Készült: 2024.09.18.22:59:32 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

270. ülésnap (2013.04.22.), 60. felszólalás
Felszólaló Hegedűs Tamás (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:58


Felszólalások:  Előző  60  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HEGEDŰS TAMÁS (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Az Országgyűlés által nemrég elfogadott jogszabály szerint a korábban gazdasági társaságként működő kórházak költségvetési intézménnyé alakulnak át, ami az ott dolgozó orvosok és szakdolgozók jogállását is megváltoztatja.

Önmagában az átalakulás ténye jó, indokolt és ésszerű. Amikor ugyanezek az intézmények évekkel korábban gazdasági társasággá alakultak, az már akkor is erősen vitatható és vitatott folyamat volt. Az elmúlt évek tapasztalatai pedig megerősítették: a döntéshozók által remélt előnyök nem váltak valóvá. Indokolt volt tehát, hogy a korábban önkormányzati fenntartású kórházak - idézőjelben - "államosításával" együtt a néhány gazdasági társaságként működő kórház is az új, egységes, centralizált struktúrához illeszkedjen.

Ugyanakkor van egy komoly aggodalmunk is, ami a gyakorlati következményeket illeti. Az orvosi hiányszakmák száma sajnos egyre növekszik Magyarországon - jelenleg 19 ilyet tart számon a minisztérium -, aminek oka részben az elvándorlás, részben a szakma iránt érdeklődők számának csökkenése. A hiányszakmák művelőinek jó része vállalkozóként végzi munkáját ma. Az intézmények erre rá is kényszerülnek az egyre általánosabbá váló orvoshiány miatt, mivel a közalkalmazotti fizetésért az intézmények gyakorlatilag nem kapnának megfelelő altatóorvost, radiológust vagy patológust.

A költségvetési intézménnyé alakulás során ugyanakkor az orvosok és szakdolgozók meglévő munkaviszonya, továbbá a megbízási és vállalkozási jogviszonya közalkalmazotti státusszá alakul át. A jelen kereseti viszonyok mellett egy közalkalmazottként dolgozó orvosnak ugyanabban a munkakörben körülbelül a felével kell beérnie annak, mint amennyit vállalkozóként kereshet.

Tisztelt Államtitkár Úr! Amennyiben a foglalkoztatási formák egységesítését nem követi a bérek jelentős mértékű rendezése, ez az elvándorlás veszélyét jelentősen fokozhatja a jövőben. Aki pedig az érintettek közül elérte a nyugdíjkorhatárt, az végleg visszavonulhat az egészségügyi munkából. Az amúgy is jelentős munkaerőhiánnyal küzdő egészségügy így újabb értékes erőforrásoktól eshet el. Miután az egészségügy teljesítőképessége mindannyiunkat közvetlenül érint, a kérdés nem tekinthető csupán az ágazat dolgozói belügyének.

Tisztelt Államtitkár Úr! Egy márciusi kormányhatározat a szaktárca feladatává teszi, hogy előterjesztést készítsen az egészségügyben fennálló foglalkoztatási jogviszonyok rendezéséről, június 30-ai határidővel. Kérdésem, milyen lépéseket készülnek tenni a jogviszonyok változásából fakadó bérfeszültségek orvoslására, az újabb elvándorlási hullám megelőzésére, különös tekintettel a hiányszakmákra, a biztonságos betegellátás folyamatos biztosítása érdekében.

Várom megtisztelő válaszát. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  60  Következő    Ülésnap adatai