Készült: 2024.04.27.09:06:56 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

274. ülésnap (2013.05.06.), 343. felszólalás
Felszólaló Z. Kárpát Dániel (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:21


Felszólalások:  Előző  343  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

Z. KÁRPÁT DÁNIEL (Jobbik): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Sokat lamentáltunk itt a részletes vita sodrában a képviselőtársaimmal arról - miközben én is a 9. ajánlási ponthoz szeretnék elsősorban hozzászólni -, hogy mi lesz a következő nagy biznisz, tehát mi lesz a Fidesz következő dobása, hiszen voltak off-shore botrányok, trafikbotrányok, a földbirtokok kiosztása révén nyilvánvaló, hogy a saját oligarcháiknak kedveznek. Rájöttünk, hogy mi lesz a következő: az, hogy ki lesz vámos az ukrán határon. Sokkal nagyobb buli lesz még a trafikoknál is, hiszen úgy felpörgetik a cigarettacsempészetet, hogy elmondható, hogy az évszázad dobása lesz, ha egy barátjukat oda tudják egy jó álláshelyre irányítani, hiszen még többet fog tudni keresni vele, mint egy olyan trafikosbáró, akit most kineveznek.

Beszéljünk arról, hogy mi történt itt! Kiírtak egy pályázatot, állítjuk, hogy mesterségesen, tudatosan szűkített feltételrendszerrel, amely szűkített feltételrendszer célja deklarálható módon az volt, hogy minél kevesebben jelentkezzenek. Miután ez a szűkítés többek között szubjektív szempontok alapján bekövetkezett, megtörtént a leosztás, ahol természetesen felmerül a bennfentes információval való visszaélés, tehát kialakulhat az a fideszes középbirtokos réteg, akinek máshol nem jutott a koncból - hát itt jut. És látható az is, hogy bár eredménytelennek minősíthetik a másodszor kiírt pályázatot is több helyen, azt követően majd az állam, tehát áttételesen önök kioszthatják bárkinek, bármilyen jó ismerősnek a maradék érdekeltségeket.

Amikor arról beszélünk, hogy trafikbotrány van, nem fogalmazunk egészen pontosan, hiszen nem győzzük elégszer elmondani, hogy a kiskereskedelmi forgalom 40 százalékát érintő termékkört akarnak kivonni a magyar kis- és középvállalkozói kereskedőréteg kezéből egy saját hálózatba. Ez annyira arcátlan lépés - és nem akarok olyan szavakat használni, hogy "piacgazdaság-ellenes", hiszen a Jobbik a jelen korban működő piacgazdaság alapelveinek egy részével egyetért, még nagyobb részét erős kritikával illeti, hiszen ez a szabad versenytől és bármiféle gazdálkodási módozatok egészséges formáitól is távol áll -, és mi azt mondjuk mégiscsak, hogy ez, amit önök letettek az asztalra, a megerőszakolása mindennek, ami Magyarországot jó felé vihetné.

Azzal, hogy a kiskereskedelmi forgalom 40 százalékát lenyúlják, eleve adódik a kérdés, hogy miért nevezik nemzeti dohányboltoknak ezeket az intézményeket. Ha jól emlékszem, Kiss Sándor képviselőtársam volt az, aki ezt a teljesen jogos kérdést felvetette.

(21.30)

Milyen alapon nevezi a kormányzat vagy az előterjesztő nemzeti dohányboltnak azt az üzemegységet, amely jórészt multinacionális cégek termékeit árusítva sorsjegyet, üdítőt, olyan cikkeket fog a magyar lakosság elé tárni, amelyek nem feltétlenül a magyar gazdaságot erősítik, magyar márkákat nem biztos, hogy építenek? És még azt sem mondhatnám, hogy a fiatalkorúak körében a dohányzási hajlamot, hajlandóságot, szokásokat erőteljesen visszaszorítaná.

A legnagyobb baj egyébként ezzel a javaslattal az, hogy nem a fiatalokról szól. Tehát önök, mióta ez az egész megy - már lassan egy éve -, elszabotálják azt a munkát, hogy akár a médiát társadalomépítő programra köteleznék, akár a fiatalok körében legalább felmérés szintjén a problémával szembesüljenek. De a legdurvább mégis az, hogy valóban az elszámoltatás ígéretével kapták meg önök ezt a kétharmadot, azzal az ígérettel, hogy el fogják számoltatni a korábbi időszak politikai bűnöseit, gazdasági bűnelkövetőit; ehhez képest pedig sorozatban követnek el olyan dolgokat, amikről nehogy azt higgyék, hogy következmények nélkül marad.

Tehát lehet most azt gondolni, hogy ezt leosztják; hőbörög az ellenzék meg az a 850 ezer szavazó, aki a Jobbik mögött áll, aztán majd elfelejtik. Dehogy fogjuk elfelejteni! Egyrészt minket erősítenek ezzel, de bárcsak ne erősítenének ilyen lépéssorozatokkal. Másrészt a magyar társadalom előtt minden hasonló lépéssel nemcsak magukat ássák mélyebbre, de azt is garantálják, hogy jön egy olyan kormányzat, amely kőkeményen minden egyes hasonló lépésért elszámoltat, hiszen itt egyszerűen kilóg a lóláb. És azt kell látnunk, hogy a kisboltok esetében, miután megtörtént ez a szűkítő-leosztó pályázati rendszer - tehát már az ismerősök megkapták ezeket az érdekeltségeket -, érdekes módon azonnal nőtt az árrés, érdekes módon azonnal kiterjedt árucsoportok kerültek be ebbe a rendszerbe. Azt is láthatjuk, hogy nagyjából kik részesülnek ezekből az érdekeltségekből.

Egy dolgot nem értünk: hogy gondolják azt, hogy amikor a Fidesz kormányzása véget ér - mert véget fog érni -, akkor bárki is helyben fogja hagyni ezt a rendszert? Hát a saját embereiket, akiket most nyeregbe próbálnak ültetni, olyan helyzetbe hozzák, hogy valakinek muszáj lesz őket kilökni ebből a nyeregből. Most, ebben a pillanatban egyetlen tisztességes lépésük lehet: visszavonni ezt a szemetet, és elvinni oda, ahova való. Vagy az iratmegsemmisítőbe, de még inkább dobják be a kályhába, hiszen ez a szemét máshová nem való. Ez egy annyira arcátlan arculcsapása a teljes magyar kisvállalkozói szektornak, amit nemcsak hogy nem fognak kiheverni, de elfelejteni sem fognak önöknek. Ez az, amit mi egészen biztosan ígérhetünk, hiszen folyamatosan felszínen fogjuk tartani ezt a témát. Egy pillanatig se gondolják azt, hogy el fogunk feledkezni erről, és egy pillanatig se gondolják azt, hogy a magyar kisvállalkozók el fogják felejteni önöknek azt, amit ellenük tettek!

Köszönöm a figyelmet. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  343  Következő    Ülésnap adatai