Készült: 2024.09.21.12:45:28 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

67. ülésnap (2019.05.27.),  109-115. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 9:44


Felszólalások:   103-108   109-115   115-121      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tisztelt Országgyűlés! Képviselő úr az államtitkári választ elfogadta. Tisztelt Országgyűlés! Szabó Sándor, az MSZP képviselője, interpellációt nyújtott be az emberi erőforrások miniszteréhez: „Naponta meghal 100 magyar ember, ez mégsem érdekli a kormányt?” címmel. Szabó Sándor képviselő urat illeti a szó.

SZABÓ SÁNDOR (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Úr! Gondolom, ön fog válaszolni. Ha Magyarország problématérképét megvizsgáljuk és 100 ezer, 10 ezer embert megkérdezünk, akkor biztos vagyok benne, hogy a legtöbb magyar ember azt mondja, hogy a legnagyobb probléma ma Magyarországon az egészségügy helyzete. Ez pedig köszönhető annak, hogy ha megnézzük a korábbi kormányok egészségügyre költhető forrásait, akkor azt tapasztaljuk, hogy önök 2006 óta szinte éves szinten több ezer milliárd forintot vonnak ki az egészségügyből. Ennek pedig egyenes következménye sajnos az lett, hogy nemcsak az Európai Unió átlagától, hanem a visegrádi országok átlagától is messze leszakad Magyarország az egészségügy helyzetét tekintve. Ennek következtében például a visegrádi országok közül elsők vagyunk a keringési rendszer okozta megbetegedések csoportjában. Ebben a körben nemcsak a legtöbb betegséget produkáljuk Magyarországon a visegrádi országok közül, de kétszer annyian szenvednek ilyen típusú megbetegedésben. A legutóbbi kérdésem többek között például az érsebészekre vonatkozott. Láttuk, hogy milyen felmondások voltak Győrben, Veszprémben, de szakorvoshiány miatt ideiglenesen be kellett zárni a Péterfy Kórház érsebészetét is.

A másik hasonló jellegű probléma, ha már megint megvizsgáljuk a kérdéskört, akkor a daganatos megbetegedések tekintetében tapasztalható. S bár Matolcsy Györgynek sok olyan mondása van, ami nem biztos, hogy megállja a helyét, de a Magyar Nemzeti Banknak abban a javaslatában, tanulmányában, amely innovatív gyógyszerek bevezetésére vonatkozott, azt gondolom, igaza lehetett volna.

De ahelyett, hogy az önök minisztere esetleg megfogadta volna a Magyar Nemzeti Bank tanácsát, nem ezt tette, hanem több száz millió forintból egyfajta újságot indított, holott ezt a forrást nyugodtan költhette volna a daganatos megbetegedések megelőzésére, illetve gyógyítására. Az nem túlságosan szerencsés, hogy a magyarok Európa más országaiba mennek a gyógyulási esélyeik javítása érdekében.

S ha megnézzük a halálozási adatokat, akkor szintén azt tapasztaljuk, hogy Magyarországon a megelőzhető halálozások tekintetében is a legrosszabbak vagyunk, a visegrádi országokhoz képest és az Európai Unió átlagához képest is messze-messze lemaradva.

Mindezek miatt kérdezem államtitkár urat, hogy esetlegesen újságkiadás helyett miért nem az egészségügyre költi a területért felelős miniszter úr az egészségügyre fordítható forrásokat. Mikor veszik észre, hogy a politikai kommunikáció helyett jó lenne már valódi lépéseket tenni a magyar egészségügy megoldására? Köszönöm, és várom megtisztelő válaszát. (Taps az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Az interpellációra Rétvári Bence államtitkár úr válaszol. Öné a szó, államtitkár úr.

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Azért pár dolgot mindenképpen rendbe tennék azzal kapcsolatban, amit ön a felszólalása elején mondott arról, hogy ki hogyan foglalkozott az egészségüggyel. Önöket addig érdekelte az egészségügy, amíg abból valahogy pénzt lehetett nyerni, vagy lehetett valamit privatizálni belőle; először rossz színvonalra zülleszteni, aztán pedig privatizálni, és így pénzt nyerni belőle. Éppen ezért fordítottak egyre kevesebb és kevesebb forintot a magyar egészségügyre. Amikor ön fordított tendenciákról beszélt, akkor valami önnél nem kerek, nem gömbölyű, hiszen az OECD kimutatása szerint Magyarország volt az egyetlen ország az összes OECD-tagállam közül 2003 és 2010 között, ahol csökkent az egy főre jutó egészségügyi kiadások száma, míg 2010 óta ugyanezen kimutatás szerint a hetedik legnagyobb mértékben nőtt Magyarországon az egészségügyi kiadások összege. Ha megnézi az idei évi költségvetést és a 2010-eset, akkor meg azt látja, hogy 647 milliárd forinttal több van egészségügyre az idei évi költségvetésben, mint volt a 2010-esben. Tehát mind a költségvetési számok, mind az OECD számai azt mutatják, hogy önök folyamatosan kivontak, sőt egyedüliek voltak az összes OECD-ország közül, akik kivettek, elvettek pénzt az egészségügytől, míg a Fidesz-KDNP volt az, amelyik növelte ezeket a tételeket. Azért vették el önök, mert közben 16 ezer aktív ágyat felszámoltak a kórházakban, 6 ezer egészségügyi dolgozót elbocsátottak, aki ott maradt, attól elvettek egyhavi bért. Ne feledjük el, az önök kormányzása volt az egyetlen, amely orvosoktól, ápolóktól egyhavi bért elvett, s mindemellett pedig még kórházakat is bezártak országszerte, tisztelt képviselő úr.

Ezzel szemben mi egy 500 milliárd forintos kórházfejlesztési programon már túl vagyunk, ennek keretében felújítottunk részben vagy egészben 77 kórházat, 54 rendelőintézetet és 104 mentőállomást, valamint felépítettünk 23 új rendelőintézetet és 31 új mentőállomást, 2019-ben pedig újabb 21 mentőállomás épül. Ha megnézi ön a mentés költségvetését, tisztelt képviselő úr, akkor azt látja, hogy 2010 óta 91 százalékkal emelkedett az Országos Mentőszolgálat költségvetése. Többek között ebből tudtak 778 új mentőautót is vásárolni, amelyek átlagéletkora 2,66 év, ami egy rendkívül jó szám, egy rendkívül kis kor a mentőautók számára.

Ahogy mondtam, túl vagyunk egy 500 milliárd forintos fejlesztésen, és most vagyunk benne egy újabb 700 milliárdosban, az „Egészséges Budapest”-ben, amelyben négy centrumkórházat fejlesztünk, és 24 társkórházat. 2010 óta igyekeztünk minden többletforrást, akár a chipsadóbevételt, akár mást egészségügyi béremelésre fordítani, így az orvosok bérét két és félszeresére, míg az ápolók bérét kétszeresére sikerült emelni. Ha megnézte, tisztelt képviselő úr, hogy mennyi volt egy háziorvosi praxis bevétele 2010-ben, akkor azt látta, hogy az körülbelül 867 ezer forint volt. Ha megnézi, hogy most mennyi egy átlagos háziorvosi praxis bevétele, azt látja, hogy nem 867 ezer, hanem 1 millió 630 ezer forint havonta, átlagosan egy praxis bevétele, amiből ki kell jönnie a praxis havi gazdálkodásának.

De itt nincs vége, hiszen idén és a következő négy esztendőben összességében 72 százalékkal fog a szakdolgozók bére emelkedni. S emellett nagyon sok megelőző intézkedést is elfogadtunk a nemdohányzók védelméről, a HPV-védőoltás bevezetéséről, a mindennapos testnevelés bevezetéséről, a chipsadó bevezetéséről, a közétkeztetés megújításáról, az iskolai büfékből az egészségtelen termékek kiűzéséről, de a vastagbéldaganatok szűrésére elindult legfrissebb programról is említést tehetünk, vagy a helybe vitt szűrővizsgálatokat, az egészségfejlesztési irodákat és a „Három generáció az egészségért” programot is mondhatnám. Ennek következtében 2010 óta a nők átlagos életkora 0,9 évvel, a férfiaké pedig 1,9 évvel emelkedett.

S azt is cáfolnám, amit ön a szívbetegségekről és az agyérbetegségekről mondott. A szívbetegségek esetében a nőknél 14, a férfiaknál 20, az agyérbetegségeknél pedig a nőknél 12 és a férfiaknál is 12 százalékkal csökkent ennek a halálos kimenetelű betegségnek az előfordulása.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen államtitkár úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Kérdezem képviselő urat, hogy elfogadjae az államtitkári választ. Öné a szó.

SZABÓ SÁNDOR (MSZP): Erről beszéltem, államtitkár úr, ezek nagyon szépen hangzanak az ön szájából, de a valóság meg nem ezt mutatja. Menjen el szakorvosi intézetekbe, menjen el háziorvosi rendelőkbe, már nincsenek háziorvosok, ön is pontosan tudja. Menjen el szakorvosi rendelőkbe, a várólistákat tessék megnézni, és utána tessék elemezni, hogy az emberek valóban azt gondoljáke az egészségügy helyzetéről, amit ön mond. Csak a tavalyi évben több mint 1800 milliárd forintot vontak ki az egészségügyből. (Dr. Rétvári Bence: Nem igaz!) Azok a fejlesztések pedig, amiről beszélni tetszett, nagyon helyesek, de azt mind európai uniós forrásból valósították meg. Így aztán, államtitkár úr, a jelenlegi helyzet továbbra is az, hogy sajnos továbbra is a magyar egészségügy helyzetét tartják az emberek a legnagyobb problémának, amit önöknek már meg kellene oldaniuk, hiszen kilenc éve kormányoznak, úgyhogy nem tudom elfogadni a válaszát. Köszönöm. (Taps az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Képviselő úr nem fogadta el az államtitkári választ. Kérdezem önöket, elfogadjáke azt. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.) Az Országgyűlés az államtitkári választ 113 igen szavazattal, 28 nem ellenében, 1 tartózkodás mellett elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! László Imre, a DK képviselője, interpellációt nyújtott be az emberi erőforrások miniszteréhez: „Ha egyetlen kerület egészségügyi ellátását sem képesek megszervezni, mire számítson az ország?” címmel. László Imre képviselő urat illeti a szó.

(16.30)




Felszólalások:   103-108   109-115   115-121      Ülésnap adatai