




Felszólalások:  Előző  281  Következő    Ülésnap adatai